Pismo uczniów gimnazjum w Dobrzyniu nad Wisłą
Piątek, 28 stycznia 2022 - 01:01
Strona tytułowa
Artykuły

« Poprzedni Następny »


Ekologia w Dobrzyniu


Katarzyna Staszewska 2006-04-29


Przez całe długie lata przyzwyczailiśmy się do załatwiania kwestii odpadów w bardzo prosty, wręcz prymitywny sposób. A tania i bardzo popularna metoda pozbywania się śmieci to – najczęściej lokalizowane w niedalekiej odległości od miast – gigantyczne wysypiska. Stąd wiele takich wysypisk stanowi charakterystyczny element krajobrazu.

W Dobrzyniu nad Wisłą (nasza miejscowość) ktoś wpadł na bardzo prosty i ekologiczny pomysł. Od kilku dni w naszej okolicy można zaobserwować dwa rodzaje pojemników do segregacji śmieci. Żółty i biały. Ten pierwszy służy do „zbioru” plastiku i metalu. Powinniśmy tam wrzucać butelki po napojach, plastikowe torebki, worki, reklamówki, plastikowe zakrętki, kapsle, drobny złom żelazny itp. Ten drugi „pochłania” szkło bezbarwne. Należą do nich butelki szklane po napojach i żywności, szklane opakowania po kosmetykach itp.

Po co to wszystko? Idea recyklingu zakłada, że konsument świadomie selekcjonuje i klasyfikuje śmieci wybierając odpowiedni ku temu pojemnik. A zebrane w ten sposób posortowane odpady zostają w odpowiedni sposób przetworzone i powtórnie wykorzystane do produkcji nowych towarów. Teoretycznie tworzy się tym samym cykl zamknięty, w którym nic się nie marnuje. Recykling pozwala więc z jednej strony na zaoszczędzenie surowców pierwotnych – co samo w sobie jest istotną wartością chroniącą środowisko – z drugiej zaś działanie takie prowadzi do utylizacji niebezpiecznych substancji.
Z przykrością trzeba niestety przyznać, że nadal zdarzają się przypadki wypełniania estetycznych koszy nie posortowanymi śmieciami. Wypływa stąd prosty wniosek:
nie jesteśmy przyzwyczajeni do właściwego, gospodarskiego postępowania z odpadami i mamy w tym zakresie olbrzymie i długoletnie zaległości. Na przykład w Niemczech czy we Francji od dawna wpajano społeczeństwu, że wstępna selekcja odpadów powinna następować „u producenta tych odpadów” – w momencie pozbywania się ich z domu. Tam nikomu nie wydaje się dziwne, ani męczące, iż opakowania szklane wrzuca się do jednego pojemnika, puszki do drugiego itd.

Jakie będą skutki zaistniałych czynów, zobaczymy za jakiś czas. Dla społeczności jest to niejaka nowość. Może się przyzwyczają, może „obrzucą jajami”, a może będą chcieli zrobić coś więcej w tym kierunku. Kierunku EKOLOGIA.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj
Komentarze
1. Świetny artykuł! Wojtek 2006-04-29


Szukaj Pomoc do wyszukiwania
Opublikowane
Archiwum

Uwagi dla redaktora
Wyślij list do redaktora

Kalendarz

Webvoter

Miasto i Gmina Dobrzyń: www.dobrzyn.pl

Dobrzyn upon Vistula


NAWOJKA
Redaktor naczelny:   Wiktoria Jankowska
Webmaster:   Elżbieta Wierzbicka
Współpracownicy:   Klaudia , Dominika, Marta , Wiktoria, Paulina, Aleksandra, Wiktoria, Dominika , Oliwier, Elżbieta, Iga , Igor