Welcome to Torskolan´s webzine, on-line since 2004
Lördagen den 18 maj 2013 - klockan 21:31
Förstasidan
Artiklar

   


Sebastians "roliga historier"


Sebastian 2005-03-22

En ung nyanställd avdelningschef var på väg hem från kontoret när han mötte företagets VD, som stod vid dokumentförstöraren med ett papper i handen.
- Min sekreterare har gått för dagen, säger VD, och här har jag ett mycket viktigt och känsligt dokument.
- Vet du hur den här maskinen fungerar?.
- Visst, säger den unge nyanställde.
Han slår på maskinen, lägger in papperet och trycker på startknappen.
- Utmärkt! Säger VD när han papper försvinner in i maskinen.
- Jag behöver bara en kopia.

Figo, Ronaldo och Zlatan

Året är 2006 och Figo, Ronaldo och Zlatan har alla hamnat i Real. Av någon anledning är de ute och åker bil tillsammans med Kluivert.
Kluiverts körkapacitet är ju inte så lysande och efter några pilsner så drar han rätt in i ett träd. Alla fyra dör. Som alla förstår så tar Kluivert steget direkt ner i helvetet.
Figo, Ronaldo och Zlatan tar sig dock upp till pärleporten där de välkomnas av Sankte Per som direkt leder dem in till vår Herre.
De tre stegar fram mot Gud som sitter på sin tron. Gud säger då:
- Figo, vad är det bästa med fotboll?
Figo bugar sig och svarar:
- Det bästa med fotbollen är att jag har kunnat sprida glädje till folket, tjäna pengar till mitt uppehälle och få se hela världen.
Gud ansåg att det var ett bra svar då han sa:
- Bra Figo, kom och sitt på min vänstra sida.
Gud tittade sedan på Ronaldo och sa:
- Och du Ronaldo, vad är det bästa med fotbollen?
Ronaldo svarar lite försynt:
- Herre, jag kommer från fattiga förhållanden och har lyckats visa mina medmänniskor att det finns en väg ut ur det hela och att man inte behöver vara dömd till ett liv i misär. Samtidigt har även jag kunnat sprida glädje till folket.
- Bra svarat Ronaldo, sade Gud, kom och sitt på min högra sida..
Gud tittade sedan på Zlatan och sa:
- Vad tycker du då Zlatan?
Zlatan tittar upp, harklar sig, spottar på marken och säger:
- Du sitter på min stol.

Olle och Johan

Olle och Johan var arbetskamrater. Johan var känd som en riktig Casanova, men Olle hade det betydligt svårare att skaffa tjejer. Han bad Johan om råd.
- Jo, sa Johan, det finns ett sätt som garanterat fungerar! Klockan fem på fredag eftermiddag sätter du dig på T-banan, åker ut mot förorterna och går av i Vällingby. Där står det alltid en massa tanter och väntar på sina män - och alltid får någon av dem vänta förgäves. Då går du fram till henne, säger några vänliga ord, ni börjar prata, hon bjuder hem dig på kaffe - och sedan går det som på räls!

Olle bestämde sig omedelbart för att pröva. Han väntade otåligt på att det skulle bli fredag - och natten til fredag var han så nervös att han ej sov en blund. Så blev klockan fem, Olle satte sig på T-banan - och somnade! När han vaknade hade tåget redan passerat Vällingby, och stannat i Hässelby.
- Jag går väl av här i stället, tänkte Olle, det finns nog ensamma damer här med!

Och det fanns det - han spanade direkt in en riktigt snygg dam, som såg ut att vänta förgäves på någon som aldrig kom. Olle gick fram till henne och sa några vänliga ord, de började prata, hon bjöd hem honom på en kopp kaffe, sedan flyttade de in i sängkammaren - men när de låg där och hade som allra mysigast; DÅ kommer damens man hem! Han får syn på Olle i sängen med frun, spänner ögonen i honom och ryter:
- Sa jag inte åt dig att gå av i VÄLLINGBY!?

Bellman

Bellman, en norsk och en tysk, var ute i skogen och njöt av tillvaron, efter en stund så kom till en bro som vaktades av en stor svart riddare. Den store svarte riddaren sade till dem:
- Om ni vill gå över bron så måste ni betala!
- Betala! sade Bellman.
Dom andra börja skruva på sig, och kände att detta kunde bli det sista i livet som dom fick uppleva.
- JA JUST DET! Ni måste betala för att komma över, ni ska ge mig tre saker vardera. När ni har givit mig det, så får ni passera. Men kom ihåg att gåvorna måste vara mig till nöje!!!
Så Bellman gick iväg till ett blåbärsställe som han sett tidigare. Norrmannen och tysken gick längre bort för att leta efter en bra gåva. Bellman kom fram till blåbärsstället och plockade tre blåbär. Han såg vad de andra hämtade men tänkte att det är för mycket. När Bellman kom tillbaka till den store svarte riddaren frågade denne om han hade några gåvor åt honom.
- Ja tre blåbär har jag med mig, sa Bellman och räckte fram handen med blåbären. Då sade den store svarte riddaren.
- Bra, ta då blåbären och stoppa upp dem i röven.
Bellman tittade på riddaren och undrade om han menade allvar eller om han skämtade, men allvaret i riddarens ögon visade att han menade så. Så Bellman tog blåbären och stoppa upp dem i röven och började skratta, ja riktigt gapflabba. Den svarta riddaren tittade undrande på Bellman och sade.
- Så förbaskat roligt är det väl inte med att stoppa upp blåbär i röven.
Bellman kunde inte svara utan skrattande pekade Bellman mot norrmannen och tysken som kom med tre meloner var!!

Kommentera     Tipsa en vän     Skriv ut




Kommentarer
3. Roliga de du 2008-02-01
2. roliga kul 2006-01-24
1. Tingeling 2005-10-06



Sök Sökhjälp
Publicerade
Arkiv

Tipsa redaktionen

Skicka insändare



Kalender

Det finns inga kommande händelser i kalendern.

Omröstning
Hur många timmar ägnar du åt läxläsning per veckan?

10 timmar eller mer
2-3 timmar
4-5timmar
6-7 timmar
8-9 timmar
I timme eller mindre

  Resultat 






Torsåsnytt
Ansvarig utgivare:   Caroline Elnéus
Webmaster:   Caroline Elnéus
Redaktion:   Caroline Elnéus, Marianne Hjälmberg, Carina Nilsson, Emma Rooth
Torskolan
Allfargatan 38
385 25 Torsås
0486-334 61