Sök

Nyheter om naturläkemedel, kosttillskott, näringsmedel, alternativmedicin, egenvård med mera.


Kvinnors hjärtan uppmärksammas under mars månad


2010-02-26

 
Varje dag dör 55 kvinnor i Sverige i hjärt-kärlsjukdom, som är den vanligaste dödsorsaken bland kvinnor. Trots det är det inte en sjukdom som förknippas med kvinnor och det saknas tillräcklig kunskap om kvinnors hjärtan. Under mars månad uppmärksammar Hjärt-Lungfonden kvinnohjärtan och samlar in pengar till forskning.

– Hjärt-kärlsjukdom förknippas inte med kvinnor, trots att fler dör av det än av någon annan sjukdom. För att öka kunskapen kring kvinnors hjärtan lyfter vi frågan under mars. Målet är att samla in fem miljoner till forskningen och på sikt få fler kvinnor att överleva, säger Karolina Sjöstedt, projektledare på Hjärt-Lungfonden.
Kvinnor drabbas av hjärt-kärlsjukdomar i lika hög utsträckning som män, men i genomsnitt tio år senare i livet. Vissa hjärtsjukdomar är vanligare bland kvinnor, till exempel ”brustet hjärta” och så kallade tysta infarkter. Kvinnor har också en ökad risk för stroke och blödning jämfört med män. Men exakt vad det beror på vet forskarna för lite om i dag.
– Det är ett stort problem att forskningen kring kvinnor och hjärtsjukdomar är eftersatt. För att vara säkra på att kvinnor får rätt vård behövs det mer kunskap om kvinnors hjärtan inom bland annat diagnostik, behandling och rehabilitering, säger Staffan Josephson, generalsekreterare för Hjärt-Lungfonden.
Hjärt-Lungfondens kampanj Rädda kvinnohjärtat - Go Red pågår under mars. Målet med kampanjen är att samla in fem miljoner kronor till forskningsprojekt kring kvinnors hjärtan. Hjärt-Lungfonden vill halvera dödstalen i akut hjärtinfarkt inom tio år och för kvinnor innebär det över 2 000 räddade liv om året.
Den som vill stödja kampanjen kan köpa och bära Go Red-pins i form av en röd klänning, som säljs i utvalda butiker under mars. Även ett nydesignat berlockarmband kommer att säljas som stöd till forskningen kring kvinnors hjärtan.

Tipsa en vän     Skriv ut




Annonser:


















Dagens Hälsa
Ansvarig utgivare:   Leif Liebermann
Webmaster:   Leif Liebermann