« Föreg. Nästa »

bollebygdsnyheter.se– intresserar forskare 


Sök Sökhjälp
Publicerade
Arkiv
Mest lästa

bollebygdsnyheter.se
– intresserar forskare 


Christer Falk 2017-03-31

Fr v. Elizabeth Stur, Mittuniversitetet, Asta Cepaite Nilsson, Lunds Universitet och Lottie Jangdal, Mittuniversitetet. Saknas på bild gör Lars Nord, även han från Mittuniversitetet.<br /><br />

Fr v. Elizabeth Stur, Mittuniversitetet, Asta Cepaite Nilsson, Lunds Universitet och Lottie Jangdal, Mittuniversitetet. Saknas på bild gör Lars Nord, även han från Mittuniversitetet.



Sedan en tid tillbaka har forskare vid universiteten i Lund och Sundsvall (Mittuniversitetet) jobbat med ett forskningsprojekt som har arbetsnamnet "Entreprenörskap i lokala medier på landsbygden”.

 


– Vi vill undersöka hur ett antal lokal initiativ till nyhetsbevakning runt om i landet fungerar. Jag svarar för södra Sverige och mina kollegor vid Mittuniversitetet i Sundsvall har hand om norra Sverige, berättar Asta Cepaite Nilsson, forskare vid Lunds Universitet.

 

Bara fem i södra Sverige
Bland cirka 1000 olika mediebyråer som producerar lokala nyheter med journalistisk kvalitet har bollebygdsnyheter.se tagits ut tillsammans med 14 andra nyhetsspridare i landet. I södra Sverige jobbar Asta Cepaite Nilsson med fem av dessa där bollebygdsnyheter.se är en av de utvalda.
– Spännande och roligt att just vi fått den här uppmärksamheten, säger Christer Falk som driver bollebygdsnyheter.se sedan 12 år tillbaka.

 

Tre år
Forskargruppen kommer att arbeta med projektet under tre års tid vilket innebär att de kommer att följa utvecklingen hos bollebygdsnyheter.se och de övriga under den tänkta perioden.


Tipsa en v�n Skriv ut




Välkomna in i
2026!
Välkommen

God fortsättning!

Nu går www.bollebygdsnyheter.se in på sitt 21 år. Här på sidan ligger idag 3 494 artiklar, textartiklar och videoinslag.

Hur framtiden ser ut för sidan kan jag idag inte säga. Företaget som levererar sidan har sagt att just den här formen kommer att läggas ner under året och hur det då blir med bollebygdsnyheter är oklart.

Men till dess fortsätter jag att lägga ut, dels Varför heter vägarna så här? Och givetvis BOLLEBYGDS HISTORIA.

Under tiden framåt jobbar vi på olika lösningar för att kunna erbjuda våra följare en fortsättning.

Vi kan idag konstatera att våra artiklar under de här 20 åren haft besök 7 130 462 gånger. Fantastiska siffror.

Under 2025 besöktes första sidan 478 577 gånger…och de olika artiklarna har haft 836 874 besök.
Så stort TACK till alla er som gör det så meningsfullt att hålla sidan levande.

Bollebygd 20260103
/Christer Falk



Tusentals bilder
testar

Här kan du beställa bilder från Bollebygd med omnejd. Bilder som exempelvis varit publicerade i tidningen AnnonsMarknan.
Vi förfogar över tusentals bilder från perioden 1969 fram tills idag.

Filmbeställning
videofilm

"När Bollebygd blev egen kommun"
Vill du köpa filmen, ring:
Christer Falk
070-312 97 00 eller e-posta till
cfproduktion@telia.com