Fredagen den 10 februari 2012 - klockan 09:54
Förstasidan
Artiklar

   



The Medieval Banquet:

Lady Jane och kung Henrik VIII underhåller


Sabina Olsson 2010-06-08


Bild: Sabina Olsson


Medeltiden är inte alls ”medeltida” – intresset för den ökar hela tiden! Angeredswebbens Sabina Olsson har varit i London och besökt en ståtlig bankett med fina artister…

Om man planerar en resa till London så är The Medieval Banquet något som är värt att boka. Boka på Internet så har du bokat en fantastisk kväll med medeltidstema.

Medeltidstemat märks tydligt. Bland annat så äter man bröd utan smör, och man dricker soppan. Man kan också hyra medeltidskläder för några pund. Dessutom så får banketten lite kungligt besök.

Drottning Katarina och Lady Jane underhåller med sång, och Henrik VIII sjunger med ibland, men mest så presenterar han saker.

Man får förrätt, soppa, huvudrätt och efterrätt, men det är knappt så att man hinner äta upp allt eftersom man har uppmärksamheten på det som händer mellan borden. Det är jonglörer, riddare som slåss, sång och dans.

Under de timmar som banketten pågår har man bara en tråkigt en enda gång, och det är när underhållningen tar en paus för att man ska kunna äta huvudrätten. Annars så har man aldrig tråkigt.

Publiken är med väldigt mycket, och det lyfter det hela. Det är inte bara skådespelare i medeltidskläder, utan man får en känsla av att det verkligen är medeltid, att man har rest i tiden, och att man verkligen är med på en kunglig bankett.

Kvällen avslutas med att en så kallad ”beefeater” (en vakt) säger att det är dags att återvända till 2000-talet, och popmusik börjar spelas.

The Medieval Banquet är verkligen något som jag varmt rekommenderar, speciellt om man vill uppleva hur de hade det på medeltidsbanketter.

Tipsa en vän     Skriv ut



Sök Sökhjälp

Publicerade
Arkiv

Tipsa redaktionen
Skicka insändare
Skicka bild





Digitalbyrån UF elevföretag








klart.se


KALENDER

Fredag 10/2
Världskulturmässa i idrottshallen
Måndag 13/2
Sportlov 13/2 - 17/2
Torsdag 8/3
Hel Idrottsdag för IDHA+B Övriga Bufferdag
Torsdag 5/4
Studiedag
Fredag 6/4
Långfredag
Måndag 9/4
Påsklov hela vecka 15
Tisdag 24/4
NationelltprovSvenska1/svenska som andraspråk B
Onsdag 25/4
NationelltprovSvenska1/svenska som andraspråk C
Fredag 27/4
Studiedag Riksgymnasiet
Måndag 30/4
Lovdag
Tisdag 1/5
Helgdag
Torsdag 3/5
8.30 - 10.00 Nationellt prov Eng A/ Writing, del C 80 min
Fredag 4/5
8.30 - 10.00 Nationellt prov Eng B/ Writing, del C 100 min
Måndag 7/5
AG CUP spelas i SPORTHALLEN hela veckan
Onsdag 9/5
8.30 - 10.00 Nationellt prov en A Reading and listening. Del B 130 min
Angeredswebben
Ansvarig utgivare:   Kärstin Lyons
Webmaster:   Synnöve Engene
Redaktion:   Tom Aschmann, Christoffer Börjesson, Samira Celik, Hedvig Eriksson, Andreas Forsman Forsman, Andrew Hall, Mikael Hjertqvist, Louise Holmén, roberth isaksson, Sandra Karlsson, Christopher Kvist, Jessica Lundgren, Viktor Lysell, Rasha Matlak, Göran Moldén, Sami Morabet, Samuel Norder, Lisa Näslund, Sabina Olsson, Björn Poulsen, Glenn Qvarfordth, Linnea Ramberg, Sabina Sakic Ramovic, Wolfgang Roosch, André Röjdh, viktor selmanaj, Hawser Shamer, Torbjörn Stenson, Rickard Svensson, Åsa Wendel, Sharif Weroow