Szkoła Podstawowa nr 12 Tarnowskie Góry
Piątek, 17 maja 2024 - 03:56
Strona tytułowa
Artykuły

« Poprzedni Następny »

JASEŁKA - INTEGRACJA


Anna Bendkowska 2003-03-10


COMENIUS - PROJEKT ROZWOJU SZKOŁY:



Wyzwanie dla rozwoju szkoły:
Wielokulturowość
Integracja
Współpraca z rodzicam”


JASEŁKA 2002 – integracja uczniów i współpraca z rodzicami.


Jasełka , czyli przedstawienie wydarzeń Bożonarodzeniowej Nocy wystawiane są od dziesieciu lat w: SP12- dla uczniów i ich rodziców, przedszkolu, Kościele św. Mikołaja oraz Szkole Specjalnej nr 7. Katecheci i rodzice angażujący się w przygotowania za cel stawiają sobie: ukierunkowanie dziecięcych uczuć i emocji , kształtowanie wrażliwości uczuciowej i tolerancji, wykształcenie umiejętności kontaktowania się z drugim człowiekiem, poznanie uzdolnień dziecka, rozszerzenie jego zainteresowań, wykształcenie umiejętności poszukiwania prawdy, oceny własnych zachowań, kształcenie pracowitości, wytrwałości i rzetelności a także pomoc w przełamywaniu tremy.

W październiku roku 2002 wspólnie z klasą trzecią podjęliśmy decyzję o przygotowaniu przedstawienia na Boże Narodzenie – Jasełek. Rozpoczęły się poszukiwania scenariusza odpowiedniego dla dzieci młodszych. W tym czasie dzieci z klasy trzeciej niecierpliwie oczekiwały na rezultat poszukiwań. Przeglądając różne propozycje Jasełek trafiłam na kilka ciekawych propozycji. Przedstawiłam je dzieciom i poprosiłam, by wybrały scenariusz, który podoba im się najbardziej. Wybór był jednomyślny, padł na Jasełka w których występowały postacie bajkowe: Calineczka, Pinokio, Smerfetka i wiele innych, obok Maryji, Józefa i Dzieciątko Jezus.
Dzieci były nimi zachwycone, więc mogliśmy rozpocząć przygotowania od podziału ról. Jak się okazało nie było to łatwe zadanie. Wszyscy uczniowie klasy III chcieli brać czynny udział w przedstawieniu. Szybko uporaliśmy się z tym zadaniem i role zostały rozdzielone. Udało się dopasować teksty w ten sposób, aby każdy z aktorów mógł dobrze opanować swoją rolę i by dobrze się czuł w niej.
I tak kolejno wyglądał podział ról: Maryją i Józefem zostali Antonina, Sara, Janek i Paweł ; całość rozpoczynała Marzena ; Dziewczynką z zapałkami była
Alina ; Pinokiem został Norbert ; Jasiem i Małgosią zostali Krzyś z Sandrą ; Smerfetką była Ania ; Czerwonym Kapturkiem – Kasia ; Pszczółką Mają – Basia ;
Calineczką – Karolina zaś Sierotką Marysią – Sandra ; dalej pojawia się Stary Rybak, którego odgrywa Michał i ostatni gość Dzieciątka Jezus to Daria w roli Kopciuszka ; następnie kolędę śpiewają Antonina z Kasią a całość kończy występ chłopaków: Mateusza, Michała i Adama. Z przyjemnością wysłuchałam kilku spostrzeżeń uczniów m.in. chłopaka ,który na co dzień bywa zwykle smutny -” moim marzeniem było wcielić się w tę rolę”.
No i zaczęło się. Nadszedł czas przygotowań i prób. Dzieci przygotowywały swoje role w domu przy pomocy ich rodziców, którzy zaangażowali się w przygotowanie Jasełek. Również rodzice przygotowywali stroje dla aktorów, wkładając w to dużo serca i poświęcając dużo swojego czasu. Stroje były piękne.
Gdy aktorzy wyuczyli się swoich ról rozpoczęliśmy przeprowadzanie prób w szkole. Tak minął nam miesiąc listopad i początek grudnia. Zbliżały się święta więc zaczęliśmy myśleć o dekoracji do przedstawienia. Pomysłów było wiele, lecz wybraliśmy taką, która najlepiej będzie pasowała do atmosfery Bożego Narodzenia.
Szczególnie sympatyczne elementy wystroju to zwierzęta wykonane z tektury przez panią Katarzynę Grabia - Respondek: krowa i owieczka. Pojawiła się także wielka płachta z namalowanym farbami olejnymi Betlejem, która była tłem całej dekoracji i wiele innych elementów.
Uczniowie z klasy VI utworzyli chór, który swym śpiewem ubogacił występ i pomagał aktorom w wykonywaniu utworów. Chciałam również wspomnieć o dwóch uczennicach klasy III, które przygotowały oprawę muzyczną: Kinga grająca na keybordzie i Monika na oboju. Można by jeszcze wymienić bardzo wiele uczniów pomagających w tym przedsięwzięciu, którzy na co dzień pozostają „w cieniu klasy”. Jutro piątek 21.12.02r.,dzień w którym po raz pierwszy dzieci wystąpią przed swoimi nauczycielami i kolegami. Towarzyszy im wielka trema, która bardzo szybko jednak mija. Dzieci dobrze przygotowane, pewne swoich możliwości choć podekscytowane swobodnie czują się na scenie. Przed występem pojawiła się oczywiście wspólna modlitwa.
Występ kończy się wielkimi brawami publiczności. Aktorzy z uśmiechem na twarzy, bardzo zadowoleni schodzą ze sceny.
Następnym razem uczniowie wystąpili przed swoimi rodzicami. Na widowni tłumy. Wszyscy rodzice przyszli obejrzeć swoje dzieci tym razem w roli aktorów. Występ znów zwieńczyły wielkie brawa.
Przygotowanie i wystawienie tego przedstawienia przed tak liczną publicznością pokazało, iż wszyscy aktorzy nabrali odwagi i pewności siebie.
To sprawiło, że dzieci podjęły decyzję o przedstawieniu Jasełek szerszej publiczności.
Ponieważ do tradycji Szkoły należy współpraca ze Szkołą Podstawową Specjalną nr 7 w Tarnowskich Górach, więc Pan Dyrektor zaproponował nasz występ. Zostaliśmy zaproszeni.
Teraz już z niecierpliwością czekaliśmy na ten dzień. Wreszcie nadszedł i pojechaliśmy występować.
Kiedy weszliśmy do szkoły od razu zauważyliśmy wielkie poruszenie i powiększający się tłum uczniów w sali gimnastycznej. Jak się póżniej okazało już na nas niecierpliwie czekali. Bardzo nas to ucieszyło. Ostatnie przygotowania w których pomaga nam nasza wychowawczyni pani Anna Bendkowska i zaczynamy występ.
Na koniec wszyscy biją nam brawa. To bardzo przyjemne, że swoim przybyciem i występem sprawiliśmy tyle radości naszym rówieśnikom.
Największą korzyścią tego występu było to, iż dzieci dostrzegły jak wiele dobrego mogą uczynić innym. Wystarczy włożyć w to całe swoje serce.


Małgorzata Łysik oraz uczniowie kl.III

Tipsa en vn Wydrukuj



Szukaj Pomoc do wyszukiwania
Opublikowane
Archiwum

Uwagi dla redaktora
Wyślij list do redaktora

Kalendarz









buki


Szkoła Podstawowa nr 12 w ZSP3 Tarnowskie Góry
Redaktor naczelny:   Anna Bendkowska
Webmaster:   Anna Bendkowska
Współpracownicy:   Mariusz