Uppdaterad layout 3/7 -09 AM SR
Torsdagen den 9 februari 2012 - klockan 20:45
Förstasidan
Artiklar

   


Cafeteria på Åsedaskolan


Malin Bring 2009-11-10

Rektor Caj Stigson

Rektor Caj Stigson

Rektorn på Åsedaskolan, Caj Stigsson, har lagt fram ett förslag om en cafeteria på Åsedaskolan. Just nu finns bara "Bullen".

På Bullen kan elever köpa frallor, juice, kaffe etc under förmiddagarna. Där finns också biljardbord, tv, pingisbord och många soffor. Men Caj Stigsson tycker att eleverna behöver annan yta än korridorerna och Bullen att vara på under rasterna, och han hoppas att förslaget på en cafeteria går igenom.
 Förslaget ligger nu hos politikerna, som bestämmer om den ska byggas eller inte. Om cafeterian byggs kommer den ligga mellan NO- och matematiksalarna.
- Jag vill att cafeterian skall vara som en vanlig cafeteria ute på stan, och att utbudet är likadant. Det ska inte vara elever som sköter cafeterian, utan det ska vara vuxna människor, säger Caj Stigsson.
Caj Stigsson vet ännu inte om det kommer anställas ny personal, eller om man kommer använda personalen som redan finns på skolan. Storleken kommer förhoppningsvis bli ungefär som ett och ett halvt klassrum, och eleverna ska få hjälpa till att bestämma designen och innehållet i cafeterian. Om förslaget går igenom ska man begära in offerter från företag som vill bygga cafeterian, och det kan ta flera månader. Men Caj hoppas att det går bra, och med lite tur kan arbetet börja under den kommande sommaren.

Tipsa en vän     Skriv ut



Sök Sökhjälp
Publicerade
Arkiv

Tipsa redaktionen
Skicka insändare

Kalender



Öppet Hus på Åkrahällskolan
Ikväll, torsdag, 10/11
Start 18:30
Välkomna!

www.akrahall.se
Uppslaget
Ansvarig utgivare:   Lars Johansson
Webmaster:   Lars Johansson
Redaktion:   Lars Johansson
Tipsa redaktionen