Międzynarodowa Sieć Pomysłów Eukacyjnych - oficjalna strona iEARN / Poland
Wtorek, 5 grudnia 2023 - 23:22
Strona tytułowa
Artykuły

« Poprzedni Następny »


Profesor Bibiana Mossakowska gościem dzieci


Ewa Kurzak 2006-05-10


Wizyta "Kawalerów Orderu Uśmiechu" w Szkole Podstawowej Nr 12 w Głogowie

Pierwszy dzień wiosny to od kilku lat święto naszej szkoły. Od chwili nadania jej imienia Kawalerów Orderu Uśmiechu co roku zapraszamy kawalerów tego „uśmiechniętego” orderu, aby osobiście poznać te wybitne postacie, a przede wszystkim ich działalność na rzecz dzieci.
W tym roku nasze zaproszenie przyjęli: pani prof. Bibiana Mossakowska- wybitny chirurg dziecięcy, która swoje doświadczenie zawodowe wykorzystuje w obronie praw dziecka krzywdzonego działając m. in. w Komitecie Ochrony Praw Dziecka, Fundacji Dzieci Niczyje, UNICEF, jak również po raz pierwszy Kawalerowie obcokrajowcy. Z Niemiec gościliśmy delegację w składzie : Irene Fahle- nauczycielka, przewodnicząca Związku Osób Niepełnosprawnych, Gizela Siebe –emerytowana nauczycielka, aktywnie działająca członkini Związku Osób Niepełnosprawnych, Günter Bartel- dyrektor szkoły specjalnej. Towarzyszył im także Johanes Hohn- przewodniczący Rady Rodziców w szkole pana Bartela wraz z dwoma uczniami - Philipem i Marcusem.
Tradycyjnie naszą uroczystość uświetniła obecność przyjaciela szkoły pana Marka Michalaka.
Świętowanie rozpoczęliśmy 20 marca. Pani profesor Bibiana Mossakowska
w wykładzie „Prawa dziecka a realizacja Konwencji ONZ” naświetliła nauczycielom głogowskich szkół i przedszkoli aspekty realizacji praw dziecka w Polsce i Unii Europejskiej.
21 marca wraz z licznie zaproszonymi gośćmi radośnie obchodziliśmy Święto Szkoły.
W barwnie udekorowanej sali gimnastycznej dyrektor Krzysztof Rączka powitał wszystkich zebranych , a po chwili już mogliśmy poznać nowych Kawalerów Orderu Uśmiechu.
Po wspaniałych popisach wokalnych, teatralnych i tanecznych naszych małych i nieco starszych artystów mieliśmy okazję bliżej poznać działalność osób odznaczonych jedynym orderem przyznawanym przez dzieci całego świata.
Po części artystycznej bowiem uczniowie i nauczyciele brali udział w spotkaniach
z zaproszonymi gośćmi.
Podczas spotkania z delegacją niemiecką uczniowie mieli sposobność poznać bliżej kolejnych patronów szkoły, ich działalność, specyfikę pracy oraz osobiste doświadczenia. Mieli również okazję sprawdzić w praktyce swoje umiejętności językowe. Na koniec spotkania w miłej atmosferze zostały wymienione pamiątki i drobne upominki.
Inna grupa dzieci miała okazję obejrzeć zaprezentowany przez Panią profesor Bibianę Mossakowską film o jednym dniu pobytu dziecka w szpitalu – nie tym przykrym, kojarzącym się z bólem i rozłąką z rodzicami. Pani profesor jako inicjatorka akcji „Otwarte drzwi do szpitali” uświadomiła małym słuchaczom, że dzieci chore mają również swoje prawa podczas pobytu w szpitalu, które dorośli powinni respektować. Przy okazji projekcji tego krótkiego filmu dowiedziały się o innych prawach dziecka zapisanych w ważnych postanowieniach,
a czasami łamanych przez dorosłych. Oczywiście dzieci ciekawe były innych informacji nt. działalności i życia osobistego Pani profesor. Na wszystkie zadawane pytania Pani profesor odpowiadała z niezwykłą swadą i przemiłym uśmiechem.
Nasz dobry znajomy Pan Marek Michalak przybliżył natomiast dzieciom swoje własne przedsięwzięcia jako członek Kapituły Orderu Uśmiechu. Opowiadał, jak postępuje rozwój Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Chorych „Serce” w Świdnicy oraz w jaki sposób udaje mu się uzyskać fundusze na ten cel.
Po miłym bankiecie nasi goście oglądali budynek szkoły i poznawali warunki pracy
i nauki. Następnie spacerując wśród odbudowanych kamieniczek na Starym Mieście z uwagą wysłuchali krótkiej historii Głogowa.
Z pewnością to spotkanie zaowocuje wspaniałą współpracą z nowopoznanymi Kawalerami Orderu Uśmiechu, a pierwszy dzień wiosny nie będzie się nigdy kojarzył
w głogowskiej „dwunastce” z wagarami, ale będzie niepowtarzalną okazją do poznawania ciekawych ludzi, nierzadko z pierwszych stron gazet, a lista ich jest jeszcze bardzo długa.

Autorki tekstu:
Małgorzata Wach, Marta Nadymus, Anna StępniakWyślij artykuł do znajomego: WydrukujSzukaj Pomoc do wyszukiwania
Opublikowane
Archiwum

Uwagi dla redaktora
Wyślij list do redaktora

KalendarzAngielskiSchool Theatre......HOT LINK......

UNIA EUROPEJSKA


**************


iEARN w Polsce / iEARN in Poland
Redaktor naczelny:   Halina Bednarz
Webmaster:   Halina Bednarz
Współpracownicy:   M_K_I, Ewa, Andrzej, Marek Grzegorz