Szkoła Podstawowa nr 12 Tarnowskie Góry
Piątek, 17 maja 2024 - 04:39
Strona tytułowa
Artykuły

« Poprzedni Następny »

"TELEWIZJA" - PRZYJACIEL CZY WRÓG


Anna Bendkowska 2003-03-13

Telewizja-najbardziej rozpowszechniony nałóg

W Polsce codziennie upija się ok.800 tysięcy ludzi ,zaś kilka milionów regularnie doprowadza się do stanu upojenia alkoholowego .Kilka tysięcy naszych rodaków ma problemy z narkotykami ,przeszło 20 milionów codziennie zatruwa swój organizm dymem tytoniowym. Wszystkie te używki rujnująco wpływają na nasz kraj .Pociągają one za sobą przeróżne choroby fizyczne i psychiczne ,setki tysięcy rozbitych i nieszczęśliwych rodzin ,tysiące bójek ,aktów wandalizmu ,wypadków samochodowych etc.
Od wielu lat najbardziej jednak rozpowszechnionym i destrukcyjnym nałogiem, któremu poddają się Polacy jest oglądanie telewizji .Telewizja ,sama w sobie jest jednym z wynalazków ludzkiego umysłu który może być wykorzystany zarówno w dobrych jak i złych celach. ,,Szklany ekran’’ mógłby być jednym z efektywniejszych narzędzi pokazywania pozytywnych wartości połączonych z dobrą rozrywką .Jednak nawet gdyby programy telewizyjne stanowiły jedno wielkie pasmo promocji dobra to i tak nadmierne patrzenie w telewizor nie byłoby korzystne dla duchowo-umysłowego jak również fizycznego stanu człowieka.
Do specyfiki telewizji należy przekazywanie kilku tysięcy następujących po sobie-bez przerwy w ciągu niespełna godziny ,obrazów i dźwięków .To zaś może uczynić z człowieka istotę bierną ,mało refleksyjną ,co z kolei pociąga za sobą obniżanie poziomu inteligencji i osłabienie sił twórczych .Wpływ jaki wywierają na człowieka mass media, a zwłaszcza telewizja nie sposób przecenić.
99% polskich domów jest wyposażonych jest w przynajmniej jeden odbiornik TV. Już w 1994 Ośrodek Badań Opinii Publicznej(OBOP) podawał ,że 44% polskich dzieci ma telewizor w pokoju ,w którym bawi się i odrabia lekcje ,35%-tam gdzie śpi .W połowie lat 90-tych XX w. Polska była trzecim co do wielkości europejskim rynkiem telewizji satelitarnej ,oprócz tego kraj nasz pokryła sieć prywatnych sieci telewizyjnych .Obecnie przeciętnie dorabiający Polak za około 60 zł przez 30 dni, może oglądać 100-150 kanałów TV. Jeszcze 10 lat temu OBPO donosił, że dorosły Polak spędza przed szklanym ekranem przeciętnie 2 godziny w dzień powszedni i 4 godziny w święta .W 2002 roku zdaniem OBOP Polacy oglądają TV ,już 4 godziny i 34 minuty codziennie ,w święta zaś nawet 6 i pół godziny na dobę .Jeśli trend ten będzie się utrzymywał, przeciętny Polak przed odbiornikiem przesiedzi prawie 15 lat całego swojego życia .Dla porównania ,warto przypomnieć ,że w rodzinach na rozmowę z dziećmi i małżonkiem poświęca się nie więcej niż kilkanaście minut dziennie .
Jaki wniosek można wyciągnąć z powyższych faktów?
Szklany ekran jest dziś dla setek milionów prawdziwym bożkiem ,który kształtuje poglądy ,codzienne zachowanie i obowiązujące mody .Trzeba by się więc zastanowić nad tym jak pokonać tego ,,domowego tyrana’’?!



Opracowała na podstawie czasopism (Wychowanie Przedszkolne, Gazeta Wyborcza i inne)
Maria Urbańczyk SP nr 12

Tipsa en vn Wydrukuj



Szukaj Pomoc do wyszukiwania
Opublikowane
Archiwum

Uwagi dla redaktora
Wyślij list do redaktora

Kalendarz









buki


Szkoła Podstawowa nr 12 w ZSP3 Tarnowskie Góry
Redaktor naczelny:   Anna Bendkowska
Webmaster:   Anna Bendkowska
Współpracownicy:   Mariusz