Oväntade möten och spännande erfarenheter

”Jag fick inte gå på planet mot Bosnien”  


Tilde Pettersson 2022-11-16



Eleverna på Samhällsprogrammets internationella profil besökte Bosnien under fem dagar i oktober. I Bosnien förberedde de sitt gymnasiearbete och besökte lärorika platser.  

 - Det var jätteintressant att besöka Bosnien. Det är ett land som skiljer sig otroligt mycket från Svergie, både kulturellt och ekonomiskt. Det var ett mycket fattigt land och man märkte verkligen av att det fanns stora klyftor mellan folket i landet. Det var otroligt billigt om man jämför med Svergie, för dem var det dyrt eftersom de är mitt uppe i en inflation men för oss som var där som svenskar var det billigt, säger Maja Schelin i SA20I. 

När de skulle åka i väg var det en av eleverna som inte fick gå på planet. 

-  
Jag fick inte gå på planet på grund av passregler som hindrade mig. Eftersom Bosnien är ett land som inte är medlem i EU har de andra passregler. Passet var inte giltigt för att få stiga på planet till Bosnien. Passproblemet löste sig senare på dagen vilket gjorde att jag tog ett senare flyg, jag landade runt tolv, säger Josefine Lövling i SA20I.

En av de platserna som klassen besökte var Srebrenica. I Srebrenica skedde ett folkmord för inte så länge sedan.  

-   
Det var svårt att ta in när man väl var där och såg en massa gravar på en och samma plats. Det var ett tufft och lärorikt besök. Resan dit var lång, det blev en lång och tuff dag. Vi åkte dit runt nio på morgonen och kom hem runt åtta på kvällen, säger Josefin.

- Men matsäcken på bussen var inte så god, fyller Tilda Ladenstedt i SA20I
 i. 

Eleverna besökte även en bosnisk skola. Skolan var i Bosnien men det är USA som har byggt skolan. Svergie har även bidragit med material till skolan, så skolan hade inslag av exemeplvis svenska möbler.  

-  
Det var jättekul att besöka skolan. Det fanns mycket som skiljde sig åt från vad vi är vana vid, exemeplvis behövde eleverna betala för sitt skolmaterial. Eleverna hade även ingen dator, de skrev allt för hand. Personerna på skolan var alla jättetrevliga, avslutar Maja Schelin i SA20I.


Tipsa en vän Skriv ut



Kameror uppsatta i modulerna

Förra året förstördes bland annat TV-apparater och brandsläckare av elever i ekonomi-modulerna.


Det var elever som medvetet tömde brandslä...

Läs mer


BRAND PÅ SKOLAN

”Är det verkligen en slump att tre saker händer på samma dag?”

Idag, torsdag, är stämningen konstig på Westerlundska Gymnasiet. Förutom att...

Läs mer


Brand utbröt på Westerlundska 

Vid lunchtid på onsdagen utrymdes hela Westerlundska efter att en brand startat i...

Läs mer
<span class=\

Hur viktig är egentligen UF-frukosten?

Under onsdagen förra veckan fick skolans UF-företag första chansen att presentera...

Läs mer

Elev på WGY offer för dödsskjutning 

"Vi är taggade på nollning"

Ready for Life- ”Få upp ögonen för nya möjligheter!”

Elevkåren är tillbaka 

- Vi lever med rädsla och oro. 

Här samlas EPA-raggarna

Skicka insändare
Tipsa redaktionen
Mest lästa
Kalender


Senaste från Skolnytt.se

https://www.facebook.com/Vad-h%C3%A4nder-Westerlundska-102026385335977/
Skicka bildinsändare
Kalender
WGYnytt
Ansvarig utgivare:   Charlotta Hemlin
Webmaster:   Charlotta Hemlin
Redaktion:   Gustav, Gustav , Tyra, Emmy, Neo, Daria, Daria, Fanny, Fanny, Nelton, Nicodemus, Ella , Victor, Axel, Wilmer, Mustafa, Evelina, Emil, Emir, Emir , Cecilia , Paula , Klara , Malte, Malte, Ella, Ella, Vilja, Arvid , Elin, Nasrin , Alfred, Liw, Alice, Ebba , Ebba, Sophie, Ellen, Clara, Matilda, Matilda, Albin , Linn, Axel , Filip , Oliver , Vera, Chris, Chris, Elton