Uppdaterad layout 3/7 -09 AM SR
Torsdagen den 9 februari 2012 - klockan 15:29
Förstasidan
Artiklar

« Föreg. Nästa »


Frisör - ett drömyrke


Amanda Moln 2009-07-09

Här får Rasmus Moln sig en klippning hos Sanna Dahn
Bild: Amanda Moln

Här får Rasmus Moln sig en klippning hos Sanna Dahn

Många drömmer om att bli frisör och frisörprogrammet på gymnasiet har blivit mycket populärt. Sanna är en av dem som vill bli frisör.

- Det roligaste med programmet är att man får träffa människor, speciellt när man har kundpass på salongen. Sanna Dahn är 17 år och går tredje året på frisörprogrammet på Kungsmadskolan i Växjö. Hon valde att gå programmet för att hon alltid har drömt om det sedan hon var liten, men i början var hon orolig för att hennes betyg inte skulle räcka för att komma in. Det visade sig att hennes betyg inte var några problem.

Det tråkigaste med programmet tycker Sanna är de teoretiska ämnena men när hon får frågan om vad hon tycker är svårast rycker hon på axlarna.
- Det finns inget som är svårt, vill man så går det!

Ska man jobba som frisör måste man, enligt Sanna, tycka om att jobba med händerna och träffa människor. Frisör är ett väldigt socialt yrke och man träffar kunder varje dag. Sanna säger att hennes favoritkunder är de som är öppna och glada, samtidigt vet hur de vil ha det. - Det är jättejobbigt att få fria händer!

- Min konstigaste kund var en kille som kom in på salongen och skulle ha både klippning och färgning. Sedan sa han åt mig att han tyckte frisör var ett överskattat yrke. Då undrade jag vad han gjorde där, han kunde ju gå hem och klippa sig själv om han tyckte det var för dyrt! Annars har Sanna aldrig gjort något fel. - Jag är väldigt frågvis så att jag vet exakt hur kunden vill ha det.

Framtidsdrömmar lider hon i alla fall inte brist på. Hon vill bli både personlig tränare och bartender.   
- Men först vill jag klara gesällbrevet så att jag kan bli en godkänd frisör.

Tipsa en vän     Skriv ut



Sök Sökhjälp
Publicerade
Arkiv

Tipsa redaktionen
Skicka insändare

Kalender



Öppet Hus på Åkrahällskolan
Ikväll, torsdag, 10/11
Start 18:30
Välkomna!

www.akrahall.se
Uppslaget
Ansvarig utgivare:   Lars Johansson
Webmaster:   Lars Johansson
Redaktion:   Lars Johansson
Tipsa redaktionen