« Föreg. Nästa »

Lena Tornevall - Olsforstjej på den svenska golftouren


Sök Sökhjälp
Publicerade
Arkiv
Mest lästa

Lena Tornevall - Olsforstjej på den svenska golftouren


2007-06-20

Lena Tornevall satsar mot Europatouren
Bild:Bo Tornevall
Lena Tornevall satsar mot Europatouren

För tredje året i rad satsar Lena Tornevall allt på golfen. Hon har som ambition att leva på sin sport och har väl kommit en bra bit på väg som det brukar heta. Med sina +2,5 i handikapp tävlar hon på Teliatouren och målet är en plats på Europatouren.

-Det är självklart mitt mål och för att komma dit måste jag placera mig som etta eller tvåa på Teliatouren. Idag, efter två tävlingar, är jag rankad fyra, berättar Lena på telefon från Botkyrka där hon ska tävla imorgon (läs fredagen den 15 juni).
Vägen till Europatouren går inte bara via Teliatouren.
-Skulle jag missa chansen via Teliatouren så finns en kvalväg till Europatouren, berättar Lena.

Gillar utmaningar
Lena har spelat golf sedan 1998 och sina gymnasiestudier gjorde hon på golfgymnasiet i Klippan i Skåne.
-Jag spelade golf och gick en treårig teknisk linje. Kanske bra att ha någon gång, säger Lena som säger att hon tycker om utmaningar men tycker inte alls om att förlora. Och det väl en bra kombination om man ambitionen är att spela och tävla på heltid.

Sydafrika
Under tidig vår var Lena Tornevall i Sydafrika och tränade och tävlade.
-Jag spelade fyra tävlingar. Två i Johannesburg, en i Durban och en i Pretoria. Möjligheten att åka till Sydafrika gav mig en bra start på säsongen. Det blev bra träning och jag kunde också börja säsongen med de här fyra tävlingsrundorna. Som bäst blev kom jag på en 15:onde plats men konkurrensen var stenhård så det resultatet är jag mycket nöjd med. Men nu är det Teliatouren som gäller, säger Lena.

Hulta GK
Naturligtvis är det Hulta Golfklubb som är Lenas hemmabana.
-Det är där jag tränar. David Kirkham, klubbens pro är min tränare. Själv tränar jag tjejer juniorer och ger även en del lektioner för den som vill lära mer, hälsar Lena från Botkyrka i Stockholm.

Artikeln har varit publicerad i AnnonsMarknan nr 12.

Tipsa en v�n Skriv ut




Välkomna in i
2026!
Välkommen

God fortsättning!

Nu går www.bollebygdsnyheter.se in på sitt 21 år. Här på sidan ligger idag 3 494 artiklar, textartiklar och videoinslag.

Hur framtiden ser ut för sidan kan jag idag inte säga. Företaget som levererar sidan har sagt att just den här formen kommer att läggas ner under året och hur det då blir med bollebygdsnyheter är oklart.

Men till dess fortsätter jag att lägga ut, dels Varför heter vägarna så här? Och givetvis BOLLEBYGDS HISTORIA.

Under tiden framåt jobbar vi på olika lösningar för att kunna erbjuda våra följare en fortsättning.

Vi kan idag konstatera att våra artiklar under de här 20 åren haft besök 7 130 462 gånger. Fantastiska siffror.

Under 2025 besöktes första sidan 478 577 gånger…och de olika artiklarna har haft 836 874 besök.
Så stort TACK till alla er som gör det så meningsfullt att hålla sidan levande.

Bollebygd 20260103
/Christer Falk



Tusentals bilder
testar

Här kan du beställa bilder från Bollebygd med omnejd. Bilder som exempelvis varit publicerade i tidningen AnnonsMarknan.
Vi förfogar över tusentals bilder från perioden 1969 fram tills idag.

Filmbeställning
videofilm

"När Bollebygd blev egen kommun"
Vill du köpa filmen, ring:
Christer Falk
070-312 97 00 eller e-posta till
cfproduktion@telia.com