Snusandet bland eleverna på Westerlundska Gymnasiet


Lisa Andersson 2024-12-19


Det finns många olika studier om att snus påverkar både den fysiska och psykiska hälsa negativt , men trots det är det rekordmånga ungdomar som väljer att snusa. Jag har valt att göra en undersökning bland eleverna på Westerlundska gymnasiet för att få en överblick om åsikter och användningen om snus.

Studier om snus
Studier visar att personer som snusar har en högre risk att dö om man drabbas utav hjärtinfarkt, stroke eller cancer. Snusning kan även öka risken för typ 2-diabetes. Dessutom kan tandköttet där snuset används förstöras permanent, skriver dem på Cancerfondens webbsida. Man kan särskilt se en ökning av vitt snus bland ungdomar från årskurs 9 till årskurs 2 på gymnasiet, visar en undersökning som CAN gjort.

Resultat från undersökningen
Jag ville veta mer om eleverna på Westerlundska gymnasiet snusvanor och valde därför att göra ett formulär där eleverna fick svara på olika frågor om snusandet. Ett exempel på en fråga var hur dem som snusade började och när det började snusa. Totalt fick jag in 37 svar i min undersökning. Vilket kan ge ett ungefärligt svar om snusvanorna på Westerlundksa gymnasiets elever. Av totalt 37 personer var det 13 elever som svarade att det snusar regelbundet, det är alltså ungefär en tredjedel av alla elever.

Varför börjar man snusa?
Det finns ofta många olika anledningar till att folk börjar snusa. UMO skriver att unga personer har speciellt lätt att bli beroende. Detta stödjs även av min undersökning, där de allra flesta svarade att anledningen till att snusar är för att de är beroende. Det var 47% av alla som svarade att det var beroende viket är ungefär hälften av alla som deltog i undersökningen. Andra anledningar till att unga personer snusar är att man vill passa in och följa grupptrycket. Det ligger i alla människors natur sedan savannen att man ska vara en del av gruppen, ensam är inte stark. Eftersom vi inte vill hamna i utanförskap härmar vi det alla andra gör. Det är därför inte så konstigt att många beskriver att anledningen att de börjat snusa är för att följa grupptrycket. Totalt var det 35% i undersökningen som svarade att anledningen till att de började snusa på grund av grupptryck. Om alla ens vänner snusar är det stor risk att man själv också börjar snusa, skriver folkhälsomyndigheterna. Det finns även nya studier om att sociala tryck påverkar vår hjärna och hormoner. Om vi inte följer grupptrycket kommer ditt stresshormon att öka men om vi följer det gruppen säger får du i stället positiva känslor. 

De som inte snusar
Av dem ungdomar som inte snusar är det främsta anledningarna att det finns många hälsorisker, och ekonomiska orsaker. Det var totalt 17 personer i min undersökning som svarade att det inte snusar på grund av hälsoriskerna, och 13 personer som inte snusar på grund av ekonomiska orsaker. 
-Jag har valt att inte snusa då det kostar mycket pengar och jag vill spara till min student, berättar en elev som går på Westerlundska gymnasiet.

Konsekvenser på fysiskt och psykiskt välmående
Jag valde att i mitt formulär fråga om de som snusar har märkt någon skillnad på deras fysiska eller psykiska mående sedan de började att snusa. Det flesta svarade då nej, att det inte har märkt någon skillnad. Men det personer som svarade ja att de märkt någon förändring berättar bland annat att deras fysiska halsa har påverkats. Bland annat att blodcirkulation har försämrats, tandköttet har fräta bort där snusen sitter och ökad vilopuls. Dessutom berättar folk att även deras psykiska månde påverkats negativt, som att de blir lättare sur utan snus och att de känner sig tom utan. Men det var också en del som  berätta att deras psykiska mående förbättras sedan de började snusa, eftersom snuset gör dem glada och pigga.

Tipsa en vn Skriv ut



Stress och press, hur upplever elever och lärare skolans två terminer

Enligt en nyligen gjord undersökning har jag tagit fram att elever på Westerlundska Gymnasiet verkar uppleva vårterminen som den mer stressfyllda terminen.   Stress och press,...

Läs mer

Skolans fuskproblem – en fråga med konsekvenser 

Fusk i skolan är en vanlig sak som elever erkänner att de ibland känner sig tvingade...

Läs mer
GRANSKNING

Alkoholkonsumtion på samhällsprogrammet 

Det finns en del studier som visar att alkoholkonsumtion i ung ålder kan påverka en...

Läs mer


Snusandet bland eleverna på Westerlundska Gymnasiet

Det finns många olika studier om att snus påverkar både den fysiska och psykiska...

Läs mer


Vad tycker WGY elever om dyra julkalendrar?

Varje december köper människor massa julkalendrar till otroligt höga priser. En...

Läs mer


Är det verkligen billigare priser på black friday?

Varje år med lite kortare än en månad till julafton infaller en dag vid namn Black...

Läs mer


Granskning

Varför kostar studentmössorna så mycket som dom gör?

Studentmössan är en viktig del av den svenska studenttraditionen, och i takt med att...

Läs mer
Bild: Free Malaysia Today

Vad tycker elever om valresultatet i USA?

Presidentvalet som var 5 november nu i 2024 är förmodligen ett av de mest populära...

Läs mer


Granskning

Kroppsideal på Westerlundska gymnasiet

Westerlundska gymnasiet i Enköping är inte bara en plats för utbildning, utan...

Läs mer


Granskning

Hur mycket påverkas Westerlundskas elever av sociala medier?

Westerlundskas användning av internet och sociala medier är stor. Nästintill alla...

Läs mer


Granskning

Psykisk ohälsa på WGY

Psykisk ohälsa har blivit ett alltmer aktuellt ämne i skolmiljön, där den...

Läs mer
<span data-teams=\

Granskning

Regionens beslut gör ätstörningspatienter sjukare

Den 30 november i år, avslutar Region Stockholm sitt samarbete med Mandometerklinikerna som...

Läs mer


Från hälsorisk till ny start – vad händer med Westerlundskas gamla byggnad?

Westerlundska Gymnasiets flytt till den nya byggnaden har skapat blandade känslor bland...

Läs mer


Polisens närvaro på WGY - eleverna känner sig tryggare

Polisen har under terminsstarten på Westerlundska gymnasiet närvarat för...

Läs mer


Westerlundskas föredetta studenter

Så gick det för avgångseleverna 2014

Onsdagen den 5 juni äger studenten rum för årets avgångselever på...

Läs mer


Efter uppgifter om våldtäkter och fylla

Oro inför studentkryssning

Det är snart dags för årets studentkryssning - något du aldrig kommer att...

Läs mer
En ny undersökning visar elevers rökvanor. 

Hur ser rökningen ut bland eleverna på Westerlundska Gymnasiet?

Rökning bland ungdomar fortsätter vara ett problem, och en ny studie vid Westerlundska...

Läs mer


Höga priser på studentmössan

ABCgruppen är ett välkänt företag i Sverige som säljer studentmössor...

Läs mer


Så ofta dricker Westerlundskas elever

Att ungdomar dricker alkohol vet du förmodligen redan om då de flesta helgerna...

Läs mer


SNUSNINGEN ÖKAR

Allt fler ungdomar hoppar på tåget att snusa, särskilt kan man se en ökning...

Läs mer
Skicka insändare
Tipsa redaktionen
Skicka bildinsändare
Mest lästa
Kalender

Fredag 28/2
100-dagars
Tisdag 4/3
Fettisdagen
Lördag 8/3
Internationella kvinnodagen
Lördag 22/3
75-dagars
Earth hour
Söndag 30/3
Sommartid börjar
Lördag 19/4
Påskafton
Onsdag 23/4
Världsbokdagen
Lördag 26/4
40-dagars
Tisdag 29/4
Mösspåtagning
Onsdag 30/4
Valborg
Kungens födelsedag
Fredag 2/5
Mösspåtagning Cinema
Fredag 16/5
20-dagars
Söndag 25/5
Mors dag
Onsdag 28/5
Studentbal
Torsdag 29/5
kristi himmelsfärd
Måndag 2/6
Overallfest
Torsdag 5/6
Studenten!
WGYnytt
Ansvarig utgivare:   Charlotta Hemlin
Webmaster:   Charlotta Hemlin
Redaktion:   Ella , Ella, Shona, Rebecca, Linn , Stina, Maja , Emil, Noah, Felicia, Felicia, Pim , Isak , Linnea, Vilja, Tyra, Alice, Alice, Neo , Evelina, Ellen, Matilda, Matilda, Emma, Hampus, Elise, Elise, Elton