Baracker till LMG
Bild: Anna B

Glad elev i år 9 utanför en barack!
Det har gått ungefär tre veckor sedan vår skola drabbades av branden som skadade den praktisk/estetiska delens undervisningslokaler. Men nu har ersättningen kommit! Nämligen baracker!
Nu täcks en del av gröningen, på baksidan av byggnad 1, av fyra stora grå baracker som ska fungera som undervisningslokaler för syslöjd, bild och musik men även som mottagning för skolsköterskan Helene.
Träslöjden kommer inte att bedriva sin undervisning i någon barack eftersom att de planerar att flytta in i träslöjdssalen om bara några veckor igen. De praktisk/estetiska lektionerna kommer nu att fortsätta som vanligt i barackerna men om vädret tillåter kommer undervisningen även att ske ute. Något som många verkar tycka är en bra idé med tanke på de senaste dagarnas väder!
Reparationen av den brandskadade delen är igång och barackerna beräknas vara kvar till jul.
|