Szkoła Podstawowa nr 12 Tarnowskie Góry
Piątek, 17 maja 2024 - 06:16
Strona tytułowa
Artykuły

  Następny »

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 12.


Anna Bendkowska 2003-02-23

Nasza szkoła wiosenną porą.
Nasza szkoła wiosenną porą.

CHARAKTERYSTYKA SZKOŁY PODSTAWOWEJ nr 12


Szkoła Podstawowa nr 12 w Tarnowskich Górach powstała w 1912 roku.
Rozbudowę placówki ukończono w 1962r. Wtedy to do ‘’dwunastki’’ uczęszczało około 250 uczniów uczących się w klasach od I do VIII.
Obecnie w sześciu klasach i oddziałach naukę pobiera 123 uczniów. W jednym oddziale uczy się średnio 22 uczniów.
Uczniowie I etapu edukacyjnego ulokowani są na I piętrze, gdzie znajduje się również biblioteka szkolna, świetlica, oraz gabinet pedagoga szkolnego.
Uczniowie klas starszych /IV-VI/ zajmują parter.
Na tym poziomie znajduje się także aula szkolna ze scenką, siłownia, sala gimnastyczna, oraz sklepik.
W piwnicach szkoły mieszczą się szatnie, oraz stołówka. Bazę szkolną uzupełnia ogródek, kompleks boisk do mini gier, oraz 2 pełnowymiarowe trawiaste boiska piłkarskie eksploatowane przez szkołę w ramach umowy użyczenia.
Placówka usytuowana jest w dzielnicy Repty Śląskie, w niewielkim oddaleniu od centrum miasta/4km./
Budynek, oraz urządzenia sportowe znajdują się na terenie zamkniętym, bogatym w zieleń z dala od ruchliwych traktów komunikacyjnych.
Dzielnicę Repty zamieszkuje około 1600 mieszkańców. Rodzice byłych i obecnych uczniów zatrudnieni są w okolicznych zakładach pracy/Fazos, kopalnie/, oraz administracji samorządowej.
Na przestrzeni ostatnich kilku lat niepokojąco przybywa osób, które utraciły pracę z powodu likwidowanych zakładów.
Sytuacja ta wiąże się z postępującym zubożeniem społeczeństwa, co znajduje odbicie w zawężających się możliwościach organizacyjnych szkoły.
W wyniku starań dyrekcji i nauczycieli placówka pozyskała stałych sponsorów w osobach właścicieli prywatnych firm repeckich/ R.Wojtacha - dzierżawi szkole boisko piłkarskie, Z.Dolnicki – zaopatruje szkołę w pączki i ciastka z własnej piekarni, E.Witek – sponsoruje wyjazdy zagraniczne uczniów, oraz zapewnia drobny transport,
A.Potempa – sponsoruje imprezy ogólnoszkolne typu: Dzień Dziecka, Dzień Ziemi,
Rada Dzielnicy – współfinansuje zajęcia pozalekcyjne, oraz wydawanie gazetki szkolnej .
Na terenie dzielnicy działają następujące organizacje i instytucje: Rada Dzielnicy Repty Śląskie, LKS ‘’Zgoda Repty’’, OSP, chór im. Nowowiejskiego, chór ‘’Słowiczek’’. Z wszystkimi w/w szkoła ściśle współpracuje. Klub sportowy użycza swoich obiektów, za co szkoła udostępnia salę gimnastyczną .
OSP wykonuje bezpłatnie konieczne roboty wysokościowe /czyszczenie rynien, wycinka drzew/ a w zamian, również nieodpłatnie strażacy korzystają z bazy sportowej.
Szkolne zespoły ‘’Reptusie’’, ‘’Nutka’’oraz ‘’Scenka’’ systematycznie uczestniczą w lokalnych i regionalnych uroczystościach, organizowanych przez chóry repeckie, oraz Radę Dzielnicy/Piknik śpiewaczy, Dożynki, Dzień Matki, Święto Cecylii/.

Szkoła Podstawowa nr 12 jest samodzielną jednostką budżetową, w której funkcjonuje odrębny pion ekonomiczny tworzony przez: główną księgową/1/2 etatu/ oraz starszego referenta księgowości /1/2 etatu/.
W pionie administracyjnym zatrudniony jest sekretarz szkoły /1 etat/.
Szkołą zarządza dyrektor. Zastępstwa, oraz dyżury organizuje społeczny zastępca dyrektora szkoły. W szkole zatrudniony jest również pedagog szkolny(1/2 etatu), wychowawca świetlicy(1/2 etatu) oraz bibliotekarz (1/2 etatu).

ORGANY SZKOŁY:

Rada Pedagogiczna
– w jej skład wchodzi czternastu nauczycieli / siedmiu zatrudnionych w pełnym wymiarze/. Dwunastu nauczycieli posiada wykształcenie wyższe magisterskie z przygotowaniem pedagogicznym, pozostałe dwie osoby ukończyły: studia licencjackie i studium nauczycielskie. W tym gronie dwie osoby to nauczyciele dyplomowani, jedenastu nauczycieli jest mianowanych , a jeden nauczyciel jest na kontrakcie. W/w nauczyciele uczestniczą w podejmowaniu najważniejszych decyzji dotyczących placówki a.m.: w tworzeniu projektu rozwoju szkoły, opiniowaniu budżetu oraz organizacji pracy placówki.
Od kilku lat plan pracy szkoły jest dokumentem otwartym. Diagnozowanie efektów dydaktyczno - wychowawczo - opiekuńczych odbywa się na bieżąco. Rada Pedagogiczna opracowała i zmodyfikowała narzędzia mierzenia pracy nauczyciela. Tym samym rozpoczął się proces wykształcania u ucznia, jakże niezbędnych –umiejętności. Obrany został kierunek działania , którego owocem ma być szkoła efektywna .Rada Pedagogiczna przygotowała i wielokrotnie rozprowadziła wśród uczniów i rodziców ankiety będące okazją wypowiedzenia się na temat pracy szkoły.
Informacje zwrotne od w/w podmiotów zostały zebrane i dokładnie przeanalizowane . Wnioski płynące z analizy (diagnozy) utworzyły krótkoterminowe i długoterminowe plany pracy szkoły (plan rozwoju szkoły), które są konsekwentnie monitorowane i ewaluowane , przez co proces rozwoju szkoły nigdy się nie skończy ("szukanie złota na końcu tęczy..."). W ostatnim czasie Szkoła Podstawowa nr12 stanęła przed nowym wyzwaniem. W wyniku wprowadzonej reformy oświatowej i postępującego niżu demograficznego liczebność uczniów w naszej szkole drastycznie spadła . Chcąc utrzymać placówkę w obecnej strukturze podjęto działania zmierzające do utworzenia klas sportowych (atrakcyjna oferta dla dzieci z całej gminy) , oraz przyciągnięcia do szkoły dzieci spoza obwodu (urynkowienie usług oświatowych). W tym celu rozpoczęła się szeroko rozumiana promocja szkoły . Powstała szkolna internetowa strona www. , jak również CD-R , oraz barwny folder z informacjami o szkole . Placówka podejmuje coraz trudniejsze wyzwania, współorganizując międzynarodowe zawody sportowe oraz współpracując w ramach międzynarodowego programu Socrates- Comenius. Właściwe wywiązywanie się z zaplanowanych zadań podnosi renomę placówki w oczach obecnych i potencjalnych klientów szkoły.


Samorząd Uczniowski SP nr 12
- tworzy czteroosobowy zarząd wybierany we wrześniu każdego roku szkolnego przez uczniów klas IV – VI. W/w organizacja reprezentuje interesy wszystkich uczniów oraz uczestniczy w opiniowaniu ważniejszych spraw szkolnych( np. Regulamin Szkoły), organizuje zbiórki charytatywne, kiermasze zabawek, sprzętu sportowego, współorganizuje życie kulturalne szkoły, w ostatnich dwóch latach prowadził kawiarenkę dla rodziców funkcjonującą w czasie zebrań nauczycieli z rodzicami).
Na terenie placówki działa także LOP(Liga Ochrony Przyrody), która oprócz całorocznych działań profilaktycznych, zajmuje się organizacją całodniowych imprez pod nazwą ‘’Dzień Ziemi’’ i ‘’Sprzątanie Świata’’. Pozalekcyjną działalność szkoły uzupełnia funkcjonujący sklepik szkolny, a także zespolik folklorystyczny ‘’Reptusie’’, zespolik teatralny ‘’Scenka’’, zespolik wokalny ‘’Nutka’’ oraz UKS(Uczniowski Klub Sportowy) ‘’Gwiazda’’.
W/w klub organizuje zajęcia dla uczniów szkoły podstawowej, oraz absolwentów uczęszczających obecnie do gimnazjum, oraz szkół średnich . W sekcjach piłki nożnej i siatkówki rekreację uprawia obecnie około 75 dzieci i młodzieży.

Rada Rodziców
– w skład dziewiętnastoosobowej grupy wchodzą trzyosobowe rady klasowe oraz dyrektor szkoły. Zarząd tworzą: przewodniczący, jego zastępca, sekretarz oraz skarbnik. W/w organ od wielu lat współorganizuje i współuczestniczy w życiu szkolnym. Roczny budżet Rady Rodziców tworzą dobrowolne składki rodziców, a także zyski z organizacji imprez środowiskowych typu: zabawa karnawałowa, biesiada piwna ze śpiewem, festyn rekreacyjny. Członkowie Rady współorganizują wiele wycieczek w obrębie poszczególnych klas, jak również o zasięgu ogólnoszkolnym. Ogromne zaangażowanie rodziców uwidoczniło się w organizowaniu imprez środowiskowych dla mieszkańców dzielnicy. Są to festyny rekreacyjno - sportowe, biesiady ze śpiewem , zabawy karnawałowe . Również przygotowanie imprez klasowych i ogólnoszkolnych ("Pasowanie na ucznia kl.I" , "Andrzejki" , "Dzień Górnika" , "Wigilia" , "Dzień Matki" , "Święto Wiosny" , "Dzień Ziemi" , "Dzień Dziecka") nie może odbyć się bez pomocy rodziców. Rada rodziców brała i bierze czynny udział w pracach nad projektowaniem i aktualizowaniem najważniejszych dokumentów szkolnych: statutu szkoły , programu wychowawczego , regulaminu szkoły , regulaminu ustalania oceny zachowania i innych. Na wspólnym posiedzeniu Rady Rodziców z Radą Pedagogiczną określane są cele szkoły , oraz model absolwenta .
W szkole obowiązuje kontrakt opracowany i zawarty pomiędzy wszystkimi podmiotami szkoły. Oto jego treść :
I.Uczniowie są :
- systematyczni
- punktualni
- uczciwi
Uczniowie mają :
- szacunek do kolegów , nauczycieli , rodziców
Uczniowie :
- nie palą tytoniu ,
- nie piją alkoholu ,
- nie zażywają narkotyków
- nie niszczą mienia

II.Nauczyciele zobowiązują się :
- dbać o interesujące i motywujące sposoby nauczania
- dbać o bezpieczeństwo i dobrą atmosferę w klasie
- tak objaśniać zadania , aby uczniowie dokładnie je rozumieli
- przekazać swoje oczekiwania , cele , oraz system oceniania rodzicom i uczniom

III.Rodzice zobowiazują się :
- zapewnić właściwe warunki do nauki
- pomagać swojemu dziecku w wywiązywaniu się z obowiązków
- czuwać nad postępami dziecka , oraz utrzymywać kontakt ze szkołą
- regularnie i punktualnie posyłać dziecko do szkoły
- aktywnie wychowywać swoje dzieci (dawać pozytywny przykład)


Wizytówką szkoły są wcześniej wymienione zespoliki szkolne/patrz folder szkoły/, jak również tradycyjne i systematycznie organizowane imprezy pod nazwą:/patrz folder szkoły,strona www.CD/

Szkolny Przegląd Małych Form Teatralnych – odbywa się corocznie w dniu Święta Wiosny i angażuje prawie wszystkich uczniów. Nauczyciele organizujący imprezę rozwijają wyobraźnię i fantazję dzieci, uczą spostrzegawczości i obserwacji otaczającego świata, przełamują ich nieśmiałość i wyzwalają z kompleksów, wykształcają umiejętność wypowiadania się słowem, gestem i mimiką, wykształcają poczucie odpowiedzialności oraz oferują zabawę i odprężenie.

‘’Dzień Ziemi’’, ‘’Sprzątanie Świata’’ – głównymi celami w/w imprez są: budzenie umiłowania przyrody, docenianie piękna najbliższych okolic, czynny udział w podnoszeniu estetyki szkoły i otoczenia, umiejętność odpowiedzialnego zachowania się w parkach narodowych i rezerwatach, umiejętność zastosowania zdobytej wiedzy ekologicznej w życiu codziennym, osobisty wkład na rzecz poprawy stanu lasu i likwidowanie dzikich wysypisk śmieci.

Jasełka – wystawiane od siedmiu lat w szkole, przedszkolu, kościele oraz Szkole Specjalnej nr 7. Katecheci i rodzice angażujący się w przygotowania za cel stawiają sobie: ukierunkowanie dziecięcych uczuć i emocji , kształtowanie wrażliwości uczuciowej, umiejętność kontaktowania się z drugim człowiekiem, poznanie uzdolnień dziecka, rozszerzenie jego zainteresowań, wykształcenie umiejętności poszukiwania prawdy, oceny własnych zachowań, kształcenie pracowitości, wytrwałości i rzetelności.

’MINI CUP’’ – to cykliczny turniej międzyszkolny w grach i zabawach, oraz grach zespołowych. Organizatorzy imprezy chcą wykształcić w uczestnikach umiejętności: współdziałania w zespole, walki fair play, aktywnego uczestnictwa i świadomego podporządkowania się w celu osiągnięcia sukcesu, kulturalnego dopingu, poszanowania przeciwnika i sprzętu sportowego.

Turnieje Piłki Nożnej – od piętnastu lat Szkoła Podstawowa nr 12 jest organizatorem miejskich, rejonowych oraz wojewódzkich zawodów w mini piłce nożnej.
W zawodach miejskich uczestniczy corocznie 15 szkół tarnogórskich. W latach 1996-98 szkoła organizowała wyjazdy, oraz brała udział w wielkim międzynarodowym turnieju siatkówki w Rheine/Niemcy/.
Od 1996r. szkoła /UKS/ zajęła się selekcją reprezentacji szkół tarnogórskich, oraz przygotowaniem tej drużyny do międzynarodowych turniejów piłki nożnej.
Poszczególne ekipy występowały dotychczas w Anglii/1996r./, Danii/1997,1999r./,Walii/2000/, oraz w zorganizowanym przez Urząd Miejski w Tarnowskich Górach i SP nr 12 Międzynarodowym Turnieju Piłki Nożnej – Tarnowskie Góry 98. – W zawodach, które odbyły się na 2 boiskach w Reptach Śląskich i Strzybnicy wzięły udział ekipy z Anglii, Francji, Niemiec i Polski.
Szkoła wspólnie z rodzicami uczniów i Radą Dzielnicy ‘’Repty’’ zorganizowała część oficjalną i sportową na boisku p.Ryszarda Wojtachy.

Gazetka szkolna – ‘’Od nowiny do nowinki’’- redagowana jest od pięciu lat przez uczniów SP nr 12. Posiada stałe działy;’’Śladami historii’, ‘’Wywiady’’, ‘’Ekologia’’,’’Lubiane i czytane’’, ‘’Humor i rozrywka’’.
Do zamieszczenia swego artykułu w gazetce ma prawo każdy uczeń, rodzic, pracownik szkoły, jak również Rada Dzielnicy. Tworzenie gazetki pomaga w rozwijaniu umiejętności literackich, poznawaniu otaczającego świata i rozumieniu problemów związanych ze szkołą i środowiskiem.
Redaktorzy muszą wykazać się nie tylko spostrzegawczością, inwencją, ale także przebojowością w zdobywaniu potrzebnych informacji. Na swym koncie redaktorzy gazetki mają przeprowadzone wywiady z wybitnymi i ciekawymi ludźmi, chociażby z Parą Prezydencką.

DYDAKTYKA:

Szkoła Podstawowa nr 12 funkcjonuje w oparciu o następujące dokumenty wewnętrzne: statut szkoły, program wychowawczy, wewnętrzny system oceniania, szkolny zestaw programów nauczania, ramowy plan lekcji, zatwierdzony projekt organizacyjny, regulaminy.
Obowiązkowym językiem obcym nauczanym w szkole jest język angielski.


SZKOLNY PLAN NAUCZANIA DLA UCZNIÓW KL. IV-VI
UCZĘSZCZAJĄCYCH DO SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 12
W TARNOWSKICH GÓRACH



Przedmiot Blok Kl.IV KL.V KL.VI
Język polskiHistoriaPlastykaMuzyka 5111 5111 62--
(8) (8) (8)
Język angielski 3 3 2+(1)
Matematyka 4 4 4
Przyroda 3 3 3
Technika informatyka 1- -1 1+(1)1
W-F 3 3 3
Religia 2 2 2
Godz.do dyspozycji wych. 1 1 1
Godz.do dyspozycji dyrek. 3 3 3
R A Z E M 28 28 28

R A Z E M 84 godz.

Godziny do dyspozycji dyrektora:

Kl. IV - zajęcia w zespole dydaktyczno-wyrównawczym (2 godz/tyg.)
- zajęcia gimnastyki korekcyjno- kompensacyjnej(1 godz/tyg.)
Kl. V - zajęcia gimnastyki korekcyjno- kompensacyjnej(1 godz/tyg.)
- zajęcia edukacyjne – „Wychowanie do życia w rodzinie” (1godz./tyg.)
Kl. VI - zajęcia edukacyjne – „Wychowanie do życia w rodzinie” (1godz./tyg.)
- zajęcia edukacyjne - „J.angielski” (1godz./tyg.)
- zajęcia gimnastyki korekcyjno- kompensacyjnej(1 godz/tyg.)
- zajęcia edukacyjne – „Technika” – podział na grupy

Tarnowskie Góry 01.09.2002r.


SZKOLNY PLAN NAUCZANIA W KLASACH I-III
W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 12
W TARNOWSKICH GÓRACH W ROKU SZKOLNYM 2002/2003



Przedmiot Klasa I Klasa II Klasa III
Kształcenie zintegrowane 18 18 18
Religia 2 2 2
Godziny do dyspozycji dyrektora 4 4 4
RAZEM 24 24 24

RAZEM – 72 godziny

Godziny do dyspozycji dyrektora:
- zajęcia w zespole dydaktyczno-wyrównawczym (2 godz/tyg.)
- zajęcia gimnastyki korekcyjno- kompensacyjnej(1 godz/tyg.)
- zajęcia edukacyjne – kształcenie zintegrowane (1godz./tyg.)


Do osiągnięć dydaktycznych naszej małej szkoły należy zaliczyć:

Konkurs Rok szkolny Etap Miejsce
ChemicznyHistoriiJ.niemiecki J.polskiHistoria K.recytatorskiJ.niemieckiHistoriaChemiaJ.polskiHistoriaBiologiaJ.polskiHistoriaBiologia 92/93 94/95 95/96 96/97 97/98 98/99 99/2000 II II III II III III III II II II II II II II III - - laureat - - I miejsce laureat - - - - - - - -

W przeglądach rejonowych corocznie uczestniczą zespoliki: ‘’Nutka’’,’’Reptusie’’i ‘’Scenka’’. Grupy te zajmują czołowe lokaty na tym szczeblu współzawodnictwa.
W międzyszkolnych rozgrywkach sportowych szkoła zajmuje czołowe likaty w turniejach minisiatkówki i siatkówki, oraz piłki nożnej.

Tipsa en vn Wydrukuj



Szukaj Pomoc do wyszukiwania
Opublikowane
Archiwum

Uwagi dla redaktora
Wyślij list do redaktora

Kalendarz









buki


Szkoła Podstawowa nr 12 w ZSP3 Tarnowskie Góry
Redaktor naczelny:   Anna Bendkowska
Webmaster:   Anna Bendkowska
Współpracownicy:   Mariusz