Pismo uczniów gimnazjum w Dobrzyniu nad Wisłą
Wtorek, 17 maja 2022 - 09:43
Strona tytułowa
Artykuły

« Poprzedni Następny »

11 LISTOPADA DNIEM NIEPODLEGŁOŚCI NARODOWEJ

11 LISTOPADA
DNIEM NIEPODLEGŁOŚCI NARODOWEJ


Weronika Wojtowicz, Asia Brzezińska 2009-11-09


Każdego roku 11.listopada obchodzimy w Polsce najważniejsze wydarzenia w historii naszego kraju- Święto Niepodległości. Jest to dzień wolny od szkoły, pracy. To nasze święto... święto Polaków.

W 1795 roku podczas III rozbioru Polski przez Austrię, Prusy i Rosję nasz kraj zniknął z map świata po prostu przestał istnieć, na 123 lata.

Ludność polska była wywożona do innych państw i zmuszona do ciężkiej pracy. Nie mogła uczyć się mówić i czytać po polsku. Lecz Polacy nigdy nie zapomnieli o swej ojczyźnie.

Podczas niewoli nasi rodacy, próbowali poprzez porywy powstańcze, przywrócić Polsce niepodległość. Te powstania tłumione były przez zaborców. Dopiero, gdy w 1914 roku wybuchła I Wojna Światowa, dla Polaków była to jedyna okazja, aby wyzwolić się z niewoli. Wojna trwała 4 lata. Przez ten cały czas Polacy myśleli w jaki sposób mogliby odzyskać swój kraj.

Aż tu nagle, 11listopada 1918 rok... marszałek Polski i dowódca Legionów Polskich Józef Piłsudski przejął władzę w kraju i dzięki niemu Polska po 123 latach odzyskała swą ukochaną i wymarzoną Niepodległość.

Teraz żyjemy w wolnym kraju i jest to dla nas zupełnie naturalne .

Wiemy jednak, że nie zawsze tak było, mówimy po polsku i chodzimy do szkoły, bez ukrywania się czytamy książki i nie boimy się czy dożyjemy jutra. Mamy gdzie mieszkać i żaden wróg nam tego domu nie odbierze.

P.S.
Pamiętajmy o tym wydarzeniu, ponieważ gdyby wtedy patrioci nie zaczęli działać, nie byłoby nas ani naszego kraju i ojczyzny, którą jest POLSKA.
Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Szukaj Pomoc do wyszukiwania
Opublikowane
Archiwum

Uwagi dla redaktora
Wyślij list do redaktora

Kalendarz

Webvoter

Miasto i Gmina Dobrzyń: www.dobrzyn.pl

Dobrzyn upon Vistula


NAWOJKA
Redaktor naczelny:   Wiktoria Jankowska
Webmaster:   Elżbieta Wierzbicka
Współpracownicy:   Klaudia , Dominika, Marta , Wiktoria, Paulina, Aleksandra, Wiktoria, Dominika , Oliwier, Elżbieta, Iga , Igor