Pismo uczniów gimnazjum w Dobrzyniu nad Wisłą
Czwartek, 8 czerwca 2023 - 06:48
Strona tytułowa
Artykuły

« Poprzedni Następny »

Wycieczka do Włoch

Wycieczka do Włoch


Weronika Bartoszewska 2015-05-30


W dniach 17 – 23 maja 2015 roku grupa uczniów z naszego gimnazjum pod opieką pani Marzanny Nowak-Cak zwiedzała Włochy.

W pierwszym dniu naszego pobytu na ziemi włoskiej pojechaliśmy do Monte Cassino. Odwiedziliśmy tam Polski Cmentarz Wojenny  oraz opactwo Benedyktynów.  Było to dla nas duże przeżycie  wiedząc, że właśnie  tutaj walczyli polscy żołnierze w czasie II Wojny Światowej. Na grobie generała Władysława Andersa złożyliśmy  symboliczną wiązankę kwiatów.

Po południu zawitaliśmy do Rzymu. W tym dniu mieliśmy zaplanowane zwiedzanie Rzymu barokowego. Obejrzeliśmy: Bazylikę św. Piotra, Panteon, Fontannę  4 rzek, Schody Hiszpańskie oraz Fontannę di Trevi.  Są to naprawdę przepiękne  zabytki,  którymi zachwycają się tysiące osób. Nam również bardzo się podobały. Piękne rzymskie budowle zachwycają swoim urokiem,  jednak mnie najbardziej urzekły stare zabytkowe kamieniczki z wąskimi uliczkami, które są po prostu przepiękne.

W Bazylice św. Piotra kilka chwil spędziliśmy przy grobie Świętego Jana Pawła II. Modliliśmy się. Było to bardzo wzruszające przeżycie.

Następnego dnia, od samego rana, wyruszyliśmy na spotkanie z papieżem Franciszkiem na placu św. Piotra. To niesamowite, że mogliśmy Go zobaczyć, usłyszeć Jego głos. Po audiencji generalnej nasza grupa „podbijała” starożytny Rzym. Gigantyczne Koloseum i  ruiny Forum Romanum zrobiły na nas ogromne wrażenie. Na wieczór wybraliśmy się nad morze. Poznaliśmy tam kilku Włochów.  Z całą pewnością mogę  stwierdzić, że są oni najmilszym narodem jaki znam.

Piątego dnia naszej podróży wybraliśmy się do pięknej Florencji. Mimo, że warunki atmosferyczne nie były sprzyjające z powodu padającego deszczu,  zobaczyliśmy wspaniałe  budowle m.in. Kościół św. Krzyża, Katedrę  Santa Maria del Fiore, Most Złotników oraz kopie rzeźby Michała Anioła, która przedstawia biblijnego Dawida.

Ostatni dzień wycieczki spędziliśmy w Wenecji, mieście, które się położone jest  na 118 wyspach. Liczne kanały i małe mosty są bardzo urokliwe. Najbardziej zdziwił mnie fakt, że w tym mieście nikt nie posiada samochodów oraz skuterów. Nie ma prześcigania się w tym kto ma lepszy samochód, tylko kto ma lepszą łódkę. :)

Wycieczka była bardzo udana, pełna niesamowitych przeżyć. Zwiedziliśmy piękne miasta oraz poznaliśmy wiele ciekawych osób. Niestety mogłaby potrwać trochę dłużej, ale mamy nadzieję, że wrócimy tam jeszcze nie raz.


Wyślij artykuł do znajomego: WydrukujSzukaj Pomoc do wyszukiwania
Opublikowane
Archiwum

Uwagi dla redaktora
Wyślij list do redaktora

Kalendarz

Webvoter

Miasto i Gmina Dobrzyń: www.dobrzyn.pl

Dobrzyn upon Vistula


NAWOJKA
Redaktor naczelny:   Wiktoria Jankowska
Webmaster:   Elżbieta Wierzbicka
Współpracownicy:   Klaudia , Dominika, Marta , Wiktoria, Paulina, Aleksandra, Wiktoria, Dominika , Oliwier, Elżbieta, Iga , Igor