Årgång 12
Fredagen den 16 maj 2025 - klockan 13:50
« Föreg. Nästa »


Det man inte har i huvudet finns på expeditionen


2016-02-23


Det finns många mer eller mindre underliga ordspråk i det svenska språket. Ett av de allmänt kända är: "Det man inte har i huvudet det har man i benen". Det betyder ungefär att om man inte kommer ihåg allt så får man gå tillbaka och hämta det man inte haft i huvudet,  man använda sina ben för att man är glömsk.

Vid Vasaskolan hade man ett problem för ett antal år sedan. Fler personer än det samlade antalet elever vid skolan åt i matsalen varje dag. Förutom skolans elever var det gamla elever och elever från andra skolor i Gävle som valde vår matsal. Dåtidens skolförvaltning tog krafttag och inköpte, säkert för stora pengar, en tallriksautomater för att få bort friätarna.
För att systemet skall fungera skall varje Vasaelev som vill ha sin skollunch dra sitt kort i automaten för att då sin tallrik. Inget kort ingen tallrik! Den som inte har det i huvudet borde alltså använda benen och gå hem och hämta sitt kort.

Det är kartans bild men verkligheten är en helt annan. Om du glömt ditt kort får du lite besvär men inte blir du utan mat. Det är bara att gå till expeditionen eller biblioteket så får du en lunchkupong att visa upp i matsalen. 
Det finns många skäl till varför man hämtar en matkupong, man kan tillfälligt glömt sitt kort eller tappat/ förstört kortet och vill inte betala 50 kr för ett nytt just nu och då kan det bli många kuponger. Man kanske vill äta lunch med en kompis som inte går på skolan, någon bekant eller så har man något annat skäl. Antalet kuponger som delas ut varje dag är mycket skiftande men tycks ligga mellan ett tiotal till upp mot 30.

Genom lunchkupongen har man löst ett problem på en enkelt sätt utan att någon elev blir missnöjd, men är det en rimlig uppgift för personalen att dela ut kuponger slarvare som inte haft allt i huvudet men borde kunna använda benen som ordspråket säger.



Tipsa en vn Skriv ut



Nyheter

Fann 683 artiklar.

Rubrik   Författare   Publicerad

Flagga på halvstång   Emilsson   2025-02-12
Ståplats i matsalen    Olander   2025-02-05
Tjugo år efter tsunamin     2024-12-26
Det ljusnar     2024-12-21
En titt-in i nya, norra delen   Käll   2024-12-17
Traditionellt luciafirande     2024-12-13
Första snön 2024     2024-11-20
Välkommen till Vasaskolan     2024-07-05
Skrala resultat för niorna 2024.     2024-06-30
Mittendelen är nyöppnad!   Käll   2024-06-19
Sedvanligt utspark och massor av folk   Käll   2024-06-12
Säkert vårtecken vid Vasa     2024-05-16
Inget för dagens elever att bekymra sig över     2024-03-21
Livsfarligt     2024-01-30
Ytterligare en märkesdag för Vasa     2024-01-09
Vasaelev i årets julkalender   Käll   2023-12-07
Vasait tillkännagav Nobelpriset i fysik.     2023-10-03

« Föregående sida  Nästa sida »
Sök Sökhjälp
Publicerade
Arkiv

Tipsa redaktionen

Skicka insändare

DET HÄNDE IDAG

Fredag 16/5
Florens blir republik (16.05.1527)

Vasaskolans webbsida


GH


VA


Vasa Akademis hemsida

Gevaliensis
Ansvarig utgivare:   Arne Övrelid
Webmaster:   Arne Övrelid
Redaktion:   Albin, Lukas, Elina, Emma, Elin, Olle, Tove, Patrik, Daniel, Petter, Julia, Clara, Tilde, Lisa