Idag är det
Fredagen den 10 februari 2012 - klockan 10:19
Förstasidan
Artiklar

« Föreg. Nästa »


Johan Unenge har hälsat på oss i Vissefjärda skola


Herman, Sara 2010-02-19

Johan Unenge berättade för oss om boken Gul snö.
Bild: Herman

Johan Unenge berättade för oss om boken Gul snö.

Klass 5-6 har haft författarbesök. I år var det Johan Unenge som kom. Han är mest känd för böckerna om Eva och Adam och bokserien om Rosa.
Sara och Herman frågade om de fick intevjuva Johan Unenge och han ställde gärna upp och svarade på deras frågor.

Johan Unenge började rita bilder till böcker 1986, då tillsammans med Måns Gahrton, som skrev berättelserna. Men år 2002 började han skriva böcker på egen hand.
Han berättade att en bok tar vanligtvis ungeför 1 år att skriva. Hans favoritbok som han skrivit själv är "Mitt extra liv".
När han ska komma på en ny bok så brukar han läsa tidningar, titta på TV-nyheter och bara lyssna. När han hittar på karaktärer till sina böcker brukar han oftast blanda olika personer som han träffar på när han till exempel besöker skolor. Han tycker att det är roligast att skriva eftersom det är nytt för honom.
Den tjockaste boken han har skrivit har ungefär 250 sidor. Om vi, Sara och Herman, skulle vara med i en av hans böcker så skulle vi vara ett par listiga detektiver.
Johan hade varit med under inspelningen av Eva och Adam-filmerna. Rosaböckerna har också blivit film och Ronny och Julia var julkalender år 2000
Johan Unenge bor i Enskede utanför Stockholm. Han har en dotter som är 14 år och en son som är 11 år. Till familjen Unenge hör också en tjejkanin som heter Totte. Om Johan får tid över spelar han gärna gitarr. Hans favoritfärg är gul.
Johan berättade att han har jättemånga böcker hemma. När han var liten tyckte han inte att det var roligt att läsa, men han gillade böckerna om Dante. När han började skriva böcker själv, upptäckte han hur roligt det är att läsa böcker.
Han sa att hade haft en trevlig dag här på Vissefjärda skola. Vi tycker också att det var roligt när han var här. Det var häftigt att se när han ritade sina figurer och så kan han berätta på ett roligt sätt så att barn förstår.

<span style=\

Det tog inte ens en minut för Johan att rita den här bilden.


Kommentera     Tipsa en vän     Skriv ut






Sök Sökhjälp
Publicerade
Arkiv

Tipsa redaktionen
Skicka insändare

Kalender

Det finns inga kommande händelser i kalendern.




Omröstning
Ska man få betyg i åk. 6?

Ja
Nej
Vet inte

  Resultat 
Terminen Runt
Ansvarig utgivare:   Kristina Bengtsson
Webmaster:   Kristina Bengtsson
Redaktion:   Kristina Bengtsson