Informationstidning om Uddevalla Gymnasieskola till 9:or och 8:or i Fyrbodalsområdet samt till elever och personal inom skolan.

Torsdagen den 9 februari 2012 - klockan 19:16
« Föreg. Nästa »


Här finns något för alla


Stefan Einarsson 2009-12-16

-Vi har en skön blandning av program som gör att du träffar många nya vänner med olika bakgrund, intressen och mål, säger gymnasiechef Stefan Einarsson, här utanför sin arbetsplats som finns på gymnasiekontoet på Margretegärde.
Bild: Daniel Anderberg

-Vi har en skön blandning av program som gör att du träffar många nya vänner med olika bakgrund, intressen och mål, säger gymnasiechef Stefan Einarsson, här utanför sin arbetsplats som finns på gymnasiekontoet på Margretegärde.

-Vi har en gymnasieskola som är full av möjligheter så att alla kan söka sin utbildning. Vi har idag ett av landets bredaste utbildningsutbud med de allra flesta nationella program och inriktningar.   
   Det säger gymnasiechef Stefan Einarsson och menar att det dessutom finns flera program med specialiseringar som är unika för Uddevalla.


-Våra gymnasiehus: Agneberg, Sinclair, Margretegärde, Östrabo 1 och Östrabo Y är belägna mitt i centrala Uddevalla med gångavstånd till varandra. Nästan 4000 ungdomar har i dag valt att studera hos oss.
   Den sköna blandningen av program gör att du träffar många nya vänner med olika bakgrund, intressen och mål. Här väntar tre spännande och roliga år i en skola och stad fylld med möjligheter och utmaningar för dig som gymnasieungdom.

Vi stödjer dig!
Vi har goda möjligheter att stödja dig under din utbildning. Vi garanterar tillgång till studievägledare, kurator, skolsköterska och specialpedagog samt psykolog när behov finns. Du möter välutbildade och proffsiga lärare och personal med stort engagemang för dig och din utbildning.
   Vårt uppdrag är att ge dig en utbildning med de bästa förutsättningarna för att lyckas.

Oavsett var du bor
Oavsett var du bor är det fritt att söka till oss. Ta chansen att besöka oss, för att själv bilda dig en uppfattning om vad som är det bästa studievalet för din framtid.

Välkommen till Uddevalla!

Kommentera     Tipsa en vän     Skriv ut






Kalender

Måndag 20/2
Sportlov
Tisdag 20/3
K-dag
Tisdag 10/4
Påsklov
Onsdag 9/5
K-dag
Fredag 18/5
Lovdag








Alternative content



Vad är bäst med Uddevalla Gymnasieskola?

-Det är alla människor i skolan som är det bästa. Jag längtade till och med till skolan på lovet.

Namn: Kewin Höchendorff
Ålder: Ålder 16
Program:Estetiska programmet/Musik
Byggnad:Sinclair


-Att det är flera olika skolor så att man kan samarbeta, de andra skolorna utanför Uddevalla gymnasieskola har inte denna möjlighet. Man får bra kontakter inför arbetslivet. Jag tycker att det är bra och att man får en möjlighet att utvecklas.

Namn: Farzaneh Fattahi
Ålder: 18
Program: Öppna samhäll
Byggnad: Margretegärde


-Det är friare än dom andra skolorna.
Namn: Sara Andersson
Ålder: 20
Program: Restaurang- och Livsmedelsprogrammet
Byggnad: Agneberg




-Det är en bra utbildning och bra lärare. Det ger en bra möjlighet för att få ett bra jobb med bra lön

Namn: Imer Asan
Ålder: 18
Program:Byggprogrammet
Byggnad:Östrabo Y
























UG samarbetar
med skolor i
olika länder:









Vatten-projekt i åtta länder

Bevattningshjulet i Mula, nära Archena, Spanien, symboliserar vatten-projektet.
Hjulet är en äldre typ vid vattenanvändning. Det snurrade alltid och står för hållbar utveckling.

















9-online
Ansvarig utgivare:   Christina Sältenberg
Webmaster:   Christina Sältenberg
Redaktion:   Reme , Flashar: Anders Språng, Matts Birgersson, Amanda Carlsson, cuiling chang, Carl Dahlqvist, Pauline Danielsson, Hannah Johansson, Sanna Levin, Emma Mattsson, Emelie Svensson, Christina Sältenberg, Karin Wallström