Pismo uczniów gimnazjum w Dobrzyniu nad Wisłą
Piątek, 28 stycznia 2022 - 01:07
Strona tytułowa
Artykuły

« Poprzedni Następny »


Karnawał!


Karolina Obrębska 2011-01-16Jest to okres zimowych balów, maskarad, pochodów i zabaw.Organizowane są także huczne parady przebierańców. Rozpoczyna się najczęściej w dniu Trzech Króli, a kończy we wtorek przed Środą Popielcową, która oznacza początek Wielkiego Postu i oczekiwania na Wielkanoc.(W 2011 roku karnawał kończy się 8 marca i trwa 74 dni)

W Polsce okres ten często nazywano Zapustami ,ostatnie trzy dni zapustów to ostatki zwane onegdaj, w niektórych regionach Mięsopustem. Niekiedy karnawałem nazywa się jedynie jego ostatnie dni, wtedy gdy odbywają się wszelkiego rodzaju zabawy, imprezy. Nazwa pochodzi od łacińskiego wyrażenia carrus navalis (wóz w kształcie okrętu). Taki wóz zazwyczaj, prowadził parady w czasie rzymskich bachanalii (uroczystości na cześć Bachusa boga płodów i wina).Widowiskowe karnawały:
Rio de Janeiro- rozpoczyna się w ostatni piątek przed środą popielcową i trwa przez pięć dni. Na początku przekazanie uczestnikom parady kluczy do miasta, następnie seria sztucznych ogni, po czym na sambodromie pojawiają się członkowie szkół brazylijskiej samby rywalizujący ze sobą w tańcu przez pięć dni i nocy. Specjalnie na tą okazję uczestnicy parady (i nie tylko) przygotowują specjalne pełne przepychu, często wyuzdane stroje karnawałowe. Rokrocznie do Rio de Janeiro przyjeżdża na karnawał ponad 100 tysięcy turystów. Kończy się on w Środę Popielcową nad ranem po wybraniu najlepszej szkoły samby.
Wenecja-trochę inaczej niż karnawał w Rio wygląda karnawał w Wenecji. Rozpoczyna się on w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia i trwa aż do balu na placu Św. Marka we wtorek przed Środą Popielcową. W tym czasie po ulicach przechadzają się ludzie przebrani w stroje karnawałowe. Są to zazwyczja stroje z XVII/XVIII wieku a nieodzowną ich częścią jest maska.
Mam nadzieję, ża karnawał w tym roku w Polsce będzie tak huczny jak w innych państwach.

Skomentuj     Wyślij artykuł do znajomego:     Wydrukuj


Szukaj Pomoc do wyszukiwania
Opublikowane
Archiwum

Uwagi dla redaktora
Wyślij list do redaktora

Kalendarz

Webvoter

Miasto i Gmina Dobrzyń: www.dobrzyn.pl

Dobrzyn upon Vistula


NAWOJKA
Redaktor naczelny:   Wiktoria Jankowska
Webmaster:   Elżbieta Wierzbicka
Współpracownicy:   Klaudia , Dominika, Marta , Wiktoria, Paulina, Aleksandra, Wiktoria, Dominika , Oliwier, Elżbieta, Iga , Igor