Dijan äntligen klar


Jimmy Höglund 2012-12-17

Bild:J-Södra

Klubbarna har varit överrens ett bra tag och idag presenterades den 17-årige jättetalangen Dijan Vukojevic för Jönköpings Södra. - Det känns positivt, dels för att Dijan är en stor talang och dels för att han kommer från staden. Jag har sett flera matcher med honom och han har visat stora kvalitéer i sitt spel, skriver tränaren Mats Gren i ett pressutskick.

Dijan beskrivs av Mats som en talangfull spelare som besitter många kvalitéer.
- Han har bra spelförståelse och teknik, och är väldigt löpvillig. Nu får vi se hur han anpassar sig till spel i Superettan, det blir en tuffare träning och ett högre tempo för honom. Men han är arbetsvillig och vi ska jobba vidare med hans utveckling.

Dijan själv är mycket nöjd med att ha skrivit på för J-Södra: 
- Det känns helt rätt, jag gillar hur föreningen jobbar och hur de spelar. Mitt mål är att ta en plats i A-laget och sen får vi se. Jag kommer jobba på.

Det var andra klubbar som visade intresse för Dijan, både svenska och utländska, men valet föll på J-Södra. - Jag vill inte försvinna ut i Europa i något ungdomslag utan jag tror jag har störst möjlighet till utveckling i ett seniorlag i Sverige. Och som jag sa, jag gillar hur J-Södra spelar och tror det kan passa mig bra. Sen har jag den sociala biten i stan redan så det känns bra.

Kontraktet gäller för tre år framåt.

FAKTA

Född: 950912
Moderklubb: Råslätts SK
Tidigare klubbar: Råslätts SK
Aktuell: Skrivit på för tre år i J-Södra.


Kommentera Tipsa en vn Skriv ut




Kommentarer
3. Väkommen. Den fete 2012-12-19
2. Blicka framåt! RSK 2012-12-18
1. Gött Nolle Ordin 2012-12-17


tillsammans

---------------------------------
J-SÖDRA I SUPERETTAN
2006 - 2013
Här hittar du all fakta kring J-Södras säsonger i Superettan.

MÅLSKYTTARNA
SPELARNA
MATCHERNA
PUBLIKSIFFROR
DOMARNA
MOTSTÅNDARMÅLEN

vadret


Södrasajten.se on Facebook
chatten2

twitterlayout2

ÅRETSSPELARE


Sök Sökhjälp
Publicerade
Arkiv

SÖDRASAJTEN.SE
Oberoende opinion © 2007- 2015
Ansvarig utgivare: Jimmy Höglund