Fredagen den 10 februari 2012 - klockan 05:14
Sök     Publicerade    Arkiv        Sökhjälp
Artiklar
« Föreg. Nästa »


Biskopen besökte Bräkne-Hoby


Ingegerd Linden 2008-10-10



På torsdagen hade vi fint besök i Bräkne-Hoby. Då kom biskopen i vårt stift, Antje Jackelén, hit för att låta sig informeras om vårt samarbete i Bräkne-Hoby.

Biskopen genomför under en vecka så kallad visitation i östra kontraktet i Blekinge, alltså Karlskrona och Ronneby. Då vår kyrkoherde, Gunnel Alvhäll, i våras fick klart för sig, att temat för biskopens besök skulle vara "utveckling - socialt, ekonomiskt och ekologiskt", insåg hon att det var precis detta vi jobbar för i Bräkne-Hoby. Och därmed fick hon gehör för sin önskan att få biskopen att komma en kväll till Bräkne-Hoby.

Efter att kyrkoherden hälsat välkommen i församlingshemmet, började Ola Pagels med att berätta om hur det hela började: i skolan för snart tio år sedan, då Byn på nätet bildades, med datautbildningar för alla som ville. Hur sedan Bräkne-Hoby blev första byn med ADSL. Hur vi tog fram den första broschyren som beskrev "Bräkne-Hoby i våra hjärtan". Hur det sedan mer och mer blev en "Bygd i samverkan" som jobbar för utveckling i bygden.

Därefter tog Staffan Håkansson, vår informatör, över rodret. Han uppmanade först alla närvarande från Bygd i samverkan att presentera sig och sedan berättade han, med hjälp av ett bildspel, om det projekt som slutfördes förra vintern och om det nya som vi nu håller på att planera. Biskopen och hennes sällskap blev också informerade om den brännande skoldebatten och om framtidsmarschen som just genomförts.

Biskopen och hennes kaplan Per Arne Joelsson samtalar med körledaren/kantorn Berit Ljungström efter aftonbönen med sång av Axplock.

Biskopen och hennes kaplan Per Arne Joelsson samtalar med körledaren/kantorn Berit Ljungström efter aftonbönen med sång av Axplock.

Kvällen avslutades med en aftonbön i kyrkan. Kören Axplock sjöng ur "Psalmer från 2000-talet". Biskopen avslutade den fina kvällen med bön.

Biskopen i skrud

Biskopen i skrud


Kommentera     Tipsa en vän     Skriv ut

















Gör som Gunn!
Skicka in bild och några rader om möten, träffar, resor mm i din förening! Visa att det inte är bara PRO som är aktiva här i byn!
Skicka till hoby.info@telia.com
eller använd insändarlänken
längst upp till höger.

____________________



Tipsa redaktionen
Skicka insändare
Kalender

Söndag 12/2
HALDA-utställningen på muséet
Tisdag 14/2
Årsmöte SPF
Onsdag 15/2
Teater i PRO-lokalen
Fritidsgården på TALLET
Onsdag 22/2
Fritidsgården på TALLET
Fredag 24/2
FredagsCafe i Silpinge Gnistan med Tommy Nilsson
Lördag 25/2
Fiskepremiär i Mörtströmmen
Onsdag 29/2
Fritidsgården i TALLET
Onsdag 7/3
Fritidsgården på TALLET
Onsdag 14/3
Matlagning ”Thailändska rätter”
Scrapbooking i Kiasbutik
Fritidsgården på TALLET













BRÄKNEBYGDEN - EN BYGD I SAMVERKAN, Svenstorpsvägen 2 a, 370 10 Bräkne-Hoby, 0457-80008, hoby.info@telia.com, www.brakne-hoby.se
WEBMASTER: Ingegerd Lindén, REDAKTION: Ingegerd lindén, Lasse Bourelius, Andreas Nordqvist