Idag firas FN-dagen!


Casper Westerdahl 2024-10-24

FN-flaggan hissad utanför Westerlundska gymnasiet.<br />
Bild:Casper Westerdahl

FN-flaggan hissad utanför Westerlundska gymnasiet.



Idag, den 24 oktober firar vi FN-dagen, en global högtid som har uppmärksammas sedan 1948. Dagen finns för att fira att Förenta nationerna (FN) grundades den 24 oktober 1945, då FN-stadgarna officiellt trädde i kraft.


FN grundades 1945 och består just nu av 193 medlämsläder. FN är ett globalt forum för att främja fred, säkerhet och samarbete mellan värdens länder. FN spelar en central roll i frågor som mänskliga rättigheter, utveckling, humanitära insatser och miljöskydd. Alla länder som är medlemmar i FN måste följa FN-stadgarna för att få vara med. I FN stadgarna står de bland annat hur maktfördelningen ska skötas och även vilka rättigheter och skyldigheter länderna har.

FN dagen firas på olika sätt över.

När man frågar elever på Westerlundska gymnasiet så vet 1 av 7 att det är FN dagen idag. I en intervju med Izak Ekström som är studerande på Westerlundska gymnasiet så svarar han:

Visste du om att det är Internationella FN-dagen i dag?

- Nej, men jag kunde ana något sådant eftersom jag såg flagan utanför WGY.

Tycker du FN är ett bra koncept/ sak?

- Ja, jag tycker att det är en bra sak, FN står för bra saker med mänskliga rättigheter osv. Så jag tycker det är bra att det finns.

FN firas på olika sätt över hela värden, i Norden så firar man genom att ha en så kallad flaggdag antingen så flaggar man med FN flagga eller så flaggar man med landets flagga. Lite speciellt för Sverige är sedan 2005 så brukar konditorier göra en FN bakelse.


Tipsa en vn Skriv ut





SA22B vann studentkampen
 - går först i studenttåget

Idag avgjordes den traditionella brännbollsturneringen Studentkampen på Westerlundska. Den klass som juryn anser ha den fyndigaste utklädnaden vinner möjligheten att gå...

Läs mer


Nu är det studentbal på slottet

Ikväll firar avgångseleverna på Westerlundska med bal på Haga slott. WGYnytt...

Läs mer
Vidar Bergström

Vidar prisas av kungen i TV

Inför nationaldagsfirandet på Sollidens scen i Stockholm kommer kungen att dela ut fanor...

Läs mer


Idag firar vi morsdag – en dag att hylla alla mammor 

Idag, söndagen den 25:e maj, firas morsdag i Sverige. Det är en dag då...

Läs mer

Fritidsinspiratören gör skillnad 

Indian students coming to Sweden to learn more about the culture and do an exchange with Westerlundska gymnasiet

Idag prisades årets UF-företag 

Marabous chokladkakor krymper

Hjälp fältbiologerna att rädda ett vattendrag – volontärarbete i naturen strax utanför Enköping

Mösspåtagning - En ny tradition tar form på Westerlundska 

Skicka insändare
Tipsa redaktionen
Skicka bildinsändare
Mest lästa
Kalender

Det finns inga kommande händelser i kalendern.
WGYnytt
Ansvarig utgivare:   Charlotta Hemlin
Webmaster:   Charlotta Hemlin
Redaktion:   Ella, Ella , Shona, Rebecca, Linn , Stina, Maja , Emil, Noah, Felicia, Felicia, Pim , Isak , Linnea, Vilja, Tyra, Alice, Alice, Meja, Neo , Evelina, Ellen, Matilda, Matilda, Emma, Hampus, Casper , Casper, Elise, Elise, Elton