Olycka med helikopter nära flygfält – Piloter oskadda men helikoptern skrotades.


Ida Malmberg 2024-12-05


Här får ni svar på alla de frågor om helikopterolyckan i Långtora!
WGYnytts reporter har pratat med ett av vittnena till olyckan. 

En dramatisk olycka inträffade vid ett segelflygcenter när en helikopter, som var på väg att lyfta efter en mellanlandning, plötsligt började snurra okontrollerat och kraschade. Incidenten inträffade bara 30 meter från två personer, Peter Biltz och en annan åskådare, stod utanför angarden och väntade på att helikoptern skulle lyfta. Enligt vittnesmål från åskådarna kändes det först som om helikoptern skulle lyfta stabilt. De beskrev hur helikoptern gick upp i varv och några meter från marken plötsligt började snurra på stället.

- Vi såg helikoptern svänga runt på plats, kanske två eller tre varv, berättar en av åskådarna. Efter det fjärde varvet välte den åt vänster och kraschade ner på marken.

Efter olyckan sprang Peter Biltz och hans vän fram för att se om piloterna var oskadda. När han nådde fram till helikoptern såg han att båda piloterna hade tagit sig ur fordonet. Den ena klagade på smärta i fingret, medan den andra hade ont i ryggen. Båda piloterna togs omhand av ambulanspersonal och fördes till sjukhus, men på kvällen meddelades det att de var i tillräckligt bra skick för att åka hem.

Helikoptern, som var i tjänst för att besiktiga kraftledningar, blev dock totalskrotad i kraschen. Den var utrustad med en kamera under helikoptern som visade bilder av kraftledningarna under flygning. Enligt uppgifter från vittnen hade helikoptern gjort en kort mellanlandning för att tanka – ungefär 200 liter bränsle – innan olyckan inträffade.

Orsaken till olyckan är fortfarande under utredning, men det spekuleras att det kan ha rört sig om ett tekniskt fel. Helikoptern hade en huvudrotor och en mindre propeller längst bak som är ansvarig för svängningen. Det misstänks att något kan ha blockerats under pedalen som styr propellern, vilket kan ha lett till att helikoptern hela tiden svängde åt vänster och inte gick att styra tillbaka.

Flygmyndigheterna och piloterna förväntas ge en officiell förklaring till olyckans orsaker. Under kvällen kom en lyftkran för att transportera bort den skadade helikoptern. Enligt vittnen var allt borta dagen efter, och inga spår av olyckan fanns kvar. Det är en händelse som sätter i gång många tankar om säkerhet och den tekniska utrustningens betydelse. Piloterna kommer nu behöva bearbeta händelsen, som säkert har orsakat både fysiska och psykiska påfrestningar.


Tipsa en vn Skriv ut





Across Borders: Luxembourgish Students Discover Sweden 

Last afternoon - April 22ndfourteen students from Luxembourg arrived at Arlanda Airport in Stockholm, beginning an exciting cultural and educational exchange in Sweden

Läs mer

Val Kilmer död vid 65 – Fans trodde först det var ett aprilskämt

Den 1 april, en dag känd för sina spratt och skämt, kom nyheten som många...

Läs mer


Den svenska fotbollssäsongen är äntligen tillbaka!

Den här helgen, mellan den 29 och 31 mars, drar Allsvenskan 2025 i gång med en...

Läs mer


Kent återförenades efter åtta år – sex konserter fyllda av nostalgi

Kent, ofta kallat Sveriges största rockband genom tiderna, och efter att ha sagt farväl...

Läs mer

Vårfrukyrkan firar 900 år 

McDonald's Mc Wrap återvänder till Sverige 

Eid Mubarak!

Våffeldagen firas över hela Sverige 

Först till kvarn gäller!

Vårdagjämningen är här!

Skicka insändare
Tipsa redaktionen
Skicka bildinsändare
Mest lästa
Kalender

Fredag 16/5
20-dagars
Söndag 25/5
Mors dag
Onsdag 28/5
Studentbal
Torsdag 29/5
kristi himmelsfärd
Måndag 2/6
Overallfest
Torsdag 5/6
Studenten!
WGYnytt
Ansvarig utgivare:   Charlotta Hemlin
Webmaster:   Charlotta Hemlin
Redaktion:   Ella , Ella, Shona, Rebecca, Linn , Stina, Maja , Emil, Noah, Felicia, Felicia, Pim , Isak , Linnea, Vilja, Tyra, Alice, Alice, Meja, Neo , Evelina, Ellen, Matilda, Matilda, Emma, Hampus, Casper, Casper , Elise, Elise, Elton