Pismo uczniów gimnazjum w Dobrzyniu nad Wisłą
Sobota, 10 czerwca 2023 - 10:59
Strona tytułowa
Artykuły

« Poprzedni Następny »

Andrzejki

Andrzejki


Natalia Wilińska 2014-11-28


Andrzejki inaczej Jędrzejki lub Jędrzejówki jest to wieczór wróżb wyprawiany w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja, który jest patronem Szkocji, Grecji i Rosji. Dzień ten przypada na końcu lub na początku roku liturgicznego. Andrzejki są ostatnią okazją do zorganizowania ostatnich imprez przed rozpoczynającym się adwentem. Kiedyś wróżby andrzejkowe miały charakter głownie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla kobiet niezamężnych. Męskim odpowiednikiem andrzejek były katarzynki. Niegdyś wróżby odprawiano tylko indywidualnie, później robiono to w grupach obojga płci.Kilka wróżb andrzejkowych i zabiegów magicznych:

1. Wosk przelany do wody przez klucz symbolizuje poznanie tajemnic naszego życia. Z powstałego kształtu odczytujemy naszą przyszłość.

2. Dziewczyny rzucają buta za siebie. Odwrócony do drzwi noskiem zapowiadał szybkie wyjście za mąż.

3. Należy obrać jabłko, aby powstała cała obierka. Następnie rzucamy ją za siebie. Kształt obierki oznacza pierwszą literę imienia przyszłego męża.

4. Co przyśniło się w wigilię świętego Andrzeja, to miało się spełnić.

5. Wieczorem panny wychodziły na podwórko i ze słomianego dachu wyrywały garść słomek. Jeśli była ich parzysta ilość, wróżyło to szybkie zamążpójście.

6. Dziewczyny zdejmują lewego buta, który but pierwszy dojdzie do drzwi, ta dziewczyna wyjdzie za mąż.

7. Dziewczyny gotują kluski myśląc o ukochanym, której kluska pierwsza wypłynie na wierzch, ta pierwsza wyjdzie za mąż za tego, o którym myślała.

8. Ścinamy kilka gałązek wiśni i wstawiamy do wazonu z wodą. Jeśli choć jedna gałązka wypuści listki na Boże Narodzenie, zapowiada się szybkie małżeństwo z wielkiej miłości.

 


Wyślij artykuł do znajomego: WydrukujSzukaj Pomoc do wyszukiwania
Opublikowane
Archiwum

Uwagi dla redaktora
Wyślij list do redaktora

Kalendarz

Webvoter

Miasto i Gmina Dobrzyń: www.dobrzyn.pl

Dobrzyn upon Vistula


NAWOJKA
Redaktor naczelny:   Wiktoria Jankowska
Webmaster:   Elżbieta Wierzbicka
Współpracownicy:   Klaudia , Dominika, Marta , Wiktoria, Paulina, Aleksandra, Wiktoria, Dominika , Oliwier, Elżbieta, Iga , Igor