« Föreg. Nästa »

Nu pekar det uppåt igen…


Sök Sökhjälp
Publicerade
Arkiv
Mest lästa

Nu pekar det uppåt igen…


Christer Falk 2010-02-27

Fördubblar husleveranserna under 2010
Fördubblar husleveranserna under 2010

Hos BollebygdsHus ser man nu lite ljusare på framtiden. Efter ett 2009 med en 40 procentig nedgång har nya order börjat rulla in. –Vi känner en försiktig optimism, säger Per-Anders Gustavsson, VD vid företaget.

Under 2009 tillverkades endast 40 hus men nu ser det bättre ut.
–Vårt mål är att leverera 80 hus under 2011 och som det nu ser ut kommer vi att nå dit, menar Per-Anders som tillsammans med kusinen Jan Gustavsson äger företaget.

Ny säljorganisation
Under 2009 började vi att byggde en ny säljorganisation som bland annat innebar att en försäljningschef anställdes.
–En klippa från branschen, säger Per-Anders och fortsätter.
–Vi har också anställt tre säljare och två är på väg in. Numera hanterar vi mycket av vår försäljningen från vår anläggning här i Bollebygd och det är en förändring av organisationen som känns mycket bra.

Triangel
Genom den nya säljorganisationen satsar BollebygdsHus på att sälja och leverera hus i triangeln Halmstad, Lysekil, Jönköping.
–Vi ser den här marknaden som någorlunda stabil även om konjunkturen går upp och ned. Området kring Göteborg är i stort sett alltid i behov av nya bostäder. Samma bild, om än inte lika stark, ser vi i hela området som vi nu kommer att arbeta med, säger Per-Anders Gustavsson.
–Det här området innebär att våra säljare når sina kunder på cirka en och en halv timme. En hanterlig marknad, konstaterar Per-Anders som också kan berätta att man arbetat fram ett koncept som innebär att huskunder kan köpa både husleveransen och hela entreprenaden för att färdigställa byggandet direkt från BollebygdsHus i ett och samma kontrakt.
–Idag säljer vi 90 procent av våra hus på totalentreprenad. När vi i samma kontrakt kan erbjuda även färdigställande har vi fullständig kvalitetskontroll från ax till limpa. Det ser både vi och våra kunder som en stor fördel.

Nyanställer
Två nya säljare är på väg in men även produktionen får förstärkning.
–Vi kommer att anställa en verkmästare som i sin tur ska sköta nyanställningar av 4-6 snickare snarast. När de anställningarna är klara och alla på plats är vi totalt fler anställda än vi var innan nedgången. Så nog känns det som om bättre tider är på gång, säger en försiktig Per-Anders Gustavsson.

Läs mer om BollebygdsHus på: www.bollebygdshus.se

Per-Anders Gustavsson är VD vid BollebygdsHus och är nu försiktigt optimistisk.
Per-Anders Gustavsson är VD vid BollebygdsHus och är nu försiktigt optimistisk.


Tipsa en v�n Skriv ut




Välkomna in i
2026!
Välkommen

God fortsättning!

Nu går www.bollebygdsnyheter.se in på sitt 21 år. Här på sidan ligger idag 3 494 artiklar, textartiklar och videoinslag.

Hur framtiden ser ut för sidan kan jag idag inte säga. Företaget som levererar sidan har sagt att just den här formen kommer att läggas ner under året och hur det då blir med bollebygdsnyheter är oklart.

Men till dess fortsätter jag att lägga ut, dels Varför heter vägarna så här? Och givetvis BOLLEBYGDS HISTORIA.

Under tiden framåt jobbar vi på olika lösningar för att kunna erbjuda våra följare en fortsättning.

Vi kan idag konstatera att våra artiklar under de här 20 åren haft besök 7 130 462 gånger. Fantastiska siffror.

Under 2025 besöktes första sidan 478 577 gånger…och de olika artiklarna har haft 836 874 besök.
Så stort TACK till alla er som gör det så meningsfullt att hålla sidan levande.

Bollebygd 20260103
/Christer Falk



Tusentals bilder
testar

Här kan du beställa bilder från Bollebygd med omnejd. Bilder som exempelvis varit publicerade i tidningen AnnonsMarknan.
Vi förfogar över tusentals bilder från perioden 1969 fram tills idag.

Filmbeställning
videofilm

"När Bollebygd blev egen kommun"
Vill du köpa filmen, ring:
Christer Falk
070-312 97 00 eller e-posta till
cfproduktion@telia.com