Pismo uczniów gimnazjum w Dobrzyniu nad Wisłą
Czwartek, 19 lipca 2018 - 17:22
Strona tytułowa
Artykuły

« Poprzedni Następny »


" DOBRZYŃSKA VICTORIA "


2005-10-29


My, uczennice klasy I a, Asia i Ania, postanowiłyśmy przygotować artykuł o nowej aptece w Dobrzyniu. W tym celu wybrałyśmy się do ośrodka zdrowia mieszczącego się przy ulicy Służba Polsce.

Kiedy weszłyśmy do środka, na nasze "dzień dobry" z zaplecza z uśmiechem na twarzy wyszła sympatyczna pani. Przedstawiłyśmy się i powiedziałyśmy, że jesteśmy z szkolnej redakcji "Nawojka" i chcemy przeprowadzić krótki wywiad na temat "Victorii" (taką nazwę ma opisywana apteka). Jak dowiedziałyśmy się później nazwę wymyśliły panie pielęgniarki . Farmaceutka zaprosiła nas do "zwiedzania" apteki i oprowadziła po całym zapleczu. Przy okazji dowiedziałyśmy się dużo ciekawych informacji na temat farmacji.

Praca w aptece jest bardzo trudna, a przede wszystkim odpowiedzialna. Jeżeli sprzedając lek pomyli się i przypadkowo da nie ten co trzeba, może to spowodować zagrożenie zdrowia lub życia pacjenta. Pani, która udzielała nam wywiadu jest magistrem farmacji. Aby pełnić ten odpowiedzialny zawód trzeba skończyć pięcioletnie studia na Akademii Medycznej .

W opisywanej aptece pracują dwie osoby magister farmacji (kobieta) i technik farmacji (mężczyzna). Miałyśmy okazję poznać aptekę "od kuchni". Idąc po kolei najpierw jest: receptura (miejsce gdzie robi się leki), archiwum ( gdzie przechowuje się recepty przez 5 lat), dalej pomieszczenie w którym się myje i sterylizuje naczynia do robienia leków, pokój socjalny, łazienki, pokój gościnny i magazyn (gdzie przechowywane są leki).

Po wizycie w aptece postanowiłyśmy zapytać przypadkowych przechodniów co sądzą na jej temat. Mieszkańcy mówili o niej bardzo pozytywnie. Wiele osób stwierdziło, że obsługa jest miła, a ceny są konkurencyjne. Dużą zaletą jest jej lokalizacja przy przychodni.


Utworzenie nowej apteki na pewno przyczyni się do większej konkurencji na dobrzyńskim rynku farmaceutycznym, co z pewnością przyniesie wiele korzyści mieszkańcom naszego miasta.
A & A

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Szukaj Pomoc do wyszukiwania
Opublikowane
Archiwum

Uwagi dla redaktora
Wyślij list do redaktora

KalendarzWebvoter

Miasto i Gmina Dobrzyń: www.dobrzyn.pl

Dobrzyn upon Vistula


NAWOJKA
Redaktor naczelny:   Wiktoria Jankowska
Webmaster:   Elżbieta Wierzbicka
Współpracownicy:   Klaudia , Dominika, Marta , Wiktoria, Paulina, Aleksandra, Wiktoria, Dominika , Oliwier, Elżbieta, Iga , Igor