Protokoll från elevrådets möte den 8 november 2011
Närvarande: Jesper och Tilde klass 1 Klara och Widhar klass 2 Ebba och Oliver klass 3 My och William klass 4 Alfons klass 5 Ronja klass 6 Linnéa rektor
Elevrådet bestämde att bjuda in en politiker till skolan för ett möte med elevrådet. Vi vill ha svar på de frågor som vi skrev i brevet som skickades till kommunens politiker den 27 september.
Elevrådet skall sälja Fair Trade produkter på julmarknaden. Vi ska också baka och sälja egna munkar under markanden. Alfons har ett särskilt munkjärn.
Vi önskar belysning i lekförrådet! 4-5-6 skall ta hand om redskapen efter sista rasten. Varje klass har varsin vecka och förrådet måste låsas på eftermiddagen.
Vi pratade om idrottshallen och alla resor dit och hoppas att vi snart får både sporthall och slöjdsal på vår egen skola.
Eleverna i år 4+5+6 pratade om att dela klass 4 för sig och 5-6 för sig på idrotten. Detta är ett starkt önskemål från mellanstadiets elever. Linnéa ska diskutera detta med idrottslärarna.
Vi några tillfällen i veckan är det trångt i matsalen. Det kan behövas ett extra bord så det inte fattas platser när sista elevgruppen kommer.
I matsalen finns runda bord som ska ha 5 stolar och rektangulära bord ska ha 6 stolar. Det är jätteviktigt att inte hänga upp för många stolar runt borden!!!
Förskolan ska hämta sina matvagnar före 11.20 varje dag. Linnéa påminner om att detta är viktigt så det inte bildas köer när eleverna kommer och ska äta sin lunch.
Vi pratade om brandfara i skolan och på bussen. Linnéa har gjort en besiktning av bussen, busshållplatserna och gjort en utrymningsövning från skolbussen idag. Det är bra att alla elever har haft brandövning i skolan och på fritids också.
Elevrådet önskar att det ska köpas in små cyklar till skolan. Det är samma cyklar som finns på fritids men ska kunna användas på rasterna. Cyklarna ska stå i skolans lekförråd. Linnéa undersöker vad cyklarna kostar.
Elevrådets avslutades.
My Fagergren, ordförande Ronja Bertilsson och Alfons Häggblom Wilde, sekreterare