Międzynarodowa Sieć Pomysłów Eukacyjnych - oficjalna strona iEARN / Poland
Sobota, 10 czerwca 2023 - 09:23
Strona tytułowa
Artykuły

« Poprzedni Następny »


Europejski Newsletter Nauczycieli #1


Halina Bednarz 2006-12-19

EUROPEAN TEACHERS' NEWSLETTER #1 Grudzień 2006-12-17 Co nowego w European School Net? PROJEKTY, KONKURSY: United Nations Art Competition Think Quest Competition “Atelier de Lecture” Competition, Belgium Plant a Tree Project, UN’s Cyberschoolbus Career Information Learning Objects, Australia Assisted Projects, Quebec - Canada The Image of the Other in Spanish

WSPÓŁPRACA:
Videoconferencing Project, France
Environmental Development at School with EMAS, Germany
Junior Pupils Association for Health Project, France
Cultural Project, Turkey
Cross curricular Project, Spain


Szanowni Państwo,
Rok 2006 zmierza ku końcowi wraz ze wszystkimi zmianami i wspomnieniami. Rok 2007 jest już w zasięgu ręki wraz z nadziejami, projektami i nowymi możliwościami. Jest on również kamieniem milowym w historii Unii Europejskiej. Pięćdziesiąt lat temu małą grupa ludzi z nową wizją przyszłości zakończyła prace nad konceptem, który pozwolił nam żyć w pokoju, podróżować, rozwijać się i dokonywać wymiany międzynarodowej.

Czy Unia Europejska wciąż ma taką wizję? Czy w dalszym ciągu znajdują się tu ludzie którzy przekazują i urzeczywistniają te wspaniałe idee i wartości? Dobre pytanie...

Niektórzy z was pewnie już zauważyli, że przeskakuję z jednego wątku na drugi.
Jest mi miło zakomunikować państwu, że opuszczam sieć, dla której pracowałam przez ostatnie dziesięć lat, ale wciąż czuję, iż moją misją jest informowanie i pomaganie wam w znajdywaniu partnerów do współpracy, wciąż więc jestem to ja, zaczynająca jednak od samego początku. Jeśli pozostaniemy razem możemy mieć szansę by dokonać zmian na lepsze, szanse, której może nie mieć nikt inny.

Pozwólcie mi dowiedzieć się co robicie, co czujecie a ja z radością przekażę wasze efekty waszej twórczości szerokiej rzeszy nauczycieli. Wiele dobrych rzeczy dzieje się wszędzie- małe projekty, duże oraz dobrej jakości inicjatywy, którymi musimy podzielić się z innymi.

Na koniec chciałabym wszystkim życzyć Wesołych Świąt i udanej przerwy świątecznej... Do zobaczenia w przyszłym roku!

Wciąż z Wami,

Brigitte
Nowy aderes email: brigitte.perles.parry@gmail.com

___________________ Co nowego ___________________

Inspiration
__________________________________________________

United Nations Art - konkurs

By upamiętnić Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem (17 października) i Pierwszą Dekadę Walki z Ubóstwem (1997-2006), Departament do Spraw Ekonomii i Spraw Społecznych Narodów Zjednoczonych, we współpracy z Departamentem do Spraw Informacji Publicznej i Administracji Pocztowej Narodów Zjednoczonychogłasza konkurs plastyczny dla dzieci, którego tematem będzie zaprojektowanie znaczka Narodów Zjednoczonych na temat „możemy zwalczyć ubóstwo”

Grupa wiekowa: 5 do 15 lat

Termin nadsyłania prac: 30 czerwca 2007

Więcej informacji na stronie:
http://www.un.org/esa/socdev/poverty/art.htm
__________________________________________________

Think Quest- konkurs

Uczniowie w wieku 9-19 lat tworzą grupę i werbują nauczyciela by sprawował obowiązki trenera czy też opiekuna. Pracują razem by stworzyć innowacyjną stronę Internetową o dowolnej tematyce w obrębie szerokiej gamy tematów edukacyjnych. Zachęca się tu do tworzenia różnorodnych drużyn obierania tematyki o znaczeniu globalnym.

Jakie są nagrody?
Dziesięć najlepszych drużyn w każdej kategorii wiekowej otzryma laptopy i nagrody pieniężne dla szkół które reprezentują. Dodatkową nagrodą dla trzech nalepszych zespołów w każdym przedziale wiekowym będzie podróż do ThinkQuest Live, będącą edukacyjną ekstrawaganzą clelebrującą ich osiągnięcia. Specjalna nagroda przyznana zostanie drużynie najlepiej, która najlepiej zademonstruje perspektywy globalne.

Termin: 16 kwiecień 2007

http://www.thinkquest.org/

__________________________________________________

“Atelier de Lecture” – konkurs, Belgia

Konkurs ten organizowany rocznie przez belgijski związek społeczności francuskojęzycznej. Jego priorytetem jest rozwijanie umiejętności pisania i czytania wśród uczniów w wieku 11-18 lat. Tematem tegorocznej edycji jest science-fiction, a język „roboczy” to oczywiście francuski.

Termin: 19 styczeń 2007

http://www.leaweb.org
_________________________________________________

“Zasadź drzewko”- projekt UN’s Cyberschoolbus

Program Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska rozpoczyna wielką ogólnoświatową kampanię sadzenia drzew. Pod szyldem Plant for the Planet: Billion Tree Campaign (kampanii na rzecz biliona drzew) ludzie, społeczności, przedstawiciele biznesu i przemysłu, organizacje społeczne i rządowe zachęcać się będzie do wzięcia udziału w ogólnoświatowym sadzeniu biliona drzew w roku 2007.

http://www.unep.org/billiontreecampaign/index.asp

General Cyberschoolbus – w sześciu językach:
http://www.un.org/cyberschoolbus/
_________________________________________________

Career Information Learning Objects, Australia

Bardzo daleko od Europy, nasi przyjaciele z Australii zawsze byli przed nami jeśli chodzi o technologie w edukacji. Projekt ich, „Career Information Learning Objects”- związany z doradztwem zawodowym, jest tego jednym małym przykładem. Być może warto będzie wraz z uczniami odwiedzić ich stronę. Tekst jest po angielsku, dlaczego więc nie skorzystać z zaproszenia i nie rozpocząć projektu w którym pomożemy swoim uczniom w dokonaniu wyboru odpowiedniej drogi życiowej po ukończeniu szkoły.
http://www.myfuture.edu.au/learningobjects/career_quiz_051128/index.html
http://www.myfuture.edu.au/learningobjects/lo3_52_060214/index.html

http://www.educationau.edu.au/jahia/Jahia/pid/380
_________________________________________________

Assisted Projects, Quebec - Kanada

Prof-Inet z Kanady asystuje projekty przeznaczone dla tych użytkowników języka francuskiego, którzy potrzebują pomocy w rozpoczęciu takiej działalności. Biorą w nich udział szkoły z wielu, usytuowanych na wszystkich kontynentach, krajów francuskojęzycznych.

Grupa wiekowa 7-12 lat.

Zajrzyjcie na ich stronę i zaufajcie temu zespołowi – są naprawdę dobrzy.

http://prof-inet.cslaval.qc.ca/prass_offre_hp_2007.php
_________________________________________________

The Image of the Other in Spanish

‘The Image of the Other’ jest przykładem projektu opartego na współpracy, w którym to zarówno nauczyciele jak i uczniowie używają Internetu jako punktu wyjścia do najważniejszej części procesu współpracy jakim niewątpliwie jest dialog, podczas którego wymieniane są informacje, dane, poglądy, dotyczące wiele tematów.

“The Image of the other” został zaprojektowany i obecnie wspierany jest przez bardzo dobrych nauczycieli, będącymi zarówno najlepszymi ekspertami w dziedzinie międzynarodowej współpracy szkół.

Strona projektu (teraz również dostępna po hiszpańsku)
http://www.europeanschoolsproject.org/image

________________ WSPÓŁPRACA_________________

Working Together
_________________________________________________

Videoconferencing Project, Francja

Szkoły usytuowane na południu Francji szukają partnerów do współpracy. Pragną rozpocząć wymianę za pośrednictwem video konferencji. Językiem komunikacji – angielski.

Kontakt: Regis Bracq
bracq.regis@wanadoo.fr

_________________________________________________

Environmental Development at Schools z EMAS, Niemcy

“Poszukujemy partnerów do pracy w trzyletnim projekcie szkolnym -Comenius 1 począwszy od 2007. Mamy już partnerów z Finlandii, Niemiec, Austrii, Francji, Włoch i Rumunii ale poszukujemy również partnerów z krajów takich jak Turcja, Łotwa, Litwa, Malta,Dania, Węgry.... – chcemy stworzyć bardzo duże partnerstwo.

Tytuł projektu to Pro-EMAS (Promoting Environmental
Management Audit Scheme) i obejmować będzie następujące działania:
* Doroczny kongres którego celem będzie przedstawianie dzialań pedaogicznych podejmowanych w celu ochrony środowiska i ich ciągły rozwój.
* Bilateralne spotkania robocze i rozwiązywanie problemów związanych z rozpoczęciem projektu EMAS w szkołach.
* Podejmowanie działań na rzecz promocji EMAS w poszczególnych krajach
* Doroczne ustalanie i skupianie się na jednym z problemów ekologicznych – np. zmiany klimatyczne – nad którymi uczniowie będą wspólnie pracować

Kontakt: christiane@bodammer.de
_________________________________________________

Junior Pupils Association for Health Project, Francja

Grupa młodych ludzi założyła blog by dokonać autoprezentacji, nawiązać kontakty i wymianę z innymi młodymi ludźmi. Głównym tematem są” wartości uniwersalne”. Temat który wybrali na początek to: “solidarity with senior citizens”.
Dlaczego by nie przyłączyć się do nich wraz z uczniami?

http://jeunstodayineurope.blogspot.com/2006/11/english-version.html
_________________________________________________

Cultural Project, Turcja

Ta szkoła średnia usytuowana jest w południowo-zachodniej Turcji. Wiek uczniów waha się od 7-14 lat. Poszukują oni możliwości wymiany i dzielenia się opiniami i informacjami związanymi z rozumieniem innych kultur.

Język roboczy: angielski

Kontakt: Mehmet DAŞ
mehmetdas21@hotmail.com
_________________________________________________

Cross curricular Project, Hiszpania

Carlos Balaguer, z Valencji w Hiszpanii szuka partnerów by rozpocząć projekt z jej 20 uczniów. Praca ich obejmowałaby trzy tematy: matematykę i statystykę, wychowanie fizyczne i popularne gry, oraz języki a komunikowanie się.
Contact: Balaguer Pasrtor Carlos

cabapas65@hotmail.com

*******************************
*******************************
Czym jest TEACHERS NEWSLETTER? (biuletyn informacyjny dla nauczycieli)

Newsletter dedykowany jest on nauczycielom, jedynym ludziom, będącym strażnikami edukacji, którzy pracują ciężko by pomóc naszym dzieciom stać się godnymi zaufania i wykształconymi obywatelami świata. Jest on pisany, tłumaczony i rozpowszechniany na bazie wolontariatu.

Wszystkich zainteresowanych współpracą lub subskrybcją w jednym z 23 oficjalnych języków Unii Europejskiej prosimy o przesłanie zgłoszenia do Brigitte Parry:
brigitte.perles.parry@gmail.com

Wyślij artykuł do znajomego: WydrukujSzukaj Pomoc do wyszukiwania
Opublikowane
Archiwum

Uwagi dla redaktora
Wyślij list do redaktora

KalendarzAngielskiSchool Theatre......HOT LINK......

UNIA EUROPEJSKA


**************


iEARN w Polsce / iEARN in Poland
Redaktor naczelny:   Halina Bednarz
Webmaster:   Halina Bednarz
Współpracownicy:   M_K_I, Ewa, Andrzej, Marek Grzegorz