Pismo uczniów gimnazjum w Dobrzyniu nad Wisłą
Poniedziałek, 24 stycznia 2022 - 12:51
Strona tytułowa
Artykuły

« Poprzedni Następny »


Zagrożone zwierzęta


Paulina Witkowska 2011-02-20


Zagrożone zwierzęta być może niedługo wyginą. Nie możemy pozwolić, aby one ani żadne inne zniknęły z naszej planety. Lista gatunków zagrożonych zwierząt z dnia na dzień rośnie. Przyczyną rosnącego tempa zanikania gatunków jest m.in. handel skórami, łowienie ryb przy użyciu takli, a także niszczenie odpowiednich siedlisk. Poza tym w dziewiczych puszczach buduje się wciąż nowe drogi do transportu drewna i ludzie mają coraz łatwiejszy dostęp do dzikich zwierząt, które w przeszłości żyły na niedostępnych terenach. Potem je jedzą i zabijają. Jeśli czynią to intensywnie, dane gatunki wymierają. Różne rodzaje tygrysów, a zwłaszcza białe są na skraju wyginięcia. Niektórzy mówią, że to złe, że ludzie je zamykają w klatkach, ale to nie prawda, bo ludzie im ratują w ten sposób życie. Bardzo dużo tygrysów ginie, ponieważ kłusownicy zabijają je, dla ich skóry , która jest bardzo droga. Na skraju wyginięcia są lwy białe. Jest ich około 100.

Wśród zagrożonych gatunków zwierząt na świecie znajdują się m.in :

- Niedźwiedź polarny : Biały miś zamieszkujący Arktykę. Doskonale pływa i nurkuje. Zagrożony wyginięciem z powodu globalnego ocieplenia. Kiedy stopią się lodowce, które zamieszkuje, nie będzie miał szans na przeżycie na wolności.

- Delfin z Jangcy zwany Baiji : Prawdopodobnie po raz ostatni widziano go w 2002 roku. To płochliwe i niegroźne dla człowieka zwierzę stało się ofiarą rybackich sieci, zanieczyszczeń i zabiegów człowieka związanych z regulowaniem rzecznego nurtu.

-Świstak : Sympatyczny futrzak, który zamieszkuje tereny górskie w Europie Środkowej, w Polsce spotykany w Tatrach. Żywi się roślinami, zimą zapada w sen. Obecnie pod ścisłą ochroną, wcześniej był celem kłusowników, którzy zabijali go dla sadła i skór.

- Pantera mglista : Ten kociak zamieszkuje na terenie południowej Azji (Sumatra, Tajwan, Nepal, Chiny), przebywa głównie na drzewach. Panterze grozi wyginięcie z powodu działania kłusowników oraz wyrębu lasów.

-Panda Wielka : Czarno- biały miś, który stał się symbolem WWF. Populacja pand została przetrzebiona z powodu ich futra, które uważano za symbol luksusu oraz obumierania lasów bambusowych, które są podstawowym składnikiem pożywienia pand. Obecnie w Chinach trwają prace nad reprodukcją tego gatunku, co jest trudne ze względu na ich rozród - samica rodzi 2 lub 3 małe, zaś następny okres rozrodczy następuje po 2 latach.

-Szynszyla mała : Niewielki gryzoń, który mieszka w Ameryce Południowej (Chile, Peru, Boliwia). Waży ok. 1 kg i żyje w stadach liczących ok. 100 osobników. Te sympatyczne futerkowce dość często hodowane są w domach, jednak ich stada na wolności zagrożone były ze względu na perłowoszare futro, chętnie kupowane przez elegantki.

Informacje o zagrożonych gatunkach zwierząt czerpane ze strony http://supermozg.gazeta.pl/supermozg/1,9628,5626426,Zagrozonegatunki_zwierzat.html

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Szukaj Pomoc do wyszukiwania
Opublikowane
Archiwum

Uwagi dla redaktora
Wyślij list do redaktora

Kalendarz

Webvoter

Miasto i Gmina Dobrzyń: www.dobrzyn.pl

Dobrzyn upon Vistula


NAWOJKA
Redaktor naczelny:   Wiktoria Jankowska
Webmaster:   Elżbieta Wierzbicka
Współpracownicy:   Klaudia , Dominika, Marta , Wiktoria, Paulina, Aleksandra, Wiktoria, Dominika , Oliwier, Elżbieta, Iga , Igor