Förstasidan
Sök Sökhjälp
Publicerade
Arkiv

« Föreg. Nästa »


Husumdagen 2010


Birgitta Gimbergsson 2010-06-01

Elvy Söderström invigningstalade
Bild: Yvonne Häggström

Elvy Söderström invigningstalade

Stor succé för Husumdagen 22/5 -10

Lördagen 22/5 var det dax för Husumdagen igen. Solen sken och det verkade bli varmt. Från tidiga morgonen spikades det och grejor bars fram och tillbaka på marknadsplatsen framför Kyrkans Hus. När klockan slog 11.00 var allt på plats.

Här fanns något för alla både  stora och små. Folk kom och gick och var man hungrig så fanns det mycket att köpa. Inne i Kyrkans Hus serverades det kaffe och nygräddade våfflor. Man kunde också köpa nybakade hällakakor direkt från plattan. Utanför i solen fanns kakor och bullar, nystekt strömming från murikkahäll, flera stånd med vårrullar, kolbullar, hamburgare, läsk, rökt sik, munkar, tunnbröd, kex, honung, godis förstås.

Det var ovanligt många stånd i år, men dom var placerade så, att man hade en bra överblick över vad som fanns. Fina hantverk fanns att beskåda eller köpa. Man kunde också köpa en lott, som på Knivgillet, och hoppas på tur.
Man kunde gissa på fiskarnas vikt. Närmast fick den största fisken, näst närmast näst största fisken och så vidare. Det fanns fem fiskar i baljan. Ett lastbilslass med virke lockade många att gissa på dess vikt. Närmaste vikten fick lasset. Utekompaniet hade demonstration av havskajaker och man kunde även prova en sådan. Bästa Husumbuketten kunde man föreslå. Den som satsade rätt fick välja sig en bukett från Blomsterboden. 
 
Från scenerna, som var två till antalet, kom både tal och musik
sammanhållet av Ingemar Fryklund. Bottniabana hade en egen scenvagn och från den talade Elvy Söderström. De hade också egen musik med sig. Från den andra scenen fick vi ett smakprov från Fame, som gav sin andra föreställning på kvällen i Husumgården. Skulle den vara fullsatt så gav de en föreställning till på söndag. 
Från scenen delades också ut priser från Hem och Skola, Årets Ungdomsprestationer och Årets Grundsundaprofil.

En av höjdpunkterna var Professor Åke Nygren som presenterade projektet Hälsa ocn livskvalitet. Det riktar sig till äldre från 55+ till 80 år. Det är uppdelat i tre delar. Först en enkätundersökning till 1070 pers. i Grundsunda, lika många i Nätra samt 10.000 slumpvis utvalda i landet. Sedan blir det hälsoundersökning av  Grundsundas deltagare och så har även Grundsunda förmånen att genom GFG:s försorg vara med på olika aktiviteter. Projektet drar igång i augusti med enkäten.

Husumdagen avslutades med ett 11 kilo tungt godisregn från scenen.
15.00 gick startskottet för fiskepremiär i dammen för ungdomar upp till 16 år. Det blev en mycket livligt fiskafänge och det var många som tog upp de tre fiskar som var tillåtet.

Husumdagen är en trevlig tradition. Mycket folk var i rörelse, både gamla och unga och vi får hoppas att den traditionen får fortsätta länge.
Birgitta G

Både gamla och unga beökte Husumdagen
Bild: Yvonne Häggström

Både gamla och unga beökte Husumdagen


Körsång från scenen av Hoppets Horisont

Körsång från scenen av Hoppets Horisont




Här lyssnar publiken på vad som framförs från scen
Bild: Yvonne Häggström

Här lyssnar publiken på vad som framförs från scen


Här finns både virkeslass och hanburgertillverkning
Bild: Yvonne Häggström

Här finns både virkeslass och hanburgertillverkning


För att inte tala om de murikkastekta strömmingarna
Bild: Yvonne Häggström

För att inte tala om de murikkastekta strömmingarna


Röda Korset fanns på plats
Bild: Yvonne Häggström

Röda Korset fanns på plats


Här berättar Professor Åke Nygren om det för Grundsundas äldre så gynnsamma projektet
Bild: Yvonne Häggström

Här berättar Professor Åke Nygren om det för Grundsundas äldre så gynnsamma projektet


Så här är det tänkt med gratisfiske i dammen. Ungdomar upp till 16 år får lära sig umgås med fiskespö och kanske få glädjen att dra upp en fisk.

Så här är det tänkt med gratisfiske i dammen. Ungdomar upp till 16 år får lära sig umgås med fiskespö och kanske få glädjen att dra upp en fisk.


Kommentera     Skriv ut




Kommentarer
4. Svårt att få svar på frågorna. En som undrar 2010-06-21
3. Profilerna Vill veta 2010-06-04
2. Husum utmärkelse / Ungdomsprestation En som undrar? 2010-06-03
1. Vedlasset En som undrar 2010-06-02


Tipsa redaktionen
Skicka insändare

Kalender

Tisdag 21/2
Fettisdag med skoterklubben
Tisdag 6/3
Husum trädgårdsförening Årsmöte
Lördag 17/3
Skoterklubben










---------------------------------------

























Husum/Grundsunda
Ansvarig utgivare:   Grundsunda Framtidsgrupp
Webmaster:   Mia Gidlöf
Torsdagen den 9 februari 2012 - klockan 18:40