« Föreg. Nästa »

Bra betyg för snöröjningen


Sök Sökhjälp
Publicerade
Arkiv
Mest lästa

Bra betyg för snöröjningen


Christer Falk 2010-02-17

Här plogas det torttoarer
Här plogas det torttoarer

Det var länge sedan vi upplevde en vinter liknande den som nu lägger en vit halvmeterhög matta över kommunen. Snöröjningsarbetet pågår under de flesta av dygnets timmar. Men trots många och långa snöfall hörs positiva omdömen om snöröjningen. – Det känns bra, säger Per Söderqvist, ansvarig för snöröjningen i Bollebygds kommun.

I Bollebygd har kommunen avtal med tre entreprenörer. En i Töllsjö, en i Olsfors och en i Bollebygd.
–Och de har i sin tur fler underentreprenörer, hur många vet jag inte, säger Per Söderqvist.
Räcker pengarna?
–Vi har inga öronmärkta pengar när det gäller snöröjningen. Kostnader för snöröjning går in under gatu- och vägunderhåll. Hur vi ligger till idag är svårt att säga.

Positiva tongångar
Vanligen får kommunen ta emot en och annan klagan när det gäller snöröjningen. Men i år verkar det vara tvärt om.
–Vi har fått mail om att folk tycker att snöröjningen fungerar bra och det är naturligtvis roligt. Jag vet att våra snöröjare gör allt för att hålla vägar, gator, trottoarer och torg fria från snö. Och de gör ett bra jobb trots att Bollebygd och i stort sett hela landet har drabbats av en vinter vi sällan skådar, menar Per Söderqvist.

Hatar snön
Siv Drott kommer promenerande över Gästgivaretorget.
–Jag hatar snö. Min rygg är inte den bästa, därför är jag rädd för att ramla och det är det lättare att göra nu när marken är täckt av snö och is. Men visst är det vackert med snön – det kan inte ens jag förneka. Och vad gäller snöröjningen så tycker jag att det inte finns nåt att klaga på, säger Siv Drott.
Så nu väntar du på våren?
– Om jag gör. Jag hoppas våren kommer fort.

Carl-Erik Andersson jobbar hos Skanska på Råssa. 
–Nu är det vinter på riktigt. Det blir tidiga mornar om jag ska hinna få bort snön innan arbetet på fabriken går igång. Jag har börjat både halv tre och halv fyra några mornar för att hinna med.
Carl-Erik Andersson jobbar hos Skanska på Råssa. –Nu är det vinter på riktigt. Det blir tidiga mornar om jag ska hinna få bort snön innan arbetet på fabriken går igång. Jag har börjat både halv tre och halv fyra några mornar för att hinna med.


Tipsa en v�n Skriv ut




Välkomna in i
2026!
Välkommen

God fortsättning!

Nu går www.bollebygdsnyheter.se in på sitt 21 år. Här på sidan ligger idag 3 494 artiklar, textartiklar och videoinslag.

Hur framtiden ser ut för sidan kan jag idag inte säga. Företaget som levererar sidan har sagt att just den här formen kommer att läggas ner under året och hur det då blir med bollebygdsnyheter är oklart.

Men till dess fortsätter jag att lägga ut, dels Varför heter vägarna så här? Och givetvis BOLLEBYGDS HISTORIA.

Under tiden framåt jobbar vi på olika lösningar för att kunna erbjuda våra följare en fortsättning.

Vi kan idag konstatera att våra artiklar under de här 20 åren haft besök 7 130 462 gånger. Fantastiska siffror.

Under 2025 besöktes första sidan 478 577 gånger…och de olika artiklarna har haft 836 874 besök.
Så stort TACK till alla er som gör det så meningsfullt att hålla sidan levande.

Bollebygd 20260103
/Christer Falk



Tusentals bilder
testar

Här kan du beställa bilder från Bollebygd med omnejd. Bilder som exempelvis varit publicerade i tidningen AnnonsMarknan.
Vi förfogar över tusentals bilder från perioden 1969 fram tills idag.

Filmbeställning
videofilm

"När Bollebygd blev egen kommun"
Vill du köpa filmen, ring:
Christer Falk
070-312 97 00 eller e-posta till
cfproduktion@telia.com