WGY nytt har pratat med Enköpings högsta skolpolitiker

Magnus har makten över skolan 


Matilda Sjöberg 2023-02-28


Magnus Johansson (M) har makten över skolorna i Enköpings kommun. Han känner sig taggad att ta sig an uppgiften men erkänner han att han har ”noll koll” på Westerlundska gymnasiet .

 


Magnus Johansson är ny moderat ordförande för utbildnings- och arbetsmarknadsnämnden i Enköpings kommun och för WGYnytt väljer han att vara ärlig och erkänner han att han har ”noll koll” på Westerlundska gymnasiet. Gymnasiet är den skolan han vet minst om i Enköping men genom att det byggs en ny skola kommer han få mer insikt. De nya lokalerna menar Johansson är en viktig förbättring för Westerlundska men det är mycket som ska fixas för att det ska bli en så bra start på nya skolan som möjligt.

 

-          Jag kan inte skolan, säger Johansson.

 

Han ska inte säga åt lärare hur de ska göra utan han vill hellre hålla sig på distans. Hans uppgift är i stället att skapa bra möjligheter för eleverna genom att det finns duktiga lärare. Johansson upplever att det finns en bra lärarkår i Enköping.

 

Det finns ett 100% mål där alla elever som går ut grundskolan ska nå en gymnasiekompetens och där alla som går ut gymnasiet ska göra det med en gymnasieexamen. Förvaltningen ska påbörja en analys i frågan om varför inte alla elever går ut med behörighet. Utifrån det kan de se om det finns något de kan göra och hur de ska bidra med stöd för att fler elever ska nå behörigheten.

 

Johansson säger att alla är intresserade av någonting och att det gäller att hjälpa dem att hitta den utbildning som passar dem bäst. En bra skola och en positiv bild av skolan är grunden för en så bra framtid som möjligt.

 


Tipsa en vän Skriv ut



SA20M var utklädda till ett helt bröllop och vann pris för bästa utklädnad. 
SA20M var utklädda till ett helt bröllop och vann pris för bästa utklädnad. 

SA20M vann studentkampen
- går först i studenttåget 

Idag gjorde studentklasserna på WGY upp i den stora studentkampen i brännboll.
SA20M vann pris för bästa utklädnad och kommer att få äran att gå längst...

Läs mer
POÄNGJAKTEN

Vad är man villig att göra för poäng?

Bild på förra årets vinnare och årets arrangörer.

”Jag tyckte det var en väldigt rolig dag även om vi inte vann, man gjorde så...

Läs mer


Treorna tackar för sig!


Studenten närmar sig och 3orna lämnar redaktionen för gott. Poängjakten och...

Läs mer
Ny trend i dagens samhälle

Ungdomar prioriterar arbete framför skolan

Idag kan man allt oftare se att ungdomar lägger större vikt vid arbete än vid...

Läs mer

El-eleverna lär sig på arbetsplats

Daniel Hellström: Det är bedrövligt, och jag är inte stolt

Internationellt projekt blir verklighet

Garga-trenden

Finskt finbesök på WGY 

Så här blir studenten 2023

Onsdagen den 7 juni 2023 - klockan 04:03
Mest lästa


Senaste från Skolnytt.se

Skicka bildinsändare
Skicka insändare
Kalender
Tipsa redaktionen
WGYnytt
Ansvarig utgivare:   Charlotta Hemlin
Webmaster:   Charlotta Hemlin
Redaktion:   Gustav, Gustav , Tyra, Emmy, Neo, Daria, Daria, Fanny, Nelton, Nicodemus, Ella , Victor, Axel, Wilmer, Mustafa, Evelina, Emir, Emir , Cecilia , Paula , Klara , Malte, Malte, Ella, Ella, Arvid , Elin, Nasrin , Alfred, Liw, Ebba , Ebba, Sophie, Ellen, Clara, Matilda, Matilda, Albin , Linn, Axel , Filip , Oliver , Vera, Chris, Chris