Fredagen den 10 februari 2012 - klockan 00:50
Sök       Publicerade    Arkiv        Sökhjälp
Förstasidan
Artiklar

« Föreg. Nästa »

Fler och fler läser latin

Fler och fler läser latin


Malin Jensen 2010-04-22

F.v. Rina Ghazale, Louise Klasson och Elin Rosenqvist

F.v. Rina Ghazale, Louise Klasson och Elin Rosenqvist

På tingsholmsgymnasiet kan man läsa latin och det är en väldigt intressant och rolig kurs enligt de nitton tjejerna som läser kursen.
I år är det ovanligt många som har valt att läsa latin och det är blandade elever från både OP3, SP3, NV3 och ES3 och jag hade äran att få träffa dem för att få veta mer om latin!

Latin är idag ett utdött talspråk sedan 400- talet men det hindrar inte oss människor för att fortfarande försöka lära oss och förstå språket.
På Tingsholm finns det bara en klass som läser latin och ingen av dem ångrar att de valde kursen.
Alla håller med om att det är ett väldigt annorlunda och roligt språk, och det är imponerande när man förstår hur språket hänger ihop med nästan allting på jorden.
- Visserligen är det väldigt mycket man ska kunna så ibland kan det vara lite jobbigt, men man lär sig väldigt mycket romarriket och hur språk et användes på den tiden berättar Fanny Lindgren, SP3.

Inför kursen tänkte de alla likadant när de funderade på om de skulle välja latin eller inte.
De tyckte att de verkade som väldigt spännande och det lät som ett annorlunda språk. Det skulle också vara ett språk som är väldigt bra att ha till grund när man vill läsa vidare andra språk.
Agnes Eskilsson, SP3 är väldigt nöjd med sitt val och tycker det är en väldigt lärorik kurs.
- Man får lära sig mycket om hur det var på den tiden då det talades latin, nämligen på romarriket.
Det är väldigt intressant att se samband mellan olika språk. De flesta språk har ju sitt ursprung från latinet, och nästan varje ord har en historia bakom sig!
Det svåra i kursen tycker eleverna är grammatiken men så är det nästan med alla språk.
Latin är ett väldigt användbart språk och man hittar det nästan överallt.
Inom juridiken används det ibland latinska ord, de som vill läsa till läkare kommer behöva ha användning för latinkunskaper men framförallt inom biologin används latin väldigt mycket.
Det har vi nog alla hört om blommor- och växtarter alla latinska ursprungsnamn.
I affärssammanhang har latin blivit väldigt vanligt, främst inom marknadsföring exempelvis Volvo som betyder jag rullar på latin.

På lektionerna får de lära sig mycket grammatik och översätta texter från latin.
Det är svårt att säga hela meningar eftersom latin inte är något riktigt talspråk längre.
- Det finns ingen som kan flytande latin i vår klass säger Rina Ghazale.
Alla i klassen är ense om att flera borde läsa latin eftersom man har så stor nytta av språket. Man förstår mer om andra språk och man kopplar ihop det med alla olika språk. Det är som att latin är ett band som håller ihop alla språk.
Utvecklingen av deras språkkunskaper i ämnet går bara framåt. De lär sig mycket grammatik och mycket ord men som nämnt tidigare, svårt att prata ett flytande språk.
De kan lite om mycket helt enkelt!

År 2011 kommer humanistiskt program att införas, och där kommer latin vara en av kurserna som är obligatoriska. Detta tycker eleverna låter som en jätte bra idé och det är roligt att höra att det kommer bli obligatoriskt.
Det är ett väldigt lärorikt språk och väldigt användbart så det är bra om det alltid kommer finnas kvar på Tingsholm.
Om tio år kommer vi nog mest komma ihåg alla citat och ordspråk som vi har fått lära oss under kursen.


Det finns bara en latinklass på skolan och Margaretha Magnusson är därför den enda läraren som undervisar i ämnet.
Eleverna beskriver Margaretha som en otrolig kunnig lärare som är jätte duktig på väldigt många språk.
- Hon kan allt... om allt! Tycker eleverna i kursen Latin A.

Fakta om Latin


•· Latin är det språk som talades och var skriftspråk i det romerska riket och som under medeltiden och långt fram i nyare tid var dominerade skriftspråk i Europa.
•· Latin utvecklades i Latium, runt floden Tibern. Det var från början en dialekt men utvecklades sedan som ett riktigt språk.
•· De äldsta bevarade inskriptionerna är från 500- talet f. Kr.
•· Klassiskt latin som talspråk dog ut efter 400 - talet.
•· Latin används ofta tillsammans med grekiska för vetenskapliga namn på djur-, växt-, och andra arter och det används också för namn på sjukdomar.
•· Utbildningar i latin finns alltjämt både på gymnasiet och på universiteten.

Tipsa en vän     Skriv ut




Tipsa redaktionen

Skicka insändare

Tingsholm
Ansvarig utgivare:   Catrine Berglund
Webmaster:   Andreas Wass