Pismo uczniów gimnazjum w Dobrzyniu nad Wisłą
Wtorek, 25 stycznia 2022 - 11:33
Strona tytułowa
Artykuły

« Poprzedni Następny »


Dzikie piękno


Arleta Dobrowolska 2010-05-08


Szczerze mówiąc to nie mam pojęcia jak napisać ten artykuł. Wiem tylko, ze ma być o wilkach - zwierzętach, które uwielbiam.

Żyję w takiej części Polski, w której wilka się nie widuje. A nawet jeżeli kiedyś znajdowały się na tych terenach to je wybito, bądź przesiedlono. Z wilkami można żyć w „zgodzie”. Nigdy nie mogłam pojąć dlaczego ludzie się ich boją.

Rozumiem, że można się przestraszyć wilka, gdy jest ciemno jak nagle wyskoczy pod nogi, ale to się rzadko zdarza, bo one nie podchodzą do ludzi. Jesteśmy wielcy, dziwnie pachniemy i ogólnie nie przypominamy czegoś co nadaje się do zjedzenia. Wiele czytałam na ten temat, bo chciałam zrozumieć o co w tym wszystkim chodzi. Dlaczego tak i tak, a nie inaczej.

Chyba nie o tym chciałam pisać…
Wilki to zwierzęta piękne i dzikie. Dla mnie są… Hmm…symbolem wolności. Gdybym spotkała jakąś wiedźmę, albo coś i chciałaby mnie zamienić w jakieś zwierze to zrobiłabym wszystko, aby zamieniła mnie w wilka. Dlaczego? Bo te zwierzęta są wolne, dzikie, silne i piękne.
Znowu nawiązanie to fantastyki i magii. Wszystko mi się z nią kojarzy, nawet wilki (a to wszystko przez nałóg do książek i filmów).

Dlaczego wilki są według mnie wolne? Na to pytanie nie umiem sama odpowiedzieć. Po prostu tak czuję, może to przez to, że jestem związaną z lasami (mimo, że nie urodziłam się tam, ani nie wychowywałam). Mam swój ulubiony las do którego jeżdżę i chciałabym tam być częściej niż teraz. Chciałabym także, a by tam znajdowały się wilki chociażby po to, aby na nie z daleka popatrzeć.

Kolejnym problemem, przez który wilki uciekają z polskich lasów jest budowa autostrad i ogólnie dróg. Wilczyca leży pod jakimś drzewem obserwuje swoje małe i nagle słyszy głośny warkot. Boi się tego i zabiera stamtąd szczeniaki łapiąc je pospiesznie za łapkę. Takie zachowanie jest groźne dla małych, bo mogą w ten sposób uszkodzić sobie kończyny i czeka je tylko śmierć. Normalnie wilki łapią szczeniaki za kark tak jak wiele zwierząt, ale w przypadku zagrożenia łapią gdziekolwiek i mogą w ten sposób je pozabijać.

Hmm…to chyba wszystko, co chciałabym powiedzieć. Pozdrowienia dla wszystkich, którzy tak samo jak ja uwielbiają wilki

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Szukaj Pomoc do wyszukiwania
Opublikowane
Archiwum

Uwagi dla redaktora
Wyślij list do redaktora

Kalendarz

Webvoter

Miasto i Gmina Dobrzyń: www.dobrzyn.pl

Dobrzyn upon Vistula


NAWOJKA
Redaktor naczelny:   Wiktoria Jankowska
Webmaster:   Elżbieta Wierzbicka
Współpracownicy:   Klaudia , Dominika, Marta , Wiktoria, Paulina, Aleksandra, Wiktoria, Dominika , Oliwier, Elżbieta, Iga , Igor