Skoltidning för Lunds Montessorigrundskola
Onsdagen den 8 februari 2012 - klockan 22:18
Förstasidan
Artiklar

« Föreg. Nästa »


Böcker i fokus


Ida H-O 2008-10-01

Vad är Bokmässan?
Bok & Biblioteksmässan är ett spektakel som äger rum i Göteborg under fyra dagar varje år. Det är en gigantisk mötesplats för förläggare, författare, boklådor, tidningar, tryckerier, tidskrifter, seriemagasin, journalister och läsare. Det är alltså flera hundra montrar med företag, alla med någon anknytning till böcker, läsning, media etc. Ibland brukar den kallas för den stora firmafesten.


Vad kostar det?
På torsdagen och halva fredagen är det öppet enbart för branschfolk. Då måste man kunna visa att man jobbar inom något av ämnena för att få komma in och det kostar 180 kronor per dag. Från och med klockan 14.00 på fredagen öppnas mässan för alla och då kostar det 120 kronor per dag att gå in. Inget särskilt ingår egentligen i priset men många montrar har roliga föreläsningar och delar ut gratis saker och en del tidningar är extra generösa och delar ut gratis-ex. T ex Vagabond brukar vara en sån tidning.

Köpa böcker, men sen då, vad gör man?

Jo, man går runt och kollar montrar. Bläddrar och köper nya böcker. Allt från stora förlag och handlare som Bonniers och AdLibris till små obskyra och okända förlag som specialiserat sig på smala ämnen finns representerade. Det finns verkligen något för alla. Många av montrarna har försäljning av böcker.

Är det billigare? Tar dom kort?
De större företagen brukar ta kort men det är bra att ha med sig kontanter. Det är sällan billigt att handla hos de stora förlagen. Hitta samma böcker billigare i bokhandlarnas eller bokklubbarnas montrar istället. Kolla särskilt AdLibris. De brukar ha jättebra priser.
Överallt finns också mängder med erbjudanden, köp 2 för 1, tävlingar, utlottningar, ta 4 betala för 3 och massor av böcker till speciella mässpriser.

Hitta?
När man betalar entre och går in på mässan, brukar man få en tidning med en karta över mässhallarna och en lista över alla utställare och dagens program. På hemsidan finns redan nu kartor över mässhallarna och listor med utställare och dess monternummer om man vill förbereda sig riktigt ordentligt. Ta en kik där!

Mässan är uppdelad i olika avdelningar så det ska bli lättare att hitta. Liknande företag har sina montrar på samma ställe. Till exempel brukar alla litterära sällskap ha sina montrar i en del av mässhallen. Tidningar och tidskrifter buntas ihop på ett annat ställe. Organisationer finns på en plats, sm förlag på ett annat. Bokhandlar som Akademibokhandeln, AdLibris, Bokia finns på ett ställe. Serier på ett och barnlitteratur på ett annat.

Seminarier och monterprogram

Emellan och i alla dessa montrar finns det scener med massor olika programpunkter som författarsigneringar, uppläsningar, föredrag och föreläsningar. Vissa av dessa kostar pengar att gå på men de som hålls i montrarna är gratis och ingår i inträdesavgiften.

Vill man gå på de mer exklusiva seminarierna får man hosta upp 3250 kronor för alla fyra dagarna (kolla Bokmässans hemsida för aktuella dagspriser).

Äta?
Det finns caféer och restauranger inne på mässområdet. De brukar vara rätt kassa, sunkiga och dyra. Ett tips är dock att åka upp i Gothia Towers Sky Bar och käka deras räkmacka som är svindyr men supergod. Värd vartenda öre. Förra året kostade den 149:-




Kommentera     Tipsa en vän     Skriv ut






Kalender

Onsdag 8/2
Nationellt prov Sv år 6
Insynsbesök av Lunds kommun
Nätverksträff MNS-rektorer (Montessori Bjerred)
Torsdag 9/2
Nationellt prov Sv C år 9
Simskola år F
Fredag 10/2
Nationellt prov Sv år 6
Måndag 13/2
KS
Elevråd
Tisdag 14/2
År 6 besöker Malmö Konsthall under förmiddagen
Styrelsemöte
Onsdag 15/2
År 6 Fair Play-fotbollsturnering i Helsingborg
Torsdag 16/2
Simskola år F
Fredag 17/2
LMGIF Skidutflykt till Vallåsen
Studiedag/Arbetslagsdag - FRITIDS ÖPPET MED VIKARIER
Måndag 20/2
Sportlov vecka 8
Tisdag 21/2
Sportlov vecka 8
Onsdag 22/2
Sportlov vecka 8
Arbetslagsdag Fritids - VIKARIER PÅ FRITIDS
Torsdag 23/2
Sportlov vecka 8
Fredag 24/2
Sportlov vecka 8
Måndag 27/2
Internationella rådet
Biblioteksråd
Elevråd
Matråd (LMG)
Onsdag 29/2
Personalkonferens
Torsdag 1/3
Simskola år F
Måndag 5/3
Brandskyddsöversyn
Matråd på Magnolia inkl studiebesök - OBS! Tiden!
Le Monte-råd
Torsdag 8/3
Simskola år F
Fredag 9/3
Nätverksträff rektorer Sankt Lars (S:t Thomas)
Måndag 12/3
KS
Tisdag 13/3
Studiedag - FRITIDS ÖPPET
Onsdag 14/3
Nationellt prov Ke år 9
Torsdag 15/3
År 4-6 ser föreställningen "Fårakällan" (Lunds Dans- och Musikalgymnasium på Lilla teatern)
Simskola år F
Måndag 19/3
Biblioteksråd
Torsdag 22/3
Simskola år F (sista gången)
Måndag 26/3
Internationella rådet
Tisdag 27/3
Styrelsemöte
Onsdag 28/3
Personalkonferens
Måndag 2/4
Påsklov vecka 14
Tisdag 3/4
Påsklov vecka 14
Onsdag 4/4
Påsklov vecka 14
Torsdag 5/4
Påsklov vecka 14
Fredag 6/4
HELGDAG - Långfredagen
Måndag 9/4
HELGDAG - Annandag påsk
Måndag 16/4
Matråd (LMG)
Biblioteksråd
Fredag 20/4
Deadline IUP-kommentarer föräldrar år F-2
Måndag 23/4
Elevråd
Fredag 27/4
Nationellt prov En C år 9
Måndag 30/4
Studiedag - FRITIDS ÖPPET MED VIKARIER (OBS! Preliminärt datum)
Tisdag 1/5
LOVDAG - Förste maj
Onsdag 2/5
Nationellt prov Ma B år 9
Personalkonferens
Fredag 4/5
MNS Dansdag år 9
Måndag 7/5
Biblioteksråd
Internationella rådet
Tisdag 8/5
Nationellt prov En år 6
Tivolivat på Fritids
Styrelsemöte
Torsdag 10/5
Nationellt prov En år 6
Fredag 11/5
Nätverksträff rektorer Sankt Lars (Kunskapsskolan)
Måndag 14/5
Le Monte-råd
Skolråd
Tisdag 15/5
Nationellt prov Ma C år 9
Torsdag 17/5
HELGDAG - Kristi himmelsfärds dag
Fredag 18/5
KLÄMDAG - Ingen skola
Deadline IUP-kommentarer föräldrar år 3
Måndag 28/5
PRAO år 8
Niorna på skolresa
Brandskyddsöversyn
Le Monte-råd
Elevråd
Tisdag 29/5
PRAO år 8
Niorna på skolresa
Onsdag 30/5
PRAO år 8
Niorna på skolresa
Personalkonferens
Torsdag 31/5
PRAO år 8
Niorna på skolresa
År F Trullefest
År 1-3 på utflykt
Fredag 1/6
MNS Bal år 9
PRAO år 8
Måndag 4/6
MNS Fotbollsdag år 6 och 7
Tisdag 5/6
MNS Fotbollsdag år 8 och 9
Onsdag 6/6
LOVDAG - Sveriges nationaldag
Måndag 11/6
Rådsavslutning (gemensam)
Tisdag 12/6
Styrelsemöte
Onsdag 13/6
Utflykt år 6-8
Torsdag 14/6
Sommaravslutning i Lunds domkyrka
Fredag 15/6
Utvärderingsdag arbetslagen
Måndag 18/6
Personalens utvärderingsdagar - FRITIDS ÖPPET MED VIKARIER
Tisdag 19/6
Personalens utvärderingsdagar - FRITIDS ÖPPET MED VIKARIER
Sök Sökhjälp
Publicerade
Arkiv
Skicka insändare






Le Monte
Ansvarig utgivare:   Birgitta Jönsson
Webmaster:   Anders Wahlén