Fjällvandring 2008


Karin Eliasson 2008-09-14

Abisko by night!
Bild: Karin E

Abisko by night!

Nu har vi varit till fjälls igen. I år vandrade Nina och jag från Abisko till Kebnekaise. Vi vandrade i sex dagar och övernattade i STF-stugorna.

Vi startade från Ullånger lördagen den 30:e augusti kl. 05:00 och efter två fika och matstopp var vi framme i Kiruna kl. 14:30. Sen kunde vi i lugn och ro göra ryggsäckarna redo och sen parkera bilen på långtidsparkeringen innan tåget avgick mot Abisko kl. 15:50. Tågresan till Abisko tog 1,5 timme och då kände vi att nu är vi på gång. Vi checkade in på turiststationen och gick sen till vårt rum för att installera oss.

På rummet fanns redan ett par, så vi hälsade på varandra. Döm om min förvåning när mannen sa att han kände igen mej. Det visade sej vara en av de som var med i STF-gruppen när vi vandrade mellan Abisko och Kebnekaise för 19år sedan. Snacka om tillfälligheter. Vi hade en hel del att prata om. Dom skulle också gå samma sträcka som oss den första dagen.

Efter en god natts sömn började så vår vandring mot Kebnekaise. Den första etappen gick vi till Abiskojaure. Ryggsäcken kändes lite tung och obekväm i början, men vi hade fint väder och allt gick bra.

Vid Abisko turiststation på morgonen den 31 Augusti innan vandringen började.
Bild: Karin E

Vid Abisko turiststation på morgonen den 31 Augusti innan vandringen började.


Här står Nina redo vid porten till Kungsleden.

Här står Nina redo vid porten till Kungsleden.


Vi följer Abiskojokka mot Abiskojaure som är målet för den första dagsetappen.

Vi följer Abiskojokka mot Abiskojaure som är målet för den första dagsetappen.


Vi är snart inne i allt det mäktiga och ser alla dessa fantastiska vyer.

Vi är snart inne i allt det mäktiga och ser alla dessa fantastiska vyer.




Så här skönt har vi vid lunchdax den första dagen.

Så här skönt har vi vid lunchdax den första dagen.


Här passerar vi hängbron just innan första dagens etapp är avklarad och vi är framme i Abiskojaure.

Här passerar vi hängbron just innan första dagens etapp är avklarad och vi är framme i Abiskojaure.


Ca 400 meter från stugan fanns en fin badstrand där vi kunde ta oss ett dopp. Jag kan säga att vattnet var INTE varmt, men det var skönt efteråt.

Ca 400 meter från stugan fanns en fin badstrand där vi kunde ta oss ett dopp. Jag kan säga att vattnet var INTE varmt, men det var skönt efteråt.




Dag två går vi till Allesjaure och där finns en vedeldad bastu som uppskattades mycket. Sen gick vi vidare mot Tjäktja, Sälka, Singi och till slut Kebnekaise. För varje dag kändes det bara bättre och bättre att vandra. Ryggsäckarn satt som gjutna på ryggen och vi trivdes. Jag skulle kunna berätta i timmar, men det blir för långt här.
Vi hade underbara dagar långt från radio, tv, tidningar och telefon. Det är för mej den bästa semester man kan ha. Vädret var otroligt fint med växlande molnighet varje dag. Regnet fanns i omgivningen ibland men på oss endast under 45 minuter av vandringen. Färgerna är fantastiska på hösten och det är just därför vi väljer att gå då.
Vi känner oss lyckliga över att än en gång ha klarat av att vandra så långt (ca 10mil), och utan några skavsår också. Lördag morgon tar vi helikoptern ner till Nickaluokta för att hinna hem i tid. Därifrån åker vi buss till Kiruna där bilen väntar och vi åker hemåt igen, nöjda och glada.
Om du är intresserad och vill se mer bilder kan du gå in på www.123minsida.se/KarinEliasson där sätter jag så småningom in alla bilderna.

På väg mot Allesjaure.

På väg mot Allesjaure.


Här syns stugorna i Allesjaure när vi vandrat en bit söderut.

Här syns stugorna i Allesjaure när vi vandrat en bit söderut.


Här står Nina vid vattenfallet i Tjäktja. Ingen dålig dusch!

Här står Nina vid vattenfallet i Tjäktja. Ingen dålig dusch!


Så här såg vi ut när vi lämnade Sälka på torsdagsmorgonen. Vi behöll ponchon på i 45 minuter sen upphörde regnet och vi fick sol även denna dag.

Så här såg vi ut när vi lämnade Sälka på torsdagsmorgonen. Vi behöll ponchon på i 45 minuter sen upphörde regnet och vi fick sol även denna dag.


Här har vi lämnat Singistugorna och påbörjat sista dagens vandring till Kebnekaise fjällstation.

Här har vi lämnat Singistugorna och påbörjat sista dagens vandring till Kebnekaise fjällstation.


På väg mot Kebnekaise fjällstation fredagen den 5:e september.

På väg mot Kebnekaise fjällstation fredagen den 5:e september.


Toulpagorni med sin karaktäristiska krater är mäktig att titta på. Här fotad strax utanför Kebnekaise fjällstation vid helikopterplatsen.

Toulpagorni med sin karaktäristiska krater är mäktig att titta på. Här fotad strax utanför Kebnekaise fjällstation vid helikopterplatsen.


Här väntar vi på vår tur att lyfta med helikoptern. Vi måste ta den för att hinna hem i tid, och det var en riktig höjdarupplevelse.

Här väntar vi på vår tur att lyfta med helikoptern. Vi måste ta den för att hinna hem i tid, och det var en riktig höjdarupplevelse.


Kommentera     Tipsa en vän     Skriv ut




Kommentarer
1. Välkommen tillbaka Agneta 2008-09-20




Stående skämt myggfritt....

En svalkande utflykt till JOKKMOKK, blev lite spännande

Att det skulle bli en resa under en period med rekordkyla, fanns ingen tanke på när vi bokade en resa från Övik med Lind Tour AB , vintern har ju varit ovanligt varm. Men annat skulle vi bli varse... Läs mer

Nytt År två gånger...

Med buss till Pärnu i Estland och ett annorlunda Nyårsfirande

&Auml;lvstagården är ett traditionellt stopp, för Nordins Resor.<br />Bussen i förgrunden startade redan i Skellefteå

För att vara mer exakt, var det två bussar som via Ullånger, Högakusten Hotellet och senare påstigningsplatser fylldes med förväntningsfulla resenärer, och... Läs mer

Försmlingar på tur...

Till Gudmundtjärn,, Sättna Kyrka och Vättaberget

Första programpunkten var kaffe vid bussen vid framkomsten till...

Årets gemensamma församlingsresa gick till Medelpad, med en så gott som fullsatt Zetterblads buss med förväntansfulla Vibyggerå- och Ullångersbor Läs mer

Överveda-Ullånger-Docksta-Nätra

Gert och Robert får inte känna Ullånger??
!! Nä fullt så illa blev det inte.

Robert Aschberg lämnar Nyadal och sa sig inte ha bestämt var nattlägret blir

På deras vandring steg för steg passerar de troligen helt oförmärkt Ullånger på sin väg Ystad-haparanda ett steg i taget Läs mer

Där nöden är som störst

Eva, Mats och många fler ordnar hjälpsändningar till Ukraina

Eva  Bylund visar en symbol på gnistan ovanifrån som tänder och skapar energi till arbete för föräldralösa barn som förses med...

De vittnar om hur svårt det är att förmedla känslan av vad man fått se och uppleva, med människor som inte har några skyddsnät men i sin fattigdom tror... Läs mer

Snö i Teneriffa


Hälsningar från Eileen och Stig Lennart Hedström

Här har vi också snö men enda på den 3718 m höga volcanen "El Tiede". Här är jag på vandring... Läs mer

Reseskildring från området runt Birmingham, Solihull.

Att vara eller icke vara, det är frågan.


En resa till Birmingham, Solihull kan vara en resa i tiden. I detta område finns mycket bevarat från det gamla England. Här föddes bl.a. kändisen William Shakespears... Läs mer

Under ytan.....

"Gratis" varmvatten finns i Széchenyi fürdő....

<span style=\

...och andra bad i Ungern.
Under Ungern
finns ett stort hav av vatten som kallas Pannonien sea. Det är härifrån. det mineralrika källorna har sitt ursprung.
Läs mer

Fjällvandring 2008

Abisko by night!

Nu har vi varit till fjälls igen. I år vandrade Nina och jag från Abisko till Kebnekaise. Vi vandrade i sex dagar och övernattade i STF-stugorna. Läs mer

Chans att träffa många döskallar

Paris katakomber har använts för olika ändamål

En del av alla sex miljoner döda Parisare som finns \

Om man ställer sig i kö någon timma, (och betalar inträde) blir man nersläppt i underjorden ett tjugotal meter till ett system av underjordiska gångar/tunnlar dvs Paris KATAKOMBER 30 mil långa med... Läs mer

Ullånger-Vibyggerå Kyrkokör on Tour

Kören med supporters på Gotland

Här kommer båten som ska skjutsa oss till Gutarnas ö

Sören och Margareta Lindström har ju sitt sommarboende på Gotland och är därmed också "naturliga" guider och kunniga värdar för resan som startar Torsdag morgon och avslutas Måndag afton. Läs mer

Tangons land Argentina.


Argentina är världens åttonde land till ytan. Landet är sex gånger större än Sverige och lägg även till Danmark en gång. Folkmängden är ca 40 miljoner och huvudstaden heter Buenos Aires... Läs mer

Malta - en underbar ö i Medelhavet.


Malta är en ö med många sevärdheter, trevliga människor och har ett milt och behagligt klimat året runt.

Vi for en gråmulen, blåsig och vårvintertrist helg till denna härliga ö. Malta är en... Läs mer

Vandring i fjällen.

Stugan vid Vakkotavare där vandringen började. Dag ett, Vakotavare till Teusajaure.

Nu infinner sig snart den tid när suget till fjällen börjar göra sig påmind. När det våras och bäckarna börjar brusa av smältvatten, då kommer min längtan till fjällen. Konstigt kanske att jag, när... Läs mer

VINTERSEMESTER.

Kebnekaisemassivet och  Tuolpagorni med sin karaktäristiska krater.

Nu är det ju nytt år och vi börjar snart planera för nya ledigheter, så jag tänkte få dela med mej några härliga bilder från mitt favoritställe i Kebnekaise. Jag brukar fjällvandra nästan varje höst,... Läs mer

Gdansk

Stare Miasto, Kungaleden.

är verkligen en vacker, charmfull stad.

Gjorde ett besök nu på vårkanten i Polen och staden Gdansk, före detta Danzig. Det är en stad med nästan en halv miljon invånare och Polens... Läs mer

Tallinn.

Hamnen i Tallin.

En upplevelse i Stockholms närmaste huvudstad.

Vi tog en kryssning med färjan Viktoria 1 till Tallinn (Estlands huvudstad). Det blev en mycket trevlig sådan. Tallinn är en ganska liten huvudstad, den... Läs mer

Reseskildring

Duomo Siena, Radda in Chianti. Agneta och Bibbi i San Sano, Chianti

Resa i Toscana

Efter tre dagar i Rom tillsammans med dotter och barnbarnen Niklas och Fredrik tar jag tåget frän Rom till Firenze, där Agneta, min goda vän, och hennes son Francesco möter mig vid... Läs mer

Vår resa i Sydafrika. Del 1

Huset i Hennenman

Väl kommen till Johannesburg via Frankfurt, fick vi möta de som skulle bli våra värdar under en del av vår vistelse där. Vi landade kl 08.00, efter en färd på 19 timmar, visserligen med ett uppehåll... Läs mer

Vår resa i Sydafrika. Del 2

Cape Agulhas.

Vi startade tidigt efter två härliga nätter i George. Nu började vår färd till Kapstaden. Vi skulle nu följa en väg som kallas Garden Route en bit, för att senare komma till Afrikas sydligaste udde, Läs mer

Vår Sydafrikaresa del 3.


Upplevelser runt Kapstaden.

På morgonen den 4 juli begav vi oss av mot Godahoppsudden. Vi for på en fantastisk väg. Det var en enorm känsla att fara en väg som var insprängd i berget, med öppning ut... Läs mer

Sydafrikaresan del 4.

Sydafrikaresan, sista delen.

Årets fjällvandring!

Förstasidan Bläddra vidare i tidningen>>>>>>> Artiklar
Fredagen den 10 februari 2012 - klockan 06:19
Förstasidan
Artiklar


































Ladda Ullångersbladet till din mobil


















Sök Sökhjälp
Publicerade
Arkiv
Google

Tipsa redaktionen


« Föreg. Nästa »
















Ullångersbladet
Ansvarig utgivare:   J Westin
Webmaster:   J Westin
Redaktion:   Anders Böhlin, Karin Eliasson, J Westin