Pismo uczniów gimnazjum w Dobrzyniu nad Wisłą
Wtorek, 17 maja 2022 - 10:31
Strona tytułowa
Artykuły

« Poprzedni Następny »


Wywiad z hodowcą berneńskich psów pasterskich


Paulina Witkowska 2011-10-24


Paulina Witkowska : Witam Pana. Bardzo interesuję się psami, chciałabym zdobyć wiedzę na temat pasterskiego psa berneńskiego. Czy mógłby Pan opowiedzieć o tej rasie ? Wspomnę tylko, że myślę o kupnie takiego psa. Proszę pomóc mi podjąć właściwą decyzję.
Artur Szczygielski: Proszę pytać. Z chęcią podzielę się wiedzą.
P.W.: Skąd pochodzi ta rasa ?
A.S : Są to psy wywodzące się ze Szwajcarii. Bardzo przyjazne dla ludzi, dla dzieci, jak również dla zwierząt.
P.W.: Czy Berneńczyki mogą mieszkać w domu?
A.S.: Mogą mieszkać w domu, ale muszą być wyprowadzane na spacery. Uwielbiają ruch i zabawę.
P.W.: Ile ruchu dziennie wymaga Berneńczyk ?
A.S.: Berneńczyk generalnie jest takim ,, misiem '', który wydawałby się, że nie potrzebuje ruchu. Okazuję się, że długie spacery wpływają korzystnie na jego sprawność i dobre samopoczucie.
P.W.: Jaki jest ich stosunek do ludzi, a jaki do zwierząt ?
A.S.: Psy tej rasy są łagodne i przyjazne w stosunku do ludzi. Tolerują dzieci i są wobec nich ostrożne, cierpliwe i opiekuńcze. Nie są agresywne w stosunku do gości, przechodniów czy innych zwierząt. Mimo to posiadają instynkt stróża. Wymagają bliskiego kontaktu z człowiekiem, a pozbawione otoczenia ludzi stają się lękliwe.
P.W.: A jeśli chodzi o ich zdrowie ?
A.S.: Jest to rasa, która podobnie jak inne, również choruje. Przy doborze hodowlanym kierujemy się nie tylko urodą tych psów, ale uwzględniamy kondycję zdrowotną ich przodków. Dla mnie najważniejsze jest zdrowie pieska. Zdrowie matki to także w przyszłości zdrowe, piękne i słodkie potomstwo.
P.W.: Czy ta rasa jest popularna w Polsce ?
A.S.: I tak, i nie. Zdarza się, jak chodzę z Berneńczykiem po mieście, to często ktoś pyta:  ,,Co to za pies ? Taki ładny''. Natomiast jeżeli popatrzymy na ogłoszenia, np. w prasie, to nie powinniśmy mieć problemów z zakupem. Wybór wśród szczeniąt jest duży.
P.W.: A za granicą ?
A.S. : W ostatnich latach odnotowauję się wzrost zainteresowania tą rasą. W USA istnieje nawet ,, Klub Bernenskiego Psa Pasterskiego ''.
P.W.: Ile lat żyje taki pies i jak znosi klimat w Polsce?
A.S.: Berneńczyki żyją około 7-8 lat. Jest to mało jak dla psów o podobnej wielkości. Tak jak mówiłem wcześniej, ta rasa wywodzi się ze Szwajcarii, gdzie tereny są wysokogórskie, dlatego jest wrażliwa na wysokie temperatury. Klimat w Polsce raczej mu służy.
P.W.: Co Panu najbardziej podoba się w tej rasie ?
A.S.: Podoba mi się to, że bardzo dobrze czują się w domu, w gronie rodzinnym, a także są znakomitymi stróżami, sprawdzają się w terapii z chorymi i pracują z osobami niepełnosprawynymi. Nadają się do szkolenia na psy towarzyszące, tropiące, ratownicze i zaprzęgowe. Ze względu na wagę rzadko startują w konkursach sprawnościowych.
P.W.: Dziękuję za miły i interesujący wywiad. Zachęcił mnie Pan do kupna pieska. Decyzję już podjęłam. Myślę, że to będzie dobry wybór, a moja rodzina będzie zachwycona.
A.S.: Dziękuję.
Wywiad z hodowcą przeprowadziła
Paulina Witkowska ;-)

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Szukaj Pomoc do wyszukiwania
Opublikowane
Archiwum

Uwagi dla redaktora
Wyślij list do redaktora

Kalendarz

Webvoter

Miasto i Gmina Dobrzyń: www.dobrzyn.pl

Dobrzyn upon Vistula


NAWOJKA
Redaktor naczelny:   Wiktoria Jankowska
Webmaster:   Elżbieta Wierzbicka
Współpracownicy:   Klaudia , Dominika, Marta , Wiktoria, Paulina, Aleksandra, Wiktoria, Dominika , Oliwier, Elżbieta, Iga , Igor