Szkoła Podstawowa nr 12 Tarnowskie Góry
Piątek, 17 maja 2024 - 06:03
Strona tytułowa
Artykuły

« Poprzedni Następny »

Od czego zależy i jak się kształtuje postawa ciała .


Anna Bendkowska 2003-05-07


Ja ,zdrowie ,ruch

Od czego zależy i jak się kształtuje postawa ciała .

Głównym filarem naszej struktury kostnej jest kręgosłup .Spełnia on nie tylko funkcję podporową lecz i ruchu .Funkcja podporowa wymaga solidnej stabilności ,zaś funkcja ruchowa znacznej ruchomości .Kręgosłup składa się z 24 kręgów .Poszczególne kręgi oddzielone są od siebie krążkami między kręgowymi ,które działają jak przeguby kuliste. Ruch kręgosłupa to suma ruchów jego poszczególnych części .Patrząc na kręgosłup z przodu lub z tyłu wygląda jak prosty kij ,z boku widać jednak cztery typowe krzywizny kręgosłupa. W odcinku szyjnym i lędźwiowym widzimy jego wygięcie do przodu (lordoza).W odcinku piersiowym i krzyżowym ku tyłowi (kifoza).
Krzywizny te zwiększają jego odporność na obciążenia i wstrząsy .Prosty kręgosłup o bardzo małych krzywiznach nie ma tych własności-narażony jest na przeciążenia i urazy .Zbyt silnie zaakcentowane krzywizny powodują skłonność do zmian zwyrodnieniowych .Wielkość krzywizn zależy od okresu rozwoju człowieka .Stabilność kręgosłupa zależy także od wiązadeł i mięśni .Układ prawidłowo napiętych mięśni czynnie oddziaływujący na postawę, chroni kręgosłup przed przeciążeniami ,uszkodzeniami i zmianami zwyrodnieniowymi.
Stała dbałość o układ mięśniowy jest więc niezbędnym warunkiem dla utrzymania prawidłowej postawy .Ponieważ nasz tryb życia nie tylko nie sprzyja wzmocnieniu mięśni lecz powoduje ich osłabienie ,musimy sami w sposób świadomy wyrabiać siłę i wytrzymałość tych zespołów mięśniowych.
Postawa ciała zmienia się w czasie całego życia człowieka .W okresie życia płodowego kręgosłup ma kształt litery ,,C’’. Noworodek ma już kręgosłup prosty ,który jest podatny na zmiany pozycji ciała .Przybranie pozycji stojącej stwarza warunki do powstania lordozy lędźwiowej .W okresie przedszkolnym stawy biodrowe ulegają całkowitemu wyprostowaniu,
wygięcie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym zanika ,brzuch staje się płaski.
Ruchy stają się swobodniejsze i płynniejsze .W wieku szkolnym u 7-latka niekorzystne zmiany w postawie ciała związane są ze zmianą trybu życia dziecka .Istota tej zmiany tkwi w przejściu ze swobodnego regulowanego przez dziecko wysiłku i odpoczynku ,do narzuconego kilkugodzinnego przebywania w pozycji siedzącej .Dlatego w tym okresie szczególnie ważna jest dbałość o zapewnienie dziecku właściwych warunków życia ,pracy i wypoczynku.
Zajęcia wychowania fizycznego prowadzone przez fachowców powinny stać się czynnikiem wyrównującym niedomagania tego okresu .Drugim krytycznym okresem w kształtowaniu postawy dziecka jest okres dojrzewania(dziewczyny 11-13,chłopcy 13-14).W okresie tym
zostaje zachwiana równowaga pomiędzy szybkością wzrostu szkieletu a rozwojem mięśni.
Wydłużone mięśnie są osłabione i nie są w stanie w pełni ustabilizować wyrośniętego,
chwiejnego kręgosłupa .Stan osłabienia siły mięśniowej trwa około 2 lat.
U człowieka dorosłego na zmiany postawy ciała maja wpływ :charakter pracy zawodowej, tryb życia ,powiększenie wagi ciała i inne .Im bardziej człowiek prowadzi mało ruchliwy tryb życia ,tym szybciej jego układ mięśniowy staje się niewydolny .W miarę upływu lat kręgosłup ulega skróceniu ,zesztywnieniu , tyłozgięciu .Wpływa to także niekorzystnie na prace wewnętrznych narządów .Tych zmian można w pewnym stopniu uniknąć ,w każdym razie je opóźnić.
Wymaga to jednak nieustannej pracy nad swoją aktywnością ruchową .Ci ,którzy potrafią się do tego zmobilizować zyskują niewspółmiernie dużo.
Cytat ,,Ruch może zastąpić niemal każde lekarstwo ,ale wszystkie leki razem wzięte nie zastąpią ruchu’’ (doktor W .Oczko)

Na podstawie książki pt. ,,Dbaj o prawidłową postawę ciała’’
Maria Urbańczyk

Tipsa en vn Wydrukuj



Szukaj Pomoc do wyszukiwania
Opublikowane
Archiwum

Uwagi dla redaktora
Wyślij list do redaktora

Kalendarz









buki


Szkoła Podstawowa nr 12 w ZSP3 Tarnowskie Góry
Redaktor naczelny:   Anna Bendkowska
Webmaster:   Anna Bendkowska
Współpracownicy:   Mariusz