Idrott, entreprenörskap och kommunikation
Fredagen den 10 februari 2012 - klockan 04:33
« Föreg. Nästa »


Skicka bild

En lärare med kärlek för Spanien


Maria Ullström 2010-06-15


Bild: Maria Ullström


Monica har jobbat sitt sista år som lärare. Nu när hon går i pension vill hon ut och resa. Naturligtvis till sitt älsklingsland Spanien men också till andra länder.
- Jag ska börja med att besöka Tyskland, sedan Österrike.



Monica Walldén har jobbat på Borgarskolan i Gävle i 13 år. Som lärare i både Spanska och engelska, gör hon eleverna och sig själv nöjd med vardagen. Något vi alla vet om Monica är hennes känsla för Spanien. Ett land som ligger henne varmt om hjärtat.

Monica är idag 65 år. De senaste 32 åren har hon gjort sin hemmastadd i Gävle, av de har hon jobbat 13 år på Borgarskolan i Gävle. Hon växte upp med sina två sina föräldrar och sina tre syskon i Tranås, en liten stad i Småland.

Jag träffar Monica i en av Borgarskolans lektionssalar där hon precis undervisat en grupp andraårselever i Spanska. Dörren står öppen och man hör eleverna i korridoren skratta. Hon är avslappnad och slår sig ned på en stol längst fram i klassrummet. Eleverna är något som står henne nära och hälsar vänligt på dem som går förbi. Men jag träffar Inte Monica för att prata om livet som lärare utan om hennes passion för Spanien.

För Monica är Spanien som ett extra hemland. Första gången hon var i Spanien var när hon var 21 år, då var Spanien ett populärt nytt resemål. Hon föll direkt för landet och sedan dess har hon varit i Spanien ett 20-tal gånger med familj och bekanta. Sedan första gången hon var där har hon märkt en stor förändring på Spaniens alla torg och gator.
 
Något som får Monica att åka tillbaka till Spanien är alla turistmål och självklart det underbara klimatet. Men en stor fördel är även människorna
- Alla människor är jättetrevliga. De blir väldigt nyfikna när man berättar att man är från Sverige. De ser Sverige som något exotiskt. Säger Monica med ett leende på läpparna.
Någon som däremot inte lockar Monica är den Spanska maten.
- Den är helt okej men inte något som spelar så stor roll.

Något som får Monica att skratta till är något som hände för ca 10 år sedan då hon var i Oviedo, en liten stad i norra Spanien, med hennes väninna Berit som hon rest med ett flertal gånger.
- Just i den här staden var folket extremt trevliga. Det var väldigt lätt att träffa folk och vi blev bra kompisar med två tjejer. Vi blev hembjudna till dem lite av missförstånd och maten var inte så god säger hon med ett litet skratt i slutet.
- Vi kom överrens jättebra, till slut fick vi reda på att de var lesbiska.
Vi hade kontakt via brev några år men nu var det väldigt länge sen. Jag har till och med gömt namnen på dem, och än en gång skrattar hon till.

Det här är sista året för Monica som lärare för i sommar går hon i pension med många lediga år framför sig. Hon har redan bestämt sig vad hon ska fördriva sina år med, Resa! Det är inte bara Spanien hon ska besöka utan även länder som hon inte haft foten i ännu.
- Jag ska börja med att besöka Tyskland, sedan Österrike och Ukraina är ett land jag också skulle vilja besöka någon gång.




Tipsa en vän     Skriv ut



Sök Sökhjälp
Publicerade
Arkiv
Kalender

Fredag 10/2
Temadag Fjäll
Fredag 17/2
Sista dag för val av individuella valet
Måndag 27/2
Sportlov vecka 9
Måndag 9/4
Påsklov vecka 15
Skicka insändare
Skicka bild
Tipsa redaktionen

Omröstning
Vilken film skulle du helst vilja bjuda någon på under sportlovet?
Du kan vinna biobiljetterna!
Aktion
Komedi
Romantik
Rysare

  Resultat 
Omröstning
Är du vinteraktiv eller sommaraktiv

Jag rör mig mest på sommaren
Jag tar det alltid lugnt
Jag är alltid aktiv!
Vintersport är bäst

  Resultat 
Omröstning
Vilken är den viktigaste traditionsmaten?

Julskinkan
Midsommarsillen
Påskägget

  Resultat 
Omröstning
Vad brukar du oftast fotografera?

Djur
Människor
Natur
Övrigt

  Resultat 
Omröstning
Har du sökt sommarjobb?

Ja, självklart!
Nej, inget alls!

  Resultat 
Borgisnytt
Ansvarig utgivare:   Kerstin Engström
Webmaster:   Kerstin Engström
Redaktion:   Kerstin Engström, Lena Nyblad Liljedahl, Ulf Westberg