Rörsjöskolans skoltidning som når jorden runt
Torsdagen den 9 februari 2012 - klockan 21:16
Förstasidan
Artiklar

« Föreg. Nästa »


Sex korta veckor kvar


Marina Karlsson 2010-04-29



Nu är våren verkligen här! På rasterna fylls skolgården med elever. Några spelar basket, andra sitter i solen och läser eller pratar.  Sex korta men intensiva veckor kvar på terminen...

Just nu besvarar eleverna i åk 6-9 en digital enkät om  trivsel och trygghet. Resultatet kommer att bearbetas av bland annat antimobbingteamet (AMT). De har också nyligen varit på heldagskonferens för att arbeta fram ett förslag till revidering av skolans likabehandlingsplan.

Onsdagen den 5 maj skriver niorna nationella prov i fysik. Läraren Adam Alsuhairi har förberett eleverna väl. Veckorna efter kommer provet att fortsätta med en laborativ provdel. Information om denna kommer eleverna att få den 5 maj.

11-12 maj är det uruppförande på Konserthuset av Malmö Symfoniorkesters och Rörsjöskolans gemensamma produktion av Tusen och en natt. Med denna grandiosa konsert avslutas vårt treåriga projekt tillsammans. Projektet har betytt mycket för skolan. Många elever har under årens lopp fått uppleva klassisk musik ur ett nytt perspektiv. 

Den 18 maj är det studiedag. Fritids och hemvist är öppna. Lärarna kommer på förmiddagen att ha fortbildning kring ledarskapet tillsammans med psykolog Lasse Lindsjö. Under eftermiddagen har lärarna på 1-5 fortbildning i matematik medan lärarna på 6-9 kommer att arbeta med dels Grön flagg-planering, dels olika frågeställningar som baseras på uppdraget i läroplanen Lpo94. 

Fredagen den 21 maj har åk 6-9 friidrottsdag på Heleneholm. Det brukar vara en mycket trevlig dag med solsken. Vi håller tummarna för att det blir så även i år.

Torsdagen den 27 maj är det idrottsdag på F-5.

Lördagen den 29 maj är det stödgala med loppis för Haiti. Fyrorna har arbetat hårt med att förbereda galan.

Torsdagen den 3 juni är det stor vernissage i Mazetti-huset. Då är det releasepartyför den seriebok som sjuornaproducerat i samarbete med Malmö Kulturskola, genom skapande skola-projektet. Samma dag är det ävern försommarfest på skolgården F-5 mellan 16 och 18.

31 maj - 4 juni har vi COMENIUS-vecka. Vi tar emot besök av elever och lärare från våra partnerskolor i Tyskland, Frankrike, Polen, Turkiet och Rumäninen. De gästande eleverna kommer att bo hemma hos några av våra elever. Vi är mycket tacksamma för den stora generositet som värdfamiljerna visar våra gäster.

Tisdagen den 8 juni anordnar skolans lärare avslutningsfest för årets nior. En tillställning som brukar vara mycket uppskattad av såväl elever som personal.

Skolavslutning firas fredagen den 11 juni i St Pauli kyrka. Familj, släkt och vänner är hjärtligt välkomna att vara med. Mer information kommer att publiceras här när det närmar sig.

Veckan efter skolavslutningen kommer lärarna att ha studiedagar. Början av veckan ägnas åt utvärdering av läsåret och planering inför nästa år. Slutet av veckan kan de som har gjort individuell fortbildning under året kompa ut tid. Eftersom de flesta har fortbildat sig i PIM (praktisk IT och mediakunskap) kommer skolbyggnaden att vara relativt tom.

Läsåret 2010-2011 startar den 23 augusti för eleverna. Lärarna börjar arbeta en vecka innan.

Tipsa en vän     Skriv ut



Sök Sökhjälp
Publicerade
Arkiv

Tipsa redaktionen
Skicka insändare






Rörsjöskolan
Ansvarig utgivare:   Lars Andreasson
Webmaster:   Carina Sohl
Redaktion:   Jsana Brkic