Pismo uczniów gimnazjum w Dobrzyniu nad Wisłą
Środa, 18 maja 2022 - 12:25
Strona tytułowa
Artykuły

« Poprzedni Następny »


Wydarzenie stulecia!


Magdalena Pawłowska 2011-05-06

Obrazek:polskalokalna.pl


Jak już wiemy, dnia 29 kwietnia (piątek), odbył się królewski ślub młodej pary w Londynie. Książę William wziął sobie za żonę Catherine Middleton. Jest to dziewczyna bądź, co bądź zamożna, ale klasy średniej. Nie posiada korzeni arystokratycznych i błękitnej krwi w żyłach. Jednak Kate swoją naturalnością i nienagannymi manierami szybko rozwiała wszelkie wątpliwości. Przed ceremonią królowa Elżbieta II nadała narzeczonym tytuły szlacheckie. Formalnie to książę i księżna Cambridge.
Zaślubiny odbyły się w Opactwie Westminsterskim. Od godziny 10 zjeżdżali się goście (William i Kate zażyczyli sobie, żeby zamiast prezentów wpłacić pieniądze na cele charytatywne). Sławne gwiazdy, (które przynoszą Wielkiej Brytanii sławę i pieniądze), jakie pojawiły się na ślubie to m.in.: David i Victoria Beckhamowie, John Elton ze swoim partnerem i Rowan Atkinson.
Pierwszy przed Opactwem zjawił się książę William z bratem księciem Harrym, zabytkowym rolls royce`em. Następna była  matka Katy, Carole Middleton. Potem nadjechał książę Karol (ojciec pana młodego) i jego druga żona Camilla. Zaraz po nich przyjechała królowa Elżbieta II (babcia Williama) i Filip. Nie obyłoby się bez druhn i drużby (druhną panny młodej była jej młodsza siostra  Pippa) oraz gości z pałacu.
Przed godziną 11 przyjechała Kate ze swoim tatą Michaelem, który prowadził ją do ołtarza. Suknia jej była pilnie strzeżonym dziełem. Szyto ją ręcznie, igły zmieniając co 3 godziny (żeby cały czas były ostre), a ręce myto co pół godziny, żeby nie skazić bieli (suknia była koloru kości słoniowej).
Młodzi na początku mszy złożyli przysięgę małżeńską (ślubu udzielał abp Rowan Williams). Katy przysięgała: "miłość, pocieszenie, szacunek i wsparcie w chorobie i zdrowiu". Co nas w tym najbardziej dziwi, to to, że nasza księżna nie przysięgła posłuszeństwa! Czyżby było to nawiązanie do wydarzenia sprzed 30 lat, kiedy matka Williama, Lady Diana wychodziła za jego ojca Karola? Miejmy nadzieję, że nie. Dlatego młodzi przed ważnym dla nich wydarzeniem podpisali intercyzę. Jeżeli Kate zażąda rozwodu nie dostanie nic, a jeśli będą mieli dzieci, zostaną one własnością rodziny królewskiej. Oczywiście Catherine będzie mogła spotykać się z dziećmi o każdej porze, ale nie będzie mogła wpływać na ich wychowanie.
Może niektórzy nie wiedzą, ale tylko Kate nosi obrączkę. Książę William zamiast pierścionka z kruszcu nosić będzie złoty królewski sygnet.
Po pięknej uroczystości zaślubin młoda para pojechała karocą do Pałacu Buckingham, gdzie na balkonie wraz z rodziną królewską wyszli pomachać licznie zebranej ludności oraz publicznie się pocałować (były to dwa pocałunki; w tradycji brytyjskiej długość pocałunku znaczy ile będzie trwało małżeństwo). Wczesnym popołudniem odbyła się uroczystość organizowana przez królową Elżbietę II. Wieczorem zaś książę Karol wyprawił przyjęcie na cześć młodej pary. Na później przewidziane były tańce.

Gdzie książę William poznał swoją wybrankę?
Oboje znaleźli się w tym samym akademiku Marlborough College w Wiltshire. Kate była wtedy oficjalną Miss Akademika (nietrudno ją było wtedy zobaczyć). Złośliwi twierdzą, że Kate zawsze marzyła o księciu i dlatego zapisała się do tego samego akademika co on. Miłość zakwitła dopiero w 2002 roku 27 marca na charytatywnym pokazie mody. William zobaczył ją na wybiegu. Dziewczyna w przezroczystej sukience wzbudziła w nim ciekawość.

Wrażliwa jak Diana?
Królowa ludzkich serc, tak nazywana była księżna Diana. Pomagała potrzebującym oraz darzyła wszystkich ogromnym ciepłem. A Kate? Na pewno jest w niej coś z Lady Diany. Łatwo nawiązuje kontakty z ludźmi i jest wrażliwa. Jest coś jeszcze co rzuca się w oczy: podobny styl ubierania się!

Wyślij artykuł do znajomego:     WydrukujSzukaj Pomoc do wyszukiwania
Opublikowane
Archiwum

Uwagi dla redaktora
Wyślij list do redaktora

Kalendarz

Webvoter

Miasto i Gmina Dobrzyń: www.dobrzyn.pl

Dobrzyn upon Vistula


NAWOJKA
Redaktor naczelny:   Wiktoria Jankowska
Webmaster:   Elżbieta Wierzbicka
Współpracownicy:   Klaudia , Dominika, Marta , Wiktoria, Paulina, Aleksandra, Wiktoria, Dominika , Oliwier, Elżbieta, Iga , Igor