Pismo uczniów gimnazjum w Dobrzyniu nad Wisłą
Czwartek, 8 czerwca 2023 - 07:58
Strona tytułowa
Artykuły

« Poprzedni Następny »


Obchody Wszystkich Świętych w Dobrzyniu


2009-11-02


Dzień 1 listopada cmentarz parafialny w Dobrzyniu.
Jest piękna, słoneczna choć trochę mroźna pogoda. Od samego rana wzmożony ruch.Tłumy ludzi z wiązankami i doniczkami chryzantem wchodzą na cmentarz.

Wiązanki i kwiaty kładą na groby swoich bliskich. Zapalają znicze i w skupieniu modlą się za dusze zmarłych. W miarę upływu czasu odwiedzających groby przybywa.

Cmentarz z godziny na godzinę pięknieje. Choć są na cmentarzu groby zapomniane i zaniedbane, to tego dnia także i na nich ktoś położył kwiaty i zapalił znicz.

Godzina 12:00. W kaplicy cmentarnej miejscowy proboszcz odprawia mszę za dusze zmarłych. Przybyli gromadzą się w kaplicy i wokoł niej by wspólni modlić się. Po mszy cmentarz jakby trochę pustoszeje. Lekko przemarznięci ludzie udają się całymi rodzinami na wspólny posiłek.

Ponownie wracam tu po południu. Nadal jest duży ruch. Szybko zapada zmrok. Teraz dopiero na cmentarzu jest pięknie. Z daleka widać palące się znicze a w nozdrza wpada zapach steryny.

Mimo coraz późniejszej pory, ludzie nadal przybywają na cmentarz. Niektórzy stoją przy grobach, inni spacerują grupkami i w ciszy i spokoju oddają hołd zmarłym. jest już późno, opuszczam miejscowy cmentrz mówiąc " do zobaczenia za rok".

hogita ;-)

Skomentuj Wyślij artykuł do znajomego: Wydrukuj


Szukaj Pomoc do wyszukiwania
Opublikowane
Archiwum

Uwagi dla redaktora
Wyślij list do redaktora

Kalendarz

Webvoter

Miasto i Gmina Dobrzyń: www.dobrzyn.pl

Dobrzyn upon Vistula


NAWOJKA
Redaktor naczelny:   Wiktoria Jankowska
Webmaster:   Elżbieta Wierzbicka
Współpracownicy:   Klaudia , Dominika, Marta , Wiktoria, Paulina, Aleksandra, Wiktoria, Dominika , Oliwier, Elżbieta, Iga , Igor