Pismo uczniów gimnazjum w Dobrzyniu nad Wisłą
Wtorek, 17 maja 2022 - 09:02
Strona tytułowa
Artykuły

« Poprzedni Następny »


Anoreksja


Julia Tarnicka, Katarzyna Krajewska 2013-09-27


Każda dziewczyna chciałaby mieć taką figurę jak Coco Chanel (najsłynniejsza modelka świata), lecz nie spodziewała się konsekwencji z tego co robi.

 

Anoreksja jest jedną z najgroźniejszych chorób w zaburzeniu odżywiania się. Największe zagrożenie zachorowaniem dotyczy wieku między 14 a 18 rokiem życia. Po raz pierwszy opisał to zaburzenie w XVII wieku Richard Morton. Kobiety , które są w trakcie przemiany często patrzą w lustro, czekając na efekty odchudzania, co powoduje, że wydaje im się, że są otyłe. Anoreksja zaczyna się od zwykłego przejścia na dietę. Na początku rezygnuje się z jedzenie słodyczy. Przynosi to efekty np. 2 kg wagi mniej. Lecz to jeszcze jest za mało. Rezygnuje się z deserów i niezdrowych rzeczy. Zaczyna się uprawianie sportów np. bieganie i chodzenie na siłownie itp.

Chorzy często rezygnują ze spożywania mięsa lub przechodzą na wegetarianizm. Ilości przyjmowanego pożywienia ulegają znacznemu zmniejszeniu, co prowadzi do spadku masy ciała, często o ponad 15%. Zachowania osób cierpiących na anoreksję różnią się. Anoreksja często przeplata się lub też całkowicie przekształca się w żarłoczność (bulimię), gdzie często występują: prowokowanie wymiotów, zażywanie dużych ilości środków przeczyszczających i moczopędnych oraz wyczerpujące ćwiczenia fizyczne. Obecnie rozpoznaje się tzw. niezidentyfikowany typ anoreksji, której źródłem są media, powodujące nienaturalne postrzeganie ludzkiego ciała i zaniżające samoocenę młodzieży.

 

ciekowostka

,,W niektórych krajach próbuje się uregulować prawnie kwestię promowania anoreksji w mediach. Zgromadzenie narodowe we Francji w 2008 roku przyjęło ustawę nakładającą karę 35 tys. euro i dwóch lat więzienia za zachęcanie kobiet do ekstremalnej diety oraz 45 tys. euro i trzech lat więzienia, jeśli skutkiem anoreksji będzie śmierć. Podobne rozwiązania prawne proponowane są także w innych krajach.”

Wikipedia wolna encyklopedia

 


Wyślij artykuł do znajomego:     WydrukujSzukaj Pomoc do wyszukiwania
Opublikowane
Archiwum

Uwagi dla redaktora
Wyślij list do redaktora

Kalendarz

Webvoter

Miasto i Gmina Dobrzyń: www.dobrzyn.pl

Dobrzyn upon Vistula


NAWOJKA
Redaktor naczelny:   Wiktoria Jankowska
Webmaster:   Elżbieta Wierzbicka
Współpracownicy:   Klaudia , Dominika, Marta , Wiktoria, Paulina, Aleksandra, Wiktoria, Dominika , Oliwier, Elżbieta, Iga , Igor