Szkoła Podstawowa nr 12 Tarnowskie Góry
Piątek, 17 maja 2024 - 07:26
Strona tytułowa
Artykuły

« Poprzedni Następny »

WSZYSTKO O KOTACH - ANIA W.


Anna Bendkowska 2003-05-07

Opowieści wyłącznie o kotach

Najstarsze świadectwo na to, że koty były zwierzętami domowymi pochodzi z Egiptu sprzed trzech i pół tysiąca lat. Spichlerze ze zbożem stanowiły łakomy kąsek dla niezliczonej wprost liczby gryzoni. Te z kolei były największym przysmakiem dziko żyjących kotów, które kuszone obfitością pożywienia zaczęły mieszkać w pobliżu osad ludzkich. Gryzonie zjadające zapasy zboża stanowiły prawdziwą plagę. Kiedy zorientowano się że koty doskonale radzą sobie ze szkodnikami, zaczęto obdarzać je szacunkiem a z czasem uznano za święte. Wprost nie do wiary, ale za bicie kota można było otrzymać surową karę.
Od niepamiętnych czasów koty budziły wielkie emocje, były kochane lub nienawidzone, mimo to nie wszyscy znają dzieje kotów i kocie opowieści.
Trudne czasy zapanowały dla kotów w Europie średniowiecznej, kojarzono je z czarownicami i złem.
W starożytnym Egipcie koty były strażnikami spichlerzy ze zbożem.

Egipskie bóstwo

W starożytnym Egipcie wierzono, że koty przynoszą szczęście, zdrowie i dobrobyt.
Egipcjanie bardzo szanowali koty. Przez dwa tysiące lat oddawali hołd bóstwu zwanemu Bastet. Bogini ta miała ciało kobiety i głowę kota.

Kot w świecie

Bez względu na to, gdzie się wybierzesz zawsze znajdziesz tam jakiegoś kota. Dlatego warto wiedzieć jak go nazywają w innych krajach :
Cat - po angielsku ,
Chat - po francusku ,
Gatto - po włosku ,
Neko - po Japońsku ,
Popoki - na Hawajach ,
Die Katze - w Niemczech ,
Mao - w Chinach ,
Ikati - tak mówią na niego Zulusi ,
Ko-yang-i -w Korei.

Skarb

Podobnie jak Egipcjanie, również starożytni Persowie, Grecy i Rzymianie wielbili koty. To właśnie z czasów starożytnych pochodzi większość najbardziej cenionych ras tych zwierząt. Przodkowie współcześnie żyjących kotów wywodzą się z Afryki. Jednak najbardziej podziwiany, a zarazem najbardziej tajemniczy był kot egipski.
W Egipskich piramidach zgromadzono więcej kocich mumii niż ludzkich.

Myśliwy

Kot uznawany jest za największego i najskuteczniejszego sprzymierzeńca człowieka w walce ze szczurami. Ktoś kiedyś policzył, że w średniowieczu w ciągu 6 lat jeden kot potrafił upolować 12480 szczurów, czyli dziennie chwytał 5 do6 szczurów. Trzeba przyznać że ta osoba która zadała sobie tyle trudu, i policzyła te wszystkie szczury ,sama pobiła niezły rekord.

Ciężkie czasy

W średniowieczu ceniono koty za zręczność w łapaniu gryzoni, ale ich sposób bycia i niezależna natura zawsze wzbudzały duży niepokój. Zaczęto kojarzyć koty z pogańskimi rytuałami i kultem diabła.

Nowe królestwo

W XIX wieku do Europy zaczęto sprowadzać nowe rasy kotów, które szybko zdobyły sobie należny szacunek. Najpierw pojawił się kot rasy angora o charakterystycznym długim futrze. Przybył on z Turcji. Później z Dalekiego Wschodu przywieziono koty perskie i syjamskie . Miały one wielu wielbicieli i były często hodowane. Obecnie bardzo popularne są wystawy tych zwierząt. Prezentuje się na nich ponad sto ras kotów. Wszyscy podziwiamy koty za ich piękno, inteligencję i niezależność, ale przede wszystkim za miłe pomrukiwanie przy głaskaniu.

Brakujące ogniwo

Kot domowy pochodzi od dzikich gatunków kotów. Jednakże niewiele wiemy o prehistorii tych zwierząt. Ciekawostką może być fakt odnalezienie przez brytyjskich paleontologów szczątków pierwotnego kota na jednej z wysp południowego wybrzeża Wielkiej Brytanii. „Kociątko” miało około 4 metrów długości, potężne szpony i ostre kły.

Kot w worku

Koty niszczą wszystko ostrymi pazurkami. Śpią godzinami i do tego są bardzo zagadkowymi samotnikami. A jednak wielu z nas uwielbia koty i czeka, aż w marcu ich głośne miauczenie nieomylnie ogłosi światu nadejście wiosny.

Niezrównany myśliwy

Jeżeli koty czymś zasłużyły na naszą sympatię, to właśnie swoją wyjątkową zręcznością w polowaniu na gryzonie. Zwinność, doskonały wzrok, cierpliwość i dobry węch, to najważniejsze cechy myśliwego. Ale jest jeszcze coś, co odróżnia dobrego myśliwego od przeciętnego... to talent. Nieprawdaż?

Wierni przyjaciele

Często mówi się, że kot jest samotnikiem i ma swoje tajemnice. To, z czego nie zdajemy sobie sprawy, to ogromna łatwość kotów do zaprzyjaźniania się, szczególnie jeśli mają ochotę pobawić się w „Berka”...

Wdzięk i gracja

Można wiele zarzucić kotom, ale na pewno nie można odmówić im wdzięku i elegancji. Widać, że mają szlachetne pochodzenie... no przynamniej kiedy chodzą.

Kochaj albo rzuć

Rozpieszczany kot, chociaż z natury samotnik, po wielu wiekach mieszkania z ludźmi pod jednym dachem, nauczył się radzić z nimi. Niektórzy tak dali się omamić swoim ulubieńcom, że zupełnie stracili rozeznanie, to tak naprawdę rządzi w ich domu.

Nie boję się byle kogo

Oswojony kot jest spokojny, miły i rozpieszczony, ale gdy przychodzi do polowania, potrafi pokazać swój instynkt łowcy. Zmienia się wówczas w potworną bestię, która potrafi przerazić każdego gryzonia. No, chyba że kot trafi na kogoś o równie dzikim usposobieniu.

Kocia zwinność

Koty są bardzo zwinnymi zwierzętami. Posiadają wyjątkowy zmysł równowagi i super refleks. Dzięki niemu zawsze spadają na cztery łapy.

Widzenie w ciemności

Żeby być kotem nie wystarczają pazury, długie wąsy i duża doza szczęścia. Należy mieć jeszcze świetny wzrok, który pozwoli widzieć w ciemności. Pomaga on w polowaniu na myszy. Jeśli nie ma się tak dobrego wzroku, lepiej poszukać sobie innego zajęcia.
napisała Ania Wojtacha z kl.3

Tipsa en vn Wydrukuj



Szukaj Pomoc do wyszukiwania
Opublikowane
Archiwum

Uwagi dla redaktora
Wyślij list do redaktora

Kalendarz









buki


Szkoła Podstawowa nr 12 w ZSP3 Tarnowskie Góry
Redaktor naczelny:   Anna Bendkowska
Webmaster:   Anna Bendkowska
Współpracownicy:   Mariusz