Lördagen den 30 maj 2020 - klockan 00:49
Sök     Publicerade    Arkiv        Sökhjälp
Artiklar
« Föreg. Nästa »

Nu finns chansen för alla i Bräkne-Hoby

Kom med förslag till projekt
för att utveckla vår bygd!


Lasse Bourelius 2008-09-22

Nu är det dags för nya tag i den förstudie som pågår under hösten. Efter tidigare framgångsrika projekt som bedrivits av först Byn på nätet och sedan Bygd i Samverkan har nu Leader beviljat medel till att genomföra en förstudie. Syftet med förstudien är att åstadkomma en större projektansökan som sträcker sig under flera år. I förstudien anges att man vill ta tillvara tidigare projekt och vidareutveckla dessa samt ta tillvara kreativa idéer. Fokus ligger på att skapa "Hållbar utveckling av Bräkne-Hobybygden"


Bild från LIONs röjning vid infarten till Bräkne-Hoby i våras.
Bild från LIONs röjning vid infarten till Bräkne-Hoby i våras.

Genom de många människornas och föreningarnas engagemang kan vi nå resultat som inte hade varit möjligt att nå annars. Föreningen Bygd i Samverkan består av en rad organisationer och det är dessa organisationer samt olika arbetsgrupper och kontaktpersoner som utgör stommen i förstudien.Projektledare i förstudien är Ola Pagels tillsammans med Ingegerd Linden.

En mycket väsentlig del i förstudien är att genomföra en rad möten med olika grupper för att definiera vilka behov delprojekt skulle kunna täcka. Tanken är att väva in dessa delprojekt i projektansökan och därmed försöka att finansiera en rad aktiviteter med Leadermedel samt våra egna frivilliga insatser. Exempel på detta är att besöksnäringen möts och diskuterar hur man tillsammans bättre kan samverka i marknadsföringen eller ett annat exempel - att vi ska försöka ta tillvara de nyinflyttades tankar om Bräkne-Hoby.

Målgrupperna för förstudiens kontakter kan komma att ändras under resans gång, men några grupper och områden som hittills identifierats som intressanta och som man kommer att försöka genomföra träffar med är:
Ungdomar med visst fokus på hållbar utveckling.
Företagande, nyföretagande och besöksnäring
Fritid och miljö samt utveckling av Järnaviksområdet
Boende och boendemiljöer som vackrare centrum, möte med nyinflyttade och fritidsboende.
Kulturmiljöernas utveckling
Energifrågor
Ekbackens
utveckling
Utbildningsfrågor, samverkan mellan skolorna i Hoby, utveckling av rekrytering.
Bräkneledens och Bräkne-loppets fortsatta utveckling.

Vi ser i ett kommande projekt ett antal viktiga "röda trådar". Det är den långsiktiga samverkan som leder till en hållbar utveckling, men också delaktighet i samhällets utveckling. Andra viktiga bitar är kompetens, marknadsföring i ett brett perspektiv, digital kompetens, nätverksbyggande och möjligheten att överföra våra erfarenheter mellan delprojekten och till andra projekt.

Förstudier och projektansökningar kan ibland verka krångligt, byråkratiskt och bara en massa ord. Vi vill genom Bräkne-Hobybornas förslag se till att en rad aktiviteteter och delprojekt förverkligas och finansieras för att utveckla vår bygd.


Kom med förslag!

Har du förslag om delprojekt, vill delta i arbetet eller helt enkelt bara vill veta mer!
Tveka inte att kontakta Ola Pagels eller Ingegerd Linden eller kommentera direkt har nedan, såfår du hjälp med
att få kontakt med alla övriga engagerade i vår förstudie.

Läs mer om tidigare projekt här!

Läs om Leader-medel här!

Kommentera     Tipsa en vän     Skriv ut
Kommentarer
3. Bräknedagen. Roger Lindén 2008-10-27
2. FÖRSLAG TILL BRÄKNE HOBY BYGD Linda Karlsson 2008-09-22
1. Kulturåtgärd Karl-Eric Johansson 2008-09-22


vädret

_____________________________

Bygd i Samverkan
ställer upp!
leveranser

Bygd i Samverkan ställer upp ideellt, i samarbete med Ronneby Kommun, med utkörning av varor till de i riskgruppen i Bräkne-Hoby.

____________________________

Bräknetrampen

____________________________

Hänt i föreningarna

CORONA-INFO:Salsjön


Tipspromenader Silpinge

_______________________

Folder

____________________________


____________________________

Bengt Körling


Ingegerd


Inge Nilsson


Bräkneåns dalgång


Järnaviks skärgård


Bräkneleden

Bräknegrisen


Bygdens folk berättar

Berättelser
Tipsa redaktionen
Skicka insändare
Kalender

Tisdag 2/6
Tipsrunda från PRO-lokalen
Friluftsdag på Björkvallen, Hallabro
Lördag 6/6
Nationaldagsfirande i Ekebacken INSTÄLLT
Skicka ditt arrangemang till braknebygden@gmail.com


Bräknebygden


Det händer i Bräkne-Hoby

Kulturhuset

lions loppis

kyrkan


Ronneby Kommunbygderåd

Ronneby

slu

leader


Silpinge-nytt

Bräknebygden - en bygd i Samverkan. Häradsvägen 1 372 60 Bräkne-Hoby - 0457/80008 - braknebygden@gmail.com - www.brakne-hoby.se

Redaktion: WEBMASTER: Ingegerd Lindén. Lasse Bourelius, Ola Pagels