Årgång 12
Tisdagen den 18 mars 2025 - klockan 13:24
« Föreg. Nästa »


Honungsdagg


2019-09-03


Sensommarelände

Visst låter det vackert, honungsdagg, nästan lite poetiskt. Det tycks inte vara många som vet vad ordet betecknar men desto fler som vet hur det ser ut luktar och kladdar. 


Ni kanske har märkt det just när ni kommer in på skolgården eller på trottoarerna kring skolan får ni den där käslan av kladdighet nästan så skolsulorna sitter kvar.  För er som har bilar eller cyklar får små kladdiga fläckar på fordonen. Smutsigt har det också blivit. Även utanför ingången till matsalen kan ni märka det.

För att få veta vad det kan vara, för det tycks ha med träden att göra, vände vi oss till skolans biologilärare för svar. 
Då vi ställe frågan log de i mjugg och svarade:  Det är inget farligt det är bara BAJS!
De såg upprördheten i våra ögon men tröstade oss med att det är ingen fara och absolut inte farligt. Det vi observerat har bara delvis med träden att göra. Det handlar om bladlössen som finns i massor och suger stora mänger socker från träden för att få i sig energi. Det mesta av de får i sig är socker som de helt enkelt bajsar ut. Det finns som sagt ett mer  poetiskt namn på detta fenomen än bajs och det är honungsdagg. 

Eftersom det är socker som hamnar på backen är det kladdigt och damm och småskräp fastnar lätt i sockeret och det är det vi ser som smuts på gator, staket och fordon.
Vi undrade även varför produktionen är så hög just i år och det beror troligen på varmt och relativt torrt väder. Om det regnar rejält spolas smutsen bort.
Snart är det under alla förhållanden slut på honungsdaggen eftersom temperaturen sjunker och gör lössen mindre aktiva och och går i vintervila och förr eller senare kommer regnet.

Är då det här kladdet bra för något? Javisst nyckelpigor, andra inseketer och vissa fågelarter gillar löss liksom myror som äter sockret men inte lössen, så vi får väl stå ut. Det är särskilt lindar som vi har på Vasaskolan och björkar som drabbas.

Tipsa en vn Skriv ut



Nyheter

Fann 683 artiklar.

Rubrik   Författare   Publicerad

Flagga på halvstång   Emilsson   2025-02-12
Ståplats i matsalen    Olander   2025-02-05
Tjugo år efter tsunamin     2024-12-26
Det ljusnar     2024-12-21
En titt-in i nya, norra delen   Käll   2024-12-17
Traditionellt luciafirande     2024-12-13
Första snön 2024     2024-11-20
Välkommen till Vasaskolan     2024-07-05
Skrala resultat för niorna 2024.     2024-06-30
Mittendelen är nyöppnad!   Käll   2024-06-19
Sedvanligt utspark och massor av folk   Käll   2024-06-12
Säkert vårtecken vid Vasa     2024-05-16
Inget för dagens elever att bekymra sig över     2024-03-21
Livsfarligt     2024-01-30
Ytterligare en märkesdag för Vasa     2024-01-09
Vasaelev i årets julkalender   Käll   2023-12-07
Vasait tillkännagav Nobelpriset i fysik.     2023-10-03

« Föregående sida  Nästa sida »
Sök Sökhjälp
Publicerade
Arkiv

Tipsa redaktionen

Skicka insändare

DET HÄNDE IDAG

Tisdag 18/3
Ivan IV dör (18.03.1584)

Vasaskolans webbsida


GH


VA


Vasa Akademis hemsida

Gevaliensis
Ansvarig utgivare:   Arne Övrelid
Webmaster:   Arne Övrelid
Redaktion:   Albin, Lukas, Elina, Emma, Elin, Olle, Tove, Patrik, Daniel, Petter, Julia, Clara, Tilde, Lisa