Torslunda skola - Nyheter och information
Fredagen den 10 februari 2012 - klockan 08:32
Förstasidan
Artiklar

« Föreg. Nästa »


Laktosintolerans (överkänslighet mot mjölk)


Jane Löfgren 2006-04-24

Laktos (mjölksocker) finns som en naturlig del i vanlig mjölk. Laktos ger energi till Din kropp och gör att mjölken smakar lite sött.

För att Din kropp skall kunna tillgodogöra sig mjölksockret måste enzymet laktas bryta ned mjölksockret till enklare beståndsdelar.

Hos en del av oss tillverkar inte kroppen tillräckligt med laktasenzym, och då kan inte mjölksockret brytas ned.
Symtomen Du får är illamående, gaser, diarrér och magsmärtor.

Har Du en enkel form av laktosintolerans får Du kanske bara lättare symtom från magen efter ett glas vanlig mjölk (gaser, kolik). Ju svårare din kropp har att producera laktasenzym desto allvarligare är Dina symtom.

Redan efter en halvtimme kan symtomen komma, men det kan också dröja mer än 8 timmar efter att Du ätit.
Symtom liknande laktosintolerans (magsmärtor, illamående, gaser) som återkommer efter att Du har ätit skall alltid utredas för att få orsaken till symtomen fastställda av läkare.

Att vara laktosintolerant innebär ingen livsfara för Dig; det är normalt och betraktas mer som ett obehag för Dig än en sjukdom. Man får lära sig att leva med laktosintolerans och undvika mat och dryck som innehåller laktos. Har Du en svårare form av laktosintolerans är der problem som uppstår mer än bara ett obehag. Besvär med diarréer kan torka ut kroppens celler och alltför strikt diet kan leda till brist på kalcium (som vårt skelett behöver).

På Apoteket finns ett receptfritt preparat – Lactrase-som hjälper till att minska obehagen av laktosintolerans, och som kan tas då man vet att man kommer att äta en måltid med laktos (till exempel om Du är bjuden på kalas)

Ring mig gärna om du har några frågor! Telefon : 0485 – 472 34 Jane Löfgren, skolsköterska i Färjestaden,Torslunda och Glömminge

Tipsa en vän     Skriv ut



Äntligen kom snön!

Ända sedan skolan började igen efter jullovet har vi önskat att det skulle börja snöa. Nästan varje dag har vi pratat om hur roligt det skulle vara att åka pulka och bygga snökojor. Så nä...

Läs mer

Protokoll från elevrådets möte den 8 februari 2012


Närvarande:
Jesper och Tilde, klass 1
Widhar och Klara, klass 2
Oliver och Ebba, klass 3
William och My, klass 4
Alfons klass 5+6
Linnéa, rektor

  1. Alla hälsades välkomna till dagens...

Läs mer

Matematik i fokus!

Elevers kunskaper och intresse för ämnet matematik ska bli bättre.

Enligt förskolans reviderade läroplan ska barnen få upptäcka matematiken på må... Läs mer



LOV MITT I VECKAN

På onsdagen hade eleverna ett välbehövligt lov från skolarbetet men på Ideérnas Paradis var det fullt upp!!! Läs mer

En ny vårtermin är här!

Välkomna till vårterminen 2012 som ska bli en lärorik termin för alla våra barn och elever.

Ett halvår har nu gått sedan vi fick en ny skollag och nya lä... Läs mer

Meningsskapande möten!

I november och december genomfördes ett projekt tillsammans med elever på Ölands folkhögskola. Det blev fantastiska möten mellan våra elever och de elever som studerar... Läs mer

Protokoll från elevrådets möte den 11 januari 2012


Närvarande:
Jesper och Tilde, klass 1
Widhar och Klara, klass 2
Oliver och Ebba, klass 3
William och My, klass 4
Alfons och Ronja, klass 5+6
Linnéa, rektor

  1. Alla hälsades välkomna till...
Läs mer
Tänd ljus för mysiga stunder i julhelgen!

GOD JUL och GOTT NYTT ÅR!

Denna hösten inleddes med att vi fick en ny skollag och nya läroplaner med krav på förskolans pedagogiska verksamhet såväl som att grundskolan fick helt nya... Läs mer

Sankta Lucia


Torslunda 2011-12-20
Sankta Lucia……….
Nu kommer någon där….jag tror det är Axetbarnen.

Vi samlade ihop barnen inne på Axet och sedan tågade vi...
Läs mer

En tur med skolbussen

Protokoll från elevrådets möte den 28 november 2011

Matrådsmöte 2011-11-10

Kompisvecka på Torslunda Naturförskola

Sök Sökhjälp
Publicerade
Arkiv

Tipsa redaktionen

Kalender

Tisdag 14/2
Förskoleklassen besöker Färjestadens Brandstation
Måndag 20/2
Sportlov vecka 8
Onsdag 7/3
Elevrådet sammanträder kl. 08.30
Torsdag 15/3
Lovdag för elever i förskoleklass och årskurs 1-6
Tisdag 27/3
Folktandvården informerar i f-klass, årskurs 3 och 5






















Torslunda skola
Ansvarig utgivare:   Mattias Pettersson
Webmaster:   Mattias Pettersson
Redaktion:   Jennie Aagesson, Birgitta Andersson, Gerd Ankarberg, Birgitta Annerbrink, Catarina Berglund, Lilian Blomberg, Linnea Danielsson, Agneta Gliminger, Johan Gustafsson, Karin Jonsson, Britt-Marie Larsson, Karin Lindvall, Helen Persson, Mattias Pettersson, Ann-Cathrine Printz, Gunilla Rehnman Cassidy, Mie Ståhl, Karin Uddman-Jansson, Isabella Wilhelmsson, Marie-Louise Yllenius, Maria Åberg