Än finns det hopp att bryta könsroller

Bild: Moa Persdotter

Varför skulle inte killar kunna ha rosa? Dawid Gerlin SP07B, Olivia Swahn SP07B och Christoffer Larsson SP07A visar prov på att tjejer och killar kan ha riktigt mycket gemensamt.
Hela tiden, överallt, möts vi av könsroller. Vad som är manligt och vad som är kvinnligt. Segregeringen startar redan på BB då barnmorskorna sätter upp en blå klisterlapp för varje född pojke och en rosa för varje född flicka. Frågan är om det går att bryta mönstret eller är våra beteenden något som vi rent biologiskt bär med oss?
Könsrollerna bestäms redan i barnaår Att pojkar och flickor redan från födseln uppfostras olika och lär sig vad som är pojkigt och flickigt är ett faktum. Det finns hela tiden saker som är ”flickiga” och ”pojkiga”. Det är det här som kallas norm eller könsroller. Avviker man från normen anses man ofta som avvikande och onormal. På BB får de nyfödda sina första kläder i rosa som flicka och blått som pojke.
Undersökningar visar att det ligger en förväntan hos föräldrarna att flickorna gillar rosa och pojkarna blått och detta håller i sig. Pojkar blir lärda att vara tuffa och känslolösa machon medan flickorna får veta sin plats genom att ta ansvar och vara duktiga. En pojke uppmanas att ta för sig och hitta på bus och upptåg men en flicka ska vara försiktig och inte smutsa ner sig. Ser man ut över en skolgård så är det nästan alltid killarna som leker med bollarna eller grävmaskinerna och flickorna som i sin tur hoppar hopprep och leker häst. Dagisfröknar och förskolelärare menar att det varit så här under alla tider.
Doktor kom fram till att hormonstyrning stämmer Många forskare, etnologer och pedagoger menar att könsrollerna beror just på uppfostran och föräldrarnas sätt att bete sig olika mot barnen. År 1999 fastställde det psykologiska institutet vid Uppsala universitet att det är könshormoner som styr att pojkar leker med bilar och flickor leker med dockor. Detta skapade debatt och en som själv ville få svar på om det verkligen kunde stämma var doktor Anna Servin. År 2000 visade hon, genom olika undersökningar och intervjuer med barn, att det faktiskt stämmer. Det som mest tyder på att det är så är dels den evolutionära förklaringen om att vi människor, liksom djuren, leker för att förbereda oss inför vuxenlivet. Flickor väljer antagligen leksaker som är mer "sociala" och "vårdande" för att de senare i livet kommer att jobba med något sådant arbete.
Det andra som stärker fastställandet är Servins studie av flickor drabbade av CAH. CAH (Con-genital Adrenal Hyperlasia) är en sjukdom som drabbar flickor och orsakas av en defekt gen som bland annat leder till att fostrets hjärna "duschas" av manligt könshormon. Åkomman går att medicinera, och görs då så hela livet ut, men flickorna kommer alltid att vara "pojkiga". I studien fick flickor med CAH välja mellan typiska "pojk-, flick-, och könsneutrala" leksaker. De valde oftare de "pojkiga". Servin menar på att flickorna alltid kommer att leka och göra som pojkarna men vid jämförelse med friska flickor vad gäller t.ex klädsel och fritidsintressen, väljer de likt de friska flickorna. Sjukdomen leder inte heller till homosexualitet bara för att flickorna oftast väljer som pojkarna gör.
Självklart är de här studierna nedslående för alla feminister och kvinnokämpar, att vi skulle ha våra val med oss från början genom arv och gener. Servin säger själv att hon hoppats på att komma fram till det motsatta.
Skogslek ska bryta könsrollerna Fastställandet från psykologiska institutet och Servins studie är såklart nedslående för feminister och andra personer som strävar efter att bryta dessa beteendemönster, men enligt forskaren Eva Ärlemalm-Hagsér så behöver de inte ge upp. Ärlemalm-Hagsér menar att skogslek ska göra barn mer jämlika. Får man redan som liten leka fritt i skogen får fantasin flöda och inga typiska pojk- eller flicklekar behöver bli så tydliga. Många lekparker kan förstärka könsroller och maktstruktur men i skogen kan det vara flickor som drar tunga grenar och pojkarna som "hjälper till" om grenen fastnar.
Fortsätter upp i åldrarna När man sedan börjar grundskolan blir rollerna än mer tydliga. Enligt flera undersökningar ger lärare, medvetet eller omedvetet, ordet oftare till pojkar. Tilltalstonen är uppmanande till killar och förstående till tjejer. Pojkarna pratar ofta rakt ut medan tjejerna sitter tyst och räcker upp handen. Forskarna menar att detta är en process som håller i sig och fortsätter upp i åldrarna.
När barnen sedan är så gamla att de inte längre är barn utan unga vuxna som ska söka jobb är det killarna som söker maktpositionerna och flickorna som söker de mer sociala och vårdande yrkena. Detta tros bero på att pojkarna lärt sig att ta för sig och promota sig själva, vilket man har användning av som entreprenör och i en makthavande position. Flickorna som lärt sig att lyssna och vänta på sin tur väljer också yrken därefter, såsom psykolog eller sjuksköterska.
Östanå inget undantag Även på Östanå ser det ut så att det för det mesta är pojkarna som styr och ställer medan flickorna lär sig att lyssna och ta order. Pojkarna sitter längst ned i hörnet av klassrummet och skriker rakt ut, medan flickorna placerar sig längre fram och snällt räcker upp handen. Det är flickorna som kommer till proven och pojkarna som skolkar för att göra dem en vecka senare. Visst är detta olika från klass till klass och från årskurs till årskurs. I ettan är rollerna säkert tydligare än vad de är i tvåan och trean eftersom klassen lärt känna varandra bättre och tjejerna har börjat ta mer plats.
Kommer ta lång tid Självklart finns det en förhoppning om att könsrollerna kommer att suddas ut mer och mer, men det kommer att ta tid. Runt 2050 tror genusvetare att vi kommer betrakta fler saker och ting som mänskligt i stället för ”manligt” och ”kvinnligt”. De nya generationerna är mer medvetna om hur samhället ser ut och är inte rädda för att säga ifrån. Visst var det många som tog de tidigare nämnda forskningsresultaten allvarligt, men inte lika många trodde på dem, så än finns det hopp att bryta könsroller!

|
 | | Alfons Sjöström och Carl Robertsson är framme på scenen och tar emot det traditionella vandringspriset. |
Nu är det jul!
Som traditionen bjuder hade SP gemensam julavslutning i aulan, där bland annat årets vinnare av vandringspokalen presenterades.
Läs mer
|
 |
 |  |
Dags att bli journalist?
Efter tre veckors arbete med temat media gjorde humanisterna och samhällsvetarna i årskurs ett en studieresa till Jönköping. Det blev ett besök på Sveriges Radio P4 och ett på Södra Vätterbygdens Folkhögskola.
Läs mer
|
 |
 |  |
Mer pengar till miljön i skolan?
Med en årsbudget på över 55 miljoner kronor, skulle man kunna tycka att mer av skolans pengar borde kunna läggas på saker så som renoveringar och förbättringar av skolans utseende. Eller varför inte bara göra någon kul förändring, som faktiskt kan göra skillnad?
Läs mer
|
 |
 |  |
Kallt i skolan?
Många elever påstår att de fryser i skolan. Men hur påverkas man egentligen utav skoltemperaturen? Blir man verkligen mer koncentrerad om temperaturen höjs? Och hur varmt ska det vara i skolan egentligen?
Läs mer
|
 |
 |  |
Elever fick se bio på skoltid
För några veckor sedan fick elever på Eksjö gymnasium gå till biografen Metropol i Eksjö för att se film på bioduken. SPunk har träffat några av dem som var där.
Läs mer
|
 |
 |  |
Hur är det att vara utbytesstudent?
Många intresserar sig för omvärlden och dess kulturer och språk, att då åka som utbytesstudent kan vara en god idé, men vad innebär det egentligen att vara utbytesstudent?
Läs mer
|
 |
 |  |
Mycket efterlängtade datorer
Bland eleverna råder fortfarande stor ovisshet angående dator-löftet som skolan gick ut med i våras då nuvarande ettor stod i valet och kvalet kring sin kommande gymnasietid. Hur är det egentligen? Kommer det några datorer? Hur är det tänkt att vi ska använda dem?
Läs mer
|
 |
 |  |
Har du koll på din ekonomi?
Besök från Ung Privatekonomi
Det är bra att ta ett aktivt ansvar för sin ekonomi. Det fick SP10 och EK11 klart för sig när en representant från Ung Privatekonomi var på besök på skolan.
Läs mer
|
 |
 |  |
Ett ungt damlag
Efter att Eksjö Bollklubb bröt samarbetet med Sävsjö HK har åldern på spelarna blivit yngre och yngre. Flera av dessa spelare i division 1-laget går här på skolan i ettan eller tvåan. SPunk har intervjuat både tränare och spelare för att få reda på hur de tänker kring säsongen, framtiden och handbollsspelarna.
Läs mer
|
 |
 |  |
Otrolig resa, inte långt borta!
I mars nästa år smäller det! Klassen HU11 ska tillsammans med Spanska steg 5 åka till Madrid, för att utveckla sin världsvana och kulturella sida. De ska under en vecka bo hos spanska värdfamiljer och läsa spanska tillsammans med andra ungdomar.
Läs mer
|
 |
 |  |
Allt fler elever vill ha mer idrottstid
Idrott är ett ämne som många elever på Eksjö Gymnasium vill ha mer av i skolans grundkurser. En undersökning som gjordes på skolan visar att en majoritet av eleverna vill ha mer tid i idrottshallarna och seriösare lektioner så man får svettas lite.
Läs mer
|
 |
 |  |
Ny evenemangshall i Eksjö skapar möjligheter
En ny evenemangshall byggs i Eksjö. Men tror Eksjö gymnasiums elever att detta kommer bli en succé eller ett fiasko? Vad tycker de egentligen om förseningen med bygget? Läs i SPunk så får du reda på svaren.
Läs mer
|
 |
 |  |
Lilla Eksjös stora orientering
Eksjö gymnasium har ett orienteringsgynasium där orienterarna har fått lämna sina hemorter och fått flytta in på elevhem bredvid skolan. De går i skolan på dagarna, tränar på eftermiddagarna och har tävlingar eller åker hem på helgerna.
Läs mer
|
 |
 |  |
Bara mjölken är ekologisk på Eksjö gymnasium
Elever behöver mat för att kunna prestera sitt yttersta. Ett plus i kanten är om maten är miljövänlig. Hur miljövänlig är egentligen skolmaten på Eksjö Gymnasium?
Läs mer
|
 |
 |  |
Vad lägger ungdomar sina pengar på?
Vad lägger ungdomar egentligen sina pengar på? Lägger tjejer mer pengar på kläder än vad killar gör? Detta och mycket mer har SPunk undersökt!
Läs mer
|
 |
 |  |
Uppdrag: rädda världen!
Hela tiden blir vi överösta med information om den globala uppvärmningen. Men vad kan vi göra för att stoppa den?
Läs mer
|
 |
 |  |
Debatt på Eksjö Gymnasium
SP08 hänger med i valsvängarna och bjöd måndagen den 6/9 in företrädare för partierna i riksdagen och även sverigedemokraterna till debatt i skolans aula.
Läs mer
|
 |
 |  |
Matkultur i Thailand
Vad vet du om Thailands mat? Att det är mycket kryddor kan man nästan gissa sig till. Men nu ska du få reda på hur man själv kan laga mat på ett Thai-inspirerat sätt hemma.
Läs mer
|
 |
 |  |
Kvinnorna får de höga betygen, men männen får den höga lönen
En undersökning som gjorts på Eksjö gymnasiums 3:e års SP-elever visar att i genomsnitt har tjejerna på gymnasiet 1,38 poäng bättre betyg än killarna och av SP-elevernas lärare så har männen i genomsnitt 2267 kr högre lön än kvinnorna. Hur kan det egentligen bli så här?
Läs mer
|
 |
 |  |
Ydre Filmfestival - nästa Festival de Cannes?
När man hör ordet Filmfestival så dras väl ändå tankarna till de stora filmfestivalerna i Cannes och Berlin. Men vem orkar åka ända till Cannes när man istället kan åka till världens vackraste plats, Ydre, och titta på svenska kritikerrosade filmer?
Läs mer
|
 |
 |  |
En vecka utan godsaker
Sara Sundblad i SP10 provade att leva hälsosamt i en vecka. Hon lärde sig många nya, nyttiga och goda recept på hälsosam mat, samt hur man äter och tränar rätt. Men frågan är...var resultatet positivt eller negativt?
Läs mer
|
 |
 |  |
Eksjö Gymnasium briljerar
|
Eksjös militärhistoria
|
Skolmatens mysterium
|
Långanässkolan, vad är det egentligen?
|
Lyrikfestival 2011
|
Dreamhack, "Datornördarnas" dröm
|
Teknikprogrammet får mest pengar
|
 |
 |  |
Klimatfrågor satte press på politikerna som blev utvalda att svara på klimat- och miljöfrågor
Bengt Koltman : ''Eksjö kan inte förändra miljön''
SPunks reporter har varit ute och träffat två Eksjöpolitiker, Bengt Koltman (C) och Tomas Erazim (M). De lämnar sin syn på miljöfrågor och den framtida utvecklingen i Eksjö och i världen.
Läs mer
|
 |
 |  |
IB-programmet - International Baccalaureate Diploma Programme
IB-programmet är ett program där man studerar helt på engelska. SPunk har träffat Tea Stenlöv som går på IB i Jönköping.
Läs mer
|
 |
 |  |
Vem kommer överleva längst?
Ja, vilka elever lever mest hälsosamt - NV- eller SP-elever? Det är något vi har försökt undersöka genom att välja ut ett antal personer ur varje klass som har fått besvara 5 frågor. Med hjälp av svaren har vi tagit reda på vilket program, årskurs och kön som är mest hälsosamt.
Läs mer
|
 |
 |  |
TSUNAMIN TOG vänners vänner till ALICE LIV
Alice Wikström i SP10 är en av dem som varit och besökt semesterparadiset Thailand, som för fem år sedan blev svårt drabbat av tsunamin.
Läs mer
|
 |
 |  |
Hur blir det med skolan?
Många av dem som börjat tredje och sista året på gymnasiet får nu rösta för första gången. Skola och utbildning är viktiga frågor för ungdomar, därför tänkte jag i denna artikel jämföra vad de två blocken föreslår i dessa frågor.
Läs mer
|
 |
 |  |
EKSJÖ GYMNASIUMS EKONOMI 2 MILJONER KRONOR lägger man på vatten,el och fjärrvärme om året.
|
Skolans pengar, vad går de egentligen till?
|
UF-mässa i Eksjö
|
Massor av snö!
|
Är studiebidraget för lågt?
|
|